טיפול בסרטן המעי הגס והחלחולת

הבחירה בדרך הטיפול המתאימה מתבצעת על ידי המטופל והצוות הרפואי לאחר לקיחה בחשבון של מספר גורמים- דרגת (Stage) הסרטן ומיקומו, הסיכונים והיתרונות בכל אחד מסוגי הטיפול. הצוות הרפואי שיחליט על הטיפול בשיתוף החולה יהיה מורכב ממנתח מומחה בסרטן המעי הגס, אונקולוג, דיאטטיקן, פסיכולוג ועוד.

לעיתים תהיינה כמה דרכי טיפול אפשרויות ותוצא לכם האפשרות לבחור. על כן, חשוב לוודא שיש בידכם את כל הנתונים אודות סוגי הטיפולים, יתרונותיהם וחסרונותיהם. במידה ותרצו, תוכלו גם לקבל חוות דעת נוספת ממומחה אחר בתחום, אולם זכרו להציג בפניו את כל הנתונים מכל הבדיקות המקדימות אשר עברתם. בכל מקרה, לא תקבלו אף טיפול רפואי ללא חתימה על "טופס הסכמה" שבו יובהרו לכם פרטי הטיפול אותו אתם עתידים לעבור, היתרונות והחסרונות, הטיפולים החלופיים, הסיכונים ותופעות הלוואי האפשריות.
כבסיס מקדים לקבלת ההחלטה על דרך הטיפול, יעריך הצוות הרפואי את דרגת הגידול שלכם.

סרטן המעי הגס

סרטן במעי הגס

דירוג הסרטן בשיטת TNM

כיום תהליך קביעת דרגת הסרטן מתבצע על ידי דירוג בשיטת T.N.M.
נסביר על איזה קריטריונים צריך לענות הצוות הרפואי על מנת לקבוע את דירוג הסרטן בשיטה זו:

 •  T = Tumor (גידול): מה הוא גודל הגידול? יותר חשוב מכך, עד כמה התפשט לתוך דופן המעי הגס והרקטום? הציון שניתן, מ-0 עד 4, מציין עד איזו שכבה בדיוק במעי הגס הצליח הסרטן לחדור.
 • N = Nodes (קשרי לימפה): האם הגידול התפשט לתוך דרכי הלימפה? אם כן, יש סיכוי גבוה יותר שהגידול שלח גרורות לאיברים אחרים. הציון בקטגוריה זו, מ-1 עד 3, ניתן בשביל לתת מדד לכמות בלוטות הלימפה הנגועות מסביב למעי הגס.
 • M = Metastasis (גרורות): האם הגידול התפשט אל הכבד והריאות? אם כן, מדובר בגידול גרורתי. כאן מתן הציון הוא פשוט- 0 – ללא גרורות, ו-1 – עם גרורות.

לאחר שניתן הציון בכל אחת מקטגוריות ה-T.N.M, מגיע שלב קביעת דרגת הסרטן, ה-stage. הדרגות הן בסולם של 0-4:

 •  דרגה 0 ניתנת לסרטן ממוקם (carcinoma in situ) אשר לא חדר מעבר לשכבה הפנימית ביותר בדופן המעי, המוקוזה.
 • דרגה 1, לעומת זאת, ניתנת בציונים T1-2, כלומר כאשר הסרטן חדר את שכבת הסאב-מוקוזה או את השכבה השרירית (מסקולריס).
 • דרגה 2 ניתנת בציונים T3-4, כאשר הסרטן כבר חדר את שכבת הסרוזה ואף הגיע עד איברים הנמצאים בסמיכות למעי.
 • דרגה 3 ניתנת לגידולים אשר שלחו גרורות לאחת עד שלוש בלוטות לימפה סמוכות, כלומר בציון N1 ומתחלקת לשתי תת-דרגות: דרגה 3A ניתנת כאשר יש ציון T1-2, ודרגה 3B ניתנת בציון T3-4, כלומר חלוקה זו מתבצעת על פי חדירת הגידול את השכבות השונות של דופן המעי. דרגה 3C, לעומת זאת, ניתנת ללא תלות בציון T, אולם כאשר ניתן ציון N2, שמשמעותו שליחת גרורות לארבע או יותר בלוטות לימפה סמוכות.

בכל הדרגות שתוארו עד כה, הציון בקטגוריה M היה M0. אולם דרגה 4, הדרגה החמורה ביותר, ניתנת ללא תלות בציוני T ו-N, אך כאשר ניתן ציון M1 שמשמעותו הגעת גרורות לאיברים מרוחקים.

נפרט אודות העקרונות המנחים לקביעת טיפול מתאים לכל אחד מהדרגות בהן מצוי הסרטן, בחלוקה לסרטן המעי הגס ולסרטן הרקטום.לאחר מכן נפרט אודות כל אחד מסוגי הטיפולים בנפרד.

עקרונות טיפול

סרטן המעי הגס שאינו נמצא גם בחלחולת

נפרט על אודות הטיפולים השונים, לפי מצב הגידול הסרטני:

 1.  אם הסרטן שהתגלה נמצא בשלבים יחסית מקדימים, כלומר בדרגות 0-1, בסבירות גבוהה תופנו לעבור ניתוח להסרת הגידול. קיים גם טיפול בדמות כימותרפיה או קרינה. במקרה שמדובר ב"קרצינומה ממוקמת" (Carcinoma in situ), כלומר בגידול סרטני שטרם חדר את שכבת הבסיס שלו, סביר כי הטיפול יסתיים בהסרתו (Polypectomy), ייתכן אף במהלך בדיקת הקולונוסקופיה עצמה. אם הסרטן יחסית גדול, ייתכן ותאלצו לעבור הסרה של החלק הנגוע במעי הגס.
 2. במקרה שמדובר בסרטן מקומי שכן חדר לתוך שכבות צינור המעי הגס, כלומר בדרגות 1-2, תתבצע הסרה של חלק המעי הגס הנגוע, ביחד עם חלק נוסף של כמה סנטימרים מכל צד של החלק הנגוע, ובנוסף ייכרתו בלוטות לימפה קרובות. אולם גם אם הגידול לא התפשט לבלוטות לימפה ובמבט מיקרוסקופי נראה חשוד, או נראה כי התפשט מעבר לדופן המעי הגס אל איברים אחרים, קיימת סבירות כי סרטן זה ישוב גם לאחר הניתוח, ויהיה צורך לעשות שימוש בצעדים מחמירים יותר, כגון הקרנות או כימותרפיה.
 3. במקרה של סרטן איזורי, אשר התפשט לבלוטות הלימפה הקרובות, כלומר בדרגה 3, הטיפול המיידי יהיה ניתוח הסרה, וסביר מאוד כי הניתוח ילווה בטיפול כימותרפי. כיום הטיפול הכימותרפי היעיל ביותר הוא על ידי התרופה "פלאורו-אורציל" (5-FU), והוכח במחקרים שהוא אכן מונע את הישנותה של המחלה באחוזים גבוהים.
 4. השלב המפושט, סרטן בדרגה 4, הוא השלב החמור יותר בגידול הסרטני. המשמעות היא שהגידול התפשט לאיברים ורקמות מרוחקים, כמו הכבד, הריאות, חלל הבטן או השחלות. בשלב זה קיימים שני ניתוחים עיקריים- כריתה של חלק המעי הגס (Segmental resection), או "פיום המעי" (קולוסטומיה – Colostomy). מטרת הניתוח היא להקל על הסימפטומים ולמנוע חסימה של המעי הגס על ידי הגידול. ייתכן שמטרה נוספת תהיה להסיר גם את הגרורות שהגיעו לכבד או לריאות, אך רק במקרה שהן מועטות. במקרה זה כימותרפיה, קרינה וטיפולים ביולוגיים ממוקדי מטרה הינם האפשרויות העיקריות שיכולות להקנות הקלה בסימפטומים והארכת חיים.

סרטן החלחולת (רקטום)

הרקטום הוא החלק הקרוב ביותר לפי הטבעת של צינור המעי הגס, ועל כן לרוב הטיפול בגידול סרטני שנמצא בו יהיה הסרה של הגידול. השימוש בטכניקות ההקרנות והכימותרפיה, שמור למקרים בהם יש צור בטיפול "אדג'ובנטי", הנקרא גם טיפול תומך- ומטרתו להקטין את גודל הגוש ולהקל על הסימפטומים, לפני ניתוח הכריתה, וכמו כן להוריד את הסיכוי לפיזור גרורות.

 1. במקרה של קרצינומה ממוקמת, כלומר גידול בדרגה 0 שלא חדר את שכבות המעי, המתפתחת בדרך כלל מפוליפ בודד, אפשרויות הניתוח נעות מהסרת הפוליפ (Polypectomy), להסרה מקומית של האיזור הנגוע (Local excision), ועד כריתה של כל איזור הרקטום (Full-thickness rectal resection). מלבד ביצוע של אחד מהניתוחים האלה, לא יהיה צורך בטיפול נוסף.
 2. סרטן מקומי ברקטום הוא למעשה גידול שחדר לתוך שכבות דופן המעי הגס, אך עדיין לא מדובר בסרטן שהדביק איברים אחרים, כלומר גידול בדרגה 1. מטרתו של ההליך הניתוחי תהיה להסיר את הגידול הסרטני וכמו כן להסיר אזור מסוים של שוליים נקיים מסרטן שסבבו את הגידול, וזאת במטרה להשאיר בגוף רקטום בריא בלבד. הניתוח נעשה בדרך כלל דרך כניסה בטנית, בשיטה הנקראת לפרוסקופיה שתוסבר בהמשך. אולם במקרים מסוימים אין צורך אפילו בניתוח לפרוסקופיה, והניתוח מתבצע פשוט דרך פי-הטבעת. במקרה שהגידול שהוסר נמצא קרוב לפי הטבעת, ויש להסיר את גם את שריר פי- הטבעת עצמו, יהיה צורך בביצוע קולוסטומיה והשארת סטומה קבועה מחוץ לגוף. במקרה שמחליטים לא לבצע ניתוח, קיימים גם טיפולי קרינה שונים. טיפולי קרינה אלה הינם הרבה פחות פולשניים מהניתוח הרדיקלי, אולם, כפי שהוכח לאחרונה במחקר בריטי שפורסם לאחרונה, גם יעילים הרבה פחות במניעת הישנותו של הסרטן.
 3. סרטן איזורי, כלומר סרטן אשר התפשט מעבר לדופן המעי הגס ולרקמות הסמוכות, אך טרם שלח גרורות רחוקות, כלומר סרטן בדרגה 2-3, מטופל לרוב בשילוב של ניתוח, כימותרפיה וקרינה. לעיתים קרובות יינתנו טיפולי הקרינה והכימותרפיה לפני הניתוח על מנת לנסות לכווץ את הגידול. גם במקרה שהייתה שליחת גרורות לבלוטות לימפה קרובות, ניתוח להסרתן יהיה בעל תוצאות חיוביות.
 4. בסרטן מפושט, לעומת סרטן איזורי, נשלחו כבר גרורות לאיברים מרוחקים, כגון הכבד והריאות, ועל מדובר בדרגה 4. רק במקרים יוצאי דופן ניתוח יהיה הטיפול שיסיים את המחלה, משום שברוב המקרים לא תהיה אפשרות להסיר את כל האיזורים הנגועים. ברוב המקרים, מחלה בדרגה זו אינה ברת-הבראה, וטיפולים כמו ניתוח, קרינה וכימותרפיה יוצעו על מנת להפיג את הכאב ולהאריך חיים.

הליכים טיפוליים שונים

ניתוח כריתת סרטן המעי הגס

ניתוח כריתת הגוש הסרטני הוא בדרך כלל הטיפול היחיד שיכול להבטיח ריפוי מלא מן המחלה. ההחלטה על סוג הניתוח נקבעת בהתחשב במיקום הגידול וגודלו, במידת התפשטות הגידול לאיברים סמוכים, במידת חסימתו את חלל המעי, ובהמצאות גרורות. בכדי לענות על שאלות אלה, תעברו הערכה טרום ניתוחית, אשר כוללת בדיקת קולונוסקופיה מלאה, בדיקת CT או רנטגן, בדיקות דם, ולעיתים אף בדיקת אולטרסאונד רקטלי בכדי לוודא את מיקום הגידול במעי.

מהלך הניתוח

הניתוח, שאורך בין שעתיים לשלוש שעות, מתבצע בהרדמה כללית, ולכן במהלכו תהיו בשינה עמוקה ולא תרגישו כל כאב. המנתח יסיר את חלקו של המעי הגס הנגוע בגידול הסרטני, וכמו כן גם כמה סנטימטרים שאינם נגועים בגידול בכל צד וגם את בלוטות הלימפה הקרובות.

קיימות שתי גישות לביצוע ניתוח זה: השיטה הפתוחה והשיטה הלפרוסקופיתבשיטה הפתוחה מבוצע חתך של כ-25 סנטימטרים בבטן ודרכו מבוצעת הכריתה, ובשיטה הלפרוסקופית, או באנגלית Laparoscopic Colectomy, היותר נפוצה היום, מבוצעים 4-5 חתכים זעירים בעור הבטן, ודרכם מועברים מצלמה וכלי ניתוח מיוחדים.

היתרונות בגישה הלפרוסקופית הן ההחלמה המהירה, ההפחתה בכאב וגם הפן האסתטי – כמה צלקות קטנות לעומת חתך די רחב לאורך הבטן. למרות היתרונות הרבים, הניתוח הלפרוסקופי אינו מתאים לכל המטופלים, בעיקר אם הם שמנים במיוחד או אם סבלו בעבר ממקרי "הדבקויות של המעי", תופעה הנגרמת לאחר זיהומים או ניתוחים בבטן.

נציין כי במהלך הניתוח, על מנת לאפשר לצוות המנתח גישה יעילה לכל האזורים השונים בבטן, מתבצע מילוי של חלל הבטן בגז מסוג CO2. אחת מתופעות הלוואי שלאחר הניתוח, הנובעות מניפוח הבטן, הינה כאבי כתפיים זמניים.
על תופעות הלוואי האחרות נפרט בהמשך, אולם חשוב לדעת שעל מנת להפחית כמה שיותר תופעות כאלה, חשוב מאוד להביא לבית החולים בעת האשפוז את הסיכום הרפואי מהרופא המטפל, כולל האבחנות והתרופות אותן אתם לוקחים.

בנוגע לסיכויי ההצלחה של ניתוח זה, הם תלויים רבות במידת חדירתו של הגידול את דופן המעי, בגודלו ובפיזור הגרורות ששלח. אם הגידול לא שלח גרורות לאיזורים מרוחקים, ואף לא הדביק בלוטות לימפה סמוכות, קיימים סיכויים להחלמה מלאה אצל רוב החולים. אולם במקרה שהגידול גדול במיוחד, או שהתקדם לדרגה גבוהה, הניתוח לא יספיק ותזדקקו גם לטיפוליים קרינתיים וכימותרפיים.

ההכנות לניתוח

היום שלפני מועד הניתוח הינו היום בו בדרך כלל מתחילים את ההכנות לניתוח. ביום זה יש להקפיד לאכול ארוחת בוקר ללא סיבים- כלומר ללא פירות, ירקות או סובין. לאחר ארוחת הבוקר חשוב מאוד להקפיד על שתיית נוזלים צלולים בלבד, כגון תה, מרק צח ובעיקר מים, וחשוב להימנע מצריכת חלב ומיצי פירות.

בצהרי היום שלפני הניתוח תתבקשו להתאשפז בבית החולים, על מנת להשלים את ההכנות לניתוח. הכנות אלה הכוללות עירוי נוזלים, לקיחת בדיקות דם, לקיחת אנטיביוטיקה לחיטוי המעיים ושתיית תמיסה לניקוי המעיים. החל מחצות הלילה לפני הניתוח, תכנסו לצום מוחלט. לפני ואחרי הניתוח תקבלו תרופות לדילול הדם, לטובת מניעת היווצרותם של קרישי דם מסוכנים במהלך הניתוח.

בבוקר הניתוח עצמו תעברו חוקן על מנת לנקות כמה שאפשר את חלל המעי הגס, תתרחצו ותעבור ותלבשו כתונת בלבד. אם בשלב זה הנכם מרגישים מתח נפשי גבוה של לפני הניתוח, ייתכן שיינתנו לכם תרופות להקלת המתח, אולם חשוב שלא תיקחו תרופות על דעת עצמכם.
בשעת הניתוח יעביר אתכם סניטר לחדר הניתוח, לאחר שתסירו מעצמכם איפור, לק, משקפיים, שעון, תכשיטים, עדשות מגע, שיניים תותבות ומכשיר שמיעה.

ההתאוששות מהניתוח

לאחר שיסתיים הניתוח תועברו לחדר התאוששות, שם תהיו תחת השגחת אח/ות ותעברו מדידות קבועות של לחץ הדם, הדופק והנשימה. לגופכם יהיו מחוברים נקזים להפרשות מאזור הניתוח, צנתר (קטטר) לניקוז השתן ובמקרים מסוימים גם משאבה להזלפת משככי כאבים, כמו מורפיום, לוריד.

הסיבה להשגחה הרפואית הצמודה בימים שלאחר הניתוח, נובעת מתופעות לוואי – כגון עייפות ארוכה, שלשול או עצירות, זיהומים בטניים, דימום ואף פגיעה בשלפוחית השתן. אצל גברים, תופעת לוואי נוספת שאפשרית היא פגיעה בתפקוד המיני.

לאחר כמה ימים אמור מצבכם להשתפר בשלב הראשוני שלאחר הניתוח תקבלו נוזלים בעירוי ורידי, ולאחר מכן תחזרו לשתות. בתקופת ההתאוששות במחלקה, חשוב מאוד שתקפידו לנסות להיות ניידים – כלומר לרדת מהמיטה ולנסות ללכת. פיזיותרפיסט ינחה אתכם בתרגילי נשימה על מנת לשמור על אוורור תקין של הריאות. זכרו שהצוות הרפואי מגוון ומתורגל לעזור לכם בכל דבר שתזדקקו לו – אם זה רחצה, שתייה, אכילה, תרגילי נשימה, ניקוי פצע הניתוח.
סביר כי התפרים מהניתוח יקשו עליכם מעט בתנועה, בבית החולים קיימים גם שירותי רווחה ולרשותכם עובדים סוציאליים שמטרתם ללוות אתכם, לתמוך, לתת מידע בדבר זכויות רפואיות ולעזור לכם בשיקום שלאחר הניתוח.

הימים שלאחר הניתוח

בשחרור מבית החולים, תקבלו הנחיות מפורטות כיצד עליכם להתאים את אורך החיים לתקופה שלאחר הניתוח. ייתכן כי פצע הניתוח יהיה אדום ורגיש, אך אמור להשתפר עם הזמן. תנו תשומת לב לאירועים חריגים כגון הופעת הפרשה מוגלתית באזור פצע הניתוח, חום גוף גבוה מ-38 מעלות, בחילות, הקאות, עצירות וכדומה. מומלץ גם כי תחזרו באופן הדרגתי לעשות פעילות גופנית, אולם יש להימנע מפעילות אינטנסיבית במיוחד בימים שלאחר הניתוח.

שבועיים לאחר הניתוח, תחזרו לבית החולים להוצאת התפרים, אולם אם בוצע ניתוח לפרוסקופי, תוכלו לגשת להוצאת התפרים כבר כשבוע לאחר השחרור. מבחינה תזונתית, ההנחיות בימים שלאחר הניתוח הן לאכול ארוחות קטנות ותכופות 4-6 פעמים ביום, להקפיד על אכילה איטית ולעיסה מרובה, ולהמנע מקטניות מבושלות- כגון אפונה, שעועית יבשה, חומוס, עדשים ופיצוחים.
פעילות המעיים שלכם, בתקופה של שבועיים לאחר הניתוח, תסבול מאי-סדירות, ויתכן מאוד שתחוו אי-נעימויות. תוכלו לנסות להימנע מעצירות על ידי שתייה מרובה ושתייה של מיץ שזיפים, ולהימנע משלשולים על ידי אכילה של גזר מבושל, בננות, אורז וצנימים.

פיום המעי – Colostomy

ברוב המקרים, ניתוח הסרה של גידול מאסיבי מהמעי הגס כולל את חיתוכו של הגידול בתוספת של כמה סנטימטרים של רקמת מעי בריאה מכל צד של הגידול, וזאת על מנת ליצור שני קצוות בריאים אותם יהיה ניתן לחבר זה לזה. אם תעברו ניתוח בו יתבצע חיבור מסוג זה, תוכלו להמשיך לתפקד באופן נורמלי לחלוטין והמעי הגס שלכם יבצע עבודתו, סילוק הפסולת שנשארה מהמזון, נאמנה.

אולם במקרים מסוימים חיבור שני קצוות בריאים אינו אפשרי- זאת כאשר אחד הצדדים הנגועים על ידי הגידול קרוב מדי לפי הטבעת, ועל כן חייבים להסירו, או במקרה שפשוט הקצה שנותר בצד הקרוב לפי הטבעת קצר מדי ואי-אפשר לחברו. במצבים אלה המנתח ייצור יציאה, הנקראת "סטומה" (Stoma) של המעי הגס דרך עור הבטן, דרכה תצא הפסולת, במקום שתצא מפי הטבעת.

לניתוח זה קוראים קולוסטומיה. לאחר הוצאות של המעי דרך הסטומה, תחובר אליו שקית מיוחדת (Colostomy pouch) לאיסוף הצואה, אשר תישאר מוחזקת על הגוף באמצעות חומר דבק ייעודי. ברוב המקרים, הקולוסטומיה נשארת בגופו של המטופל רק באופן זמני, עד אשר האזורים במעי הגס וברקטום מתאוששים מן הניתוח בתקופה של 6-8 שבועות, ואפשר לחבר בחזרה את המעי לפי הטבעת. הנתונים מראים ש-1 מכל 8 אנשים יזדקק לסטומה קבועה לשארית חייו. אין משמעות הדבר חיים של אי-נוחות, ולמעשה כדאי להסתכל על כך כדרך אחרת של התרוקנות אליה יש להתרגל.

למרות שהדבר נתפס כפגיעה משמעותית באיכות החיים, מחקרים אשר נעשו על חולים שעברו ניתוח להסרת סרטן המעי הגס הראו כי אין הבדל משמעותי באיכות החיים של חולים אשר עברו קולוסטומיה, לעומת חולים אשר עברו "חיבור מחדש" צינור המעי הגס, לאחר הוצאת הגידול. קשה לצפות את הפגיעה האישית באיכות חייו של אינדיבידואל בעקבות ניתוח כזה, בעיקר בגלל השוני בתפיסת קשיים אישיים. אולם חשוב שתדעו שאתם לא לבד. הצוות הרפואי יילמד אתכם בהדרגה כיצד לטפל בסטומה שהורכבה, ותינתן לכם הדרכה בנושאי סגנון החיים, ובדבר השלכות רגשיות, פיזיות ומיניות שיש לסידור חדש זה.

הקרנות

את טיפולי הקרינה אפשר לחלק לשני סוגים, טיפול מקדים וטיפול לאחר הניתוחלטיפול המקדים קוראים נאו-אדג'ובנט (Neo-adjuvant), ומטרתו היא להקטין את נפח הגידול לטובת הצלחה מרובה יותר של הניתוח. לטיפול לאחר הניתוח קוראים אדג'ובנט (Adjuvant), והוא נעשה בעיקר על מנת להיפטר מהשאריות או מגרורות.

בכדי לדעת מה התועלת בטיפולי הקרינה, יש להבין כיצד היא פוגעת בתאים הסרטן. למעשה, הקרינה גורמת ל"יינון", כלומר הוספת מטען חשמלי, על האטומים השונים שמרכיבים שרשרת ה-DNA שלנו, דבר שמייצר רדיקלים חופשיים, הנוטים לפגוע במבנה המקורי של ה-DNA.

מדוע נפגעים דווקא התאים הסרטניים? התשובה לכך היא שהקרינה איננה פוגעת דווקא בתאים סרטניים, אולם פוגעת בהם בצורה המשמעותית ביותר. זאת משום שתאים אלו נוטים להתחלק ולהתרבות בקצב הכי מהיר, ולכן הפגיעה ב-DNA עוברת בתורשה בקצב מהיר לתאים הסרטניים בדורות הבאים.
סיבה נוספת לפגיעה הקשה של הקרינה בתאים הסרטניים היא פגם במנגנון תיקון הנזקים ב-DNA אשר קיים בהם, המקטין יכולתם לתקן שברים קטנים בשרשרת.

אם כך, ניתן גם להבין מדוע בעת טיפול קרינתי נגרמות תופעות לא נעימות של נשירת שיער ושל בעיות במערכת העיכול. תאי השערות ותאי ריריות מערכת העיכול מתחלקים בקצב גבוה, ובשל כך, כמו תאי סרטן, נפגעים קשה גם הם. אך אל דאגה, תופעות לוואי אלה חולפות תוך מספר ימים מסיום הטיפול הקרינתי.

נפרט על אודות שני סוגים של טיפולי קרינה- "הקרנה חיצונית" ו"הקרנה פנימית":

הקרנה חיצונית

הקרנות חיצוניות מתבצעות בכמה מחזורים של חמישה ימים. יהיה עליכם להגיע מידי יום למרפאה, ואין בדרך כלל צורך באשפוז. לפני תחילת הטיפול, מתבצע תכנון מדויק של מיקום קרני הרנטגן, כך שיקרינו בדיוק לאיזור הגידול ויפגעו בצורה מזערית ככל שניתן בתאים הבריאים. להליך זה קוראים "CT סימולטור".
הטיפול עצמו אינו מכאיב, ואין שום מניעה מלהמשיך את החיים כרגיל בין טיפול לטיפול. למעשה, כל שתדרשו יהיה לשכב במיטה בתנוחה מסוימת ללא תזוזה, ובמשך כמה דקות לקבל את ההקרנה.

לטיפול הקרינתי יש מעט תופעות לוואי מוכרות. הקרינה עצמה, בדומה לקרינת השמש, יכולה לפעמים גם לגרום לכוויות ויש אפשרות להשתמש במשחות להקלת הגירוי העורי.
כהכנה לפני תחילת מחזורי הטיפול, תיקבע עבורכם פגישה עם עובד סוציאלי ודיאטנית, על מנת לעזור לכם להתכונן ולהתמודד עם התהליך.

הקרנה פנימית, או "ברכיתרפיה"

הקרנות פנימיות מתבצעות על ידי החדרה של חומר פולט קרינה לתוך הגידול עצמו בעיקר במצבים של גידולים הנמצאים באיזור הרקטום או הסיגמואיד (המעי העקול). החומר הרדיואקטיבי, בד"כ איזוטופים כגון קובלט-60, יוד-125 או צסיום-137, מוחדר לגוף על ידי מחטים עדינות לאחר מתן הרדמה מקומית.

לעומת שיטת ההקרנה החיצונית, שיטה זו אינה מדויקת ואינה מתבצעת לאחר חישובים מתמטיים מסובכים. אולם דווקא משום שהחדרת החומר הרדיואקטיבי הינה ישירות לתוך הגידול, אין צורך בדיוק רב, משום שבניגוד לקרינה החיצונית, אין כאן מעבר של קרינה דרך רקמות בריאות. למרות זאת, עצם קיומו של מקור קרינה לטווח ארוך בתוך גופינו הוא דבר שיש לתת עליו את הדעת.
האיזוטופ, שצפוי להתפרק לחלוטין תוך חצי שנה עד שנה, יכול להוות סכנה מסוימת לאוכלוסייה הסובבת אותנו, וכיום מומלץ למטופלי ברכיתרפיה להימנע מלחבק נשים בהריון או להושיב ילדים על הברכיים. במהלך כמה שבועות לאחר הטיפול.

תופעות הלוואי של טיפול קרינה, בין אם חיצוני או פנימי, יכולות לכלול בחילות, גירוי עורי, שלשולים, גירוי בפי-הטבעת, וגם עייפות ובעיות מיניות. תופעות לוואי אלו אמורות להסתיים בתום הטיפול.

כימותרפיה

טיפול כימותרפי נועד בכדי להרוג תאים סרטניים ומכוון במיוחד אליהם. למרות זאת ישנה פגיעה מסוימת גם בתאים בריאים, כתלות באורך הטיפול ובמינון התרופות הניתן. על כן, בעת טיפול כימותרפי, צפו לתופעות לוואי של עייפות, בחילות, הקאות ושלשולים, אובדן שיער, יובש בפה ואפילו נפיחות בידיים וברגליים.
כמו בטיפולי הקרינה, שלרוב ניתנים במקביל לטיפולי כימותרפיה, גם כאן תופעות הלוואי צפויות להעלם לאחר כמה שבועות ממתן הטיפול.

נפרט מעט אודות שלוש התרופות הכימותרפיות הנפוצות כיום לטיפול בסרטן המעי הגס:

 1.  5-Fluorouracil – תרופה אשר פוגעת ב-DNA של התאים הסרטניים וגורמת לפירוקם. משתמשים בה בדרך כלל בשילוב עם ניתוח, על מנת להקטין את הגידול, או במצב בו קיים גידול ששלח גרורות. סביר כי תינתן ביחד עם טיפול קרינה. תופעת הלוואי העיקרית בלקיחת תרופה זו היא שלשולים.
 2. Oxaliplatin – תרופה זו, המבוססת על היסוד "פלטינה", יכולה לגרום לשברים ב-DNA של התאים הסרטניים. תופעת הלוואי העיקרית שלה היא כאב בגפיים אשר מוגבר בחשיפה לקור.
 3. Irinotecan – תרופה המסוגלת לפגוע בפעילות של האנזים החשוב מאוד להתחלקות התאים הסרטניים. השימוש העיקרי בה הוא בסוגי סרטן מתקדמים, שכבר שלחו גרורות.

בנוסף לאלה, משתמשים גם בתרופות המבוססות על נוגדנים כנגד התאים הסרטניים. Bevacizumab, או בשמה המסחרי Avesin, היא תרופה המכילה נוגדנים החוסמים את גדילת תאי הגידול ואת התפתחות כלי הדם הגידוליים. Cetuximab (שם מסחרי Erbitux), וגם Panitumunab (שם מסחרי Vectibix) מכילות נוגדנים החוסמים את פעולת ההורמונים מעודדי הגדילה הסרטנית.

יש לציין שלא כל סוגי הסרטן מגיבים לטיפולים הנ"ל. לדוגמא, רק במקרה שבתאי הגידול מצוי הגן K-RAS, התאים יגיבו באופן חיובי לטיפול ב-Erbitux. טיפול בתרופה זו יכול להעביר חולי סרטן המעי הגס ששלח גרורות לכבד ממסלול טיפולי של הארכת חיים למסלול טיפולי של הצלת חיים, כך עולה ממחקרים אחרונים. על כן, כאשר מדובר בסרטן מתקדם, לרוב מתבצעת בדיקת DNA של המטופל למציאת הגן K-RAS.

טיפול בכאב

הפחתת כאב אצל חולי סרטן המעי הגס היא עקרון חשוב מאוד לטיפול עצמו. לא בלבד שטיפול בכאב יכול לגרום לחיים יותר מאושרים, אלא בנוסף גם משפר את השינה, את התיאבון ואת העיכול, ובכך משפיע בעצמו על הריפוי.
הכאב יכול לנבוע כתוצאה מגידול במעי הגס אשר לוחץ על חלל המעי, על איברים אחרים, או אף שולח גרורות למקומות חשובים, ויכול גם לנבוע כתוצאה מהניתוח או מהטיפול הקרינתי והכימותרפי.
כיום, במרכזים הרפואיים השונים, עובדים מומחים לכאב, אליהם ייתכן ותופנו על ידי הרופאים המטפלים, במקרה שמשככי הכאבים הרגילים לא הקלו על כאבכם.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

28 שאלות גולשים בהמשך העמוד

22/07/2019

סרטן המעי הגס

שלום רב,
לפניי שבועיים ביצעתי קולונוסקופיה.
אודה לעזרתך בפיענוח התשובה:

נתקבל בפורמלין :
1. גוש חום בקוטר 0.6 ס"מ וגבעול באורך 0.4 ס"מ ובנוסף פירור בקוטר 0.3 ס"מ סומנו בדיו.
2. 5 פירורים בקוטר 0.3 ס"מ כל אחד סומנו בדיו.

אבחנה:
1. transvers colon, hepatic flexure area, polypectomy
tubular adenoma
2. colon, 40 cm depth, mucosal biopsy
adenocarcioma with ulceration

b19-19623/1
t67000
m81403

מה הקודים הרפואיים הללו אומרים? אשמח להסבר על כל אחד מהם.
רוב תודות ויישר כוח על עזרתך

פרופ' ניר וסרברג

שלום 

איני מכיר את סיבת הבדיקה ואת הממצאים בקולונוסקופיה אוכל לפרש את תוצאות ההיסטולוגיהממליץ לעשות זאת במסגרת פגישה במרפאה עם כל הנתונים 

 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
24/02/2019

גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה

עברתי היום בדיקת גסטרוסקוםיה וקולונוסקופיה.
בבדיקה המימצא הוא פוליפ שטוח4 מ"מ צקום בשולי השסתום האילאוצקלי ניצרב עי ב. חמה
השאלה שלי היא האם פולים כזה הוא יכול חהיות מסוכן? ולמה הוא נצרב ולא כרתו אותו?
כמו כן נילקחה ביופסיה שהתשובה עליה תגיע בעוד 4 שבועות.
אודה לכם על התשובה
תודה מראש: רעיה

פרופ' ניר וסרברג

קרוב לוודאי בשל גודלו אבל רצוי לשאול את מי שביצע את הפעולה 

עקרונית זו שאלה לגסטרואנטרולוג 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
12/07/2018

ImMucin חיסון נגד סרטן

לקרוב משפחה שלי יש סרטן המעי הגס, שלב 4. קראתי הרבה באינטרנט על חיסון חדש בשם ImMucin שמפתחים בישראל, אך זה עוד לא יצא לשוק. האם אתה יודע משהו על החיסון ואם זה יכול לעזור בשלב מתקדם של סרטן? ניסיתי לברר בבית חולים מאיר, כי קראתי שהמפתחים עובדים איתם, אך במחלקת גסטרו אפילו לא שמעו על החיסון. כל עצה תתקבל בברכה.

פרופ' ניר וסרברג
לא מכיר
צריך לשאול אונקולוגים
ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
25/05/2018

סרטן המעי הגס לאחר ניתור להסרת גידולים ובמהלך טיפול כימו וביולוגי

שלום,
אחותי שנמצאת בפנמה עברה ניתוח להסרת גידול לפני שנה וקצת, לפני כחודשיים עברה ניתוח נוסף בו הוצאו 17 גידולים שסבבו את הכבד ועליו כולל שחלות. עוברת עכשו טיפול כימו וביולוגי, אולם בפטסקן שעברה לאחרונה, נמצאו 2 גידולים חדשים.
טופלה בבית חולים פרטי בפנמה במסגרת ביטוח בינלאומי

האם יש בארץ או בעולם ניסוי חדשני או תרופה חדשה שאחותי תוכל אולי להשתלב בו?

פרופ' ניר וסרברג

הכתובת הנכונה לשאלה היא פורום אונקולוגי 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
10/03/2018

פענוח תוצאת קולונוסקופיה

הוצא פוליפ חון ללא גבעול גבשושי 0.7×1.3×1.5 סמ
Tubulovillous adenoma with focal high grade dysplasia.
Completely excised.
נאמר לי בטלפון לחזור על הבדיקה בעוד חצי שנה.
האם אני יכולה לחכות חצי שנה? האם אין צורך בבדיקות נוספות?

פרופ' ניר וסרברג

לחזור על הפתולוגיה לוודא

אם אכן זו התשובה אין צורך בבדיקה נוספת 

חצי שנה זה בסדר


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
30/06/2017

אבחון סרטן מעי

שלום,
מבררת עבור אמי. בת 61. ביצעה לפני שנה וחצי בדיקת קולונוסוקופיה וגסטרוסוקפיה שיצאו תקינות. לפני כחצי שנה התחילה ירידה ברמות הפריטין בגוף. הופנתה חזרה לרופאת גסטרו, שלא חושבת שיש צורך בבדיקה חוזרת. לא מתלוננת על כאבים , בדיקת דם סמוי יצאה תקינה. היתי רוצה לדעת אם יש סיכוי לסרטן מעי במידה וכפי שרשמתי הבדקיה לפני שנה וחצי יצאה תקינה. מה עליה לעשות מול רופאת גסטרו שמתעקשת לא להפנותה לגסטרוסקופיה חוזרת (בניגוד להמלצת רופא המשפחה) .

פרופ' ניר וסרברג

ברמה המערכתית של שיקולי עלות תועלת רופאת הגסטרו צודקת ברמה האישית כדאי לחזור על הבדיקות מה גם שלא ברורה איכותם 

יש לזכור שירידה ברמת הפריטין בלבד ללא אנמיה וללא דם סמוי היא לא ממצא בולט 

הרמה האישית פנו לרופא אחר 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
26/06/2017

תגובה חריפה לקסלודה שגררה הרעלה נרחבת ואשפוז של חודש

לאחר הסרת גידול סרטני מהמעי העולה התחלתי טע
נמצאו 3 בלוטות לימפה נגועות מתוך 10 שהוצאו לבדיקה. התחלתי טיפול בסקלודה והגבתי בצורה מאד מאד חריגה שבעקבותיה הייתי מאושפזת יותר מחודש. כרגע השתקמתי והתחזקתי אך איני מטופלת בשום תרופה. מה ההמלצה? האם רק מעקב לבדוק שאין גרורות באיבר חשוב?
בתודה מראש

פרופ' ניר וסרברג

אין מספיק פרטים לענות על השאלה

בעקרון רוב טיפולי סרטן המעי בשלב הזה מבוסססים על 5FU דוגמאת הקסלודה . לא ברור מה היתה התגובה אך אם לא ניתן לתת יותר טיפול זה ואין עדות למחלה מתקדמת הרי שלרוב בשלב הזה אין מקום לתת טיפול ששייך לקווי טיפול מתקדמים יותר כטיפול מניעתי

הפורום המתאים יותר לשאלה הוא פורום אונקולוגי


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
25/05/2017

מעקב .כמה זמן אילו בדיקות חייבים לעשות מכון באיזור הצפון.

ב 2012 עברתי ניתוח לכריתת חלק מהמעי הגס בעקבות גידול. מאז אני במעקב בבית-חולים בלינסון אצל ד"ר פורים.היות ועברו כבר כמעט חמש שנים הייתי רוצה להמשיך את המעקב באיזור הצפון היות ואני תושבת נהרייה. איזה בית חולים מתמחה בנושא והיכן מתבצע מאקב.

פרופ' ניר וסרברג

בשלב הזה בהחלט ניתן להמשיך את המעקב בנהריה 

אפשרות אחרת היא ברמבם


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
07/03/2017

השתלת כבד לחולים גרורתיים

בשנים האחרונות מתפרסמים בספרות עוד ועוד מחקרים שמעידים על תוצאות שנדמה לי שקשה להגדיר אותן כפחות מ-"פנטסטיות" (למשל, OS של 56% מול 9% אחרי 5 שנים) של השתלות כבד בקרב חולים גרורתיים. מצד שני, התוצאות עדיין פחות טובות בהשוואה למושתלים בעלי גידול ראשוני בכבד, מה שמביא אותנו למציאות האכזרית: בעצם אין כיום לחולים כאלה סיכוי לקבל כבד מרשימת ההמתנה הישראלית.

האם בנסיבות כאלה אתה חושב שמוטלת חובה מקצועית ואתית על הרופא המטפל בכל זאת להציג בפני החולה הגרורתי הישראלי שלו את האופציה להשתלת כבד, בידיעה שלמעשה מבחינה לוגיסטית (לא רפואית!) יהיה קשה מאוד לממש את האופציה הזאת בישראל ורק חולים בעלי אמצעים או קשרים יצליחו לממש אותה בחו"ל?

כמו כן, עד כמה בנסיבות כאלה ראוי לקדם בצורה אגרסיבית את הסוגיה של השתלות אונת כבד מבני משפחה, בשים לב לתופעות הלוואי הלא פשוטות של תרומה כזאת ולמיעוט המחקרים בנושא?

פרופ' ניר וסרברג

אהשאלה שאתה מעלה היא גם רפואית גם אתית וגם פילוסופית

במשך שנים נודעו תוצאות לא טובות בחולים אלו בשל השמוש בתרופות מדכאות חיסון אשר הובילו להשנות מהירה של מחלה גרורתית ( מוכר המקרה של סטיב גובס שאמנם הגידול היה ממקור שונה אבל התוצאה לא טובה )

כן התפרסמו בשנים האחרונות תוצאות שמראות שההשרדות הכללית לאחר השתלת כבד גבוהה משל כמוטרפיה למרות שמושתלים חלו מחדש במחלה מטסטטית בד"כ בראות

צריך לבחון את הספרות בעין בוחנת רוב העבודות למרות שהתפרסמו בעיתונים טובים , הן תאורי מקרה או סדרות מאוד קטנות . לוקח זמן רב עד שניתן להוכיח שינוי משמעותיי שהופך טיפול מסויים לסטנדרטי . כרגע מדובר בנושא אנקדוטלי שאין בו מספיק כדי לשנות קונספט טיפולי

 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
02/03/2016

טיפול בממאירות בסיגמואיד בגיל 89

אצל חמותי אובחן גידול ממאיר בסיגמואיד.היא בת 89 וסובלת גם מפירפור פרוזדורים.האם ניתן לטפל גם ללא ניתוח במטרה לשמור על איכות חיים?היא מרגישה די טוב ומתפקדת .מידי פעם סובלת מדימום ביציאות לעיתים יותר ולעיתים פחות

פרופ' ניר וסרברג

השאלה מהם התסמינים שפוגעים כעת באיכות החיים . לפעמים דוקא ניתוח יותר פשוט מטיפולים אחרים . אם אין תבמינים ולא רוצים ניתוח מחשש לתוצאותיו ניתן גם לא לטפל כלל . אלו שאלות שהן גם פילוסופיות ולא רק רפואיות . מבחינה רפואית הביולוגיה חשובה יותר מהכרונולוגיהץ אנו חיים בעידן בו חלק גדול מהמנותחים הוא בגילאים מבוגרים מאוד וניתן לנסות להאריך את הסכון הניתוחי


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
17/12/2015

אבחון דרגה 1-2 של סרטן מעי הגס

באמצעות איזו בדיקה מבדילים בין דרגה 1 לדרגה 2 בהקשר של סרטן מעי הגס?

פרופ' ניר וסרברג

מה שקובע הוא מידת החדירה של הגידול את שכבות המעי. הבדיקה המדויקת היא היסטולוגית כלומר לראות את הגידול לאחר שנכרת תחת המיקרוסקופ . במקומות מסויימים בגוף ניתן לבצע בדיקות הדמייה כמו US או MRI שיכולות לתת אינפורמציה על מידת החדירה . מידת הדיוק של בדיקות אלו מוגבלת


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
23/05/2015

האם אפשר להבריא מסרטן המעי

לבעלי יש סרטן מעי עם גרורות בריאה בבלוטות לימפה ובבלוטות השומן החופשי עבר ניתוח כריתה בריאה ולאחר מכן הקרנות וניתוח נוסף של המעי יש לו סטומה בזמן הניתוח הוצאו 14 בלוטות לימפה מתוכם 3 היו נגועות וגם בלוטות ההשומן החופשי מקבל כימוטרפיה אוקסיפלטין בליוי קסלודה מה לפי דעתך סיכוי ההחלמה תודה

פרופ' ניר וסרברג

בסרטן מעי גס בכלל ובמחלה גרורתית מפרט מצינים את ההשרדות מהמחלה למשך 5 שנים. לא מדברים על החלמה מהמחלה בשלב זה

התרופות והטיפולים הקיימים  היום מסוגלים לעצור את המחלה ולעקב אותה . הסטטסטיקה היבשה אינה טובה במקרים אלו ויש לראות לגופו של עיניין לפי התגובה לטיפול  

.


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
10/05/2015

זמן אישפוז

מהו זמן האישפוז במקרה של פוליפ טרום ממאיר במעי הגס ?

פרופ' ניר וסרברג

זמן האשפוז תלוי בפעולה הנדרשת להסרתו . אם מוסר בשלמותו בזמן קולונסקופיה אין שום אשפוז , אם ניתן לכרות פוליפ הממוקם ברקטום דרך פי הטבעת נדרש לפעמים יום אשפוז אך אם נדרשת כריתת מעי זמן האשפוז הוא של מספר ימים


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
06/03/2015

Angio vascular

ד"ר וסרברג שלום,
אצל חמותי התגלה סרטן מעי (right colon). היא נותחה והגידול הוצא במלואו, והבדיקה הפתולוגית אחרי כריתת הצד הימני של המעי הראתה שהגידול חדר עד לשריר (T2), בלוטות הלימפה נקיות, ולא ניתן היה לקבוע לגבי מתסטסיס (MX). בנוסף, נכתב בדו"ח הפתולוגי שיש חשד למוקד אחד של angio vascular invasion, וכן נכתב בדו"ח שהחשד הוא "support" על ידי בדיקה של חלבון CD31. כמו כן, בדיקת CT שנעשתה לפני הניתוח הראתה ממצא היפודנסי בגודל 4 מ"מ בכבד, שלא ניתן לאבחון.

שאלתי היא איזה בדיקות נחוצות במקרה כזה, והאם יש צורך בטיפול כלשהו בנוסף לניתוח.
תודה רבה, ליאור

פרופ' ניר וסרברג
בד"כ לגידול T2 לא נותנים טיפול נוסף , אבל יש צורך לקחת כמה דברים בחשבון ולפי זה לקבל החלטה . לרוב החלטות כאלו מתקבלות על ידי האונקולוגים ובמקרים מסויימים כאשר יש סימן שאלה , מוצגים החולים בישיבה משותפת בה נוכחים אונקולוגים כירורגים רדיולוגים פתולים וגסטרואנטרולוגים
אין קשריות למפה- כמה קשריות נכרתו?
יש מעורבות אנגיווסקולרית : מגביר סכון
יש ממצא כבדי: מעקב , יש לשקול CTPET
כמה CEA לפני ואחרי ניתוח .

ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
22/01/2015

אפשרויות טיפול בסרטן חלולת עם גרורה

שלום, אבי בן 81 .לפני כחודשיים התגלה סרטן חלולת , לאחר בדיקת PET CT אובחן גידול משני באזור גבוה יותר בקרבת הכבד. כעת מוגדר כ- T3N1 . בתחילה הרופאים שקלו ניתוח , לאחר מכן דובר על תוכנית הקרנות 28 ולאחר מכן לשקול ניתוח . כעת מכוונים לטיפול הקרנות בן 5 ימים ולאחר שבועיים ניתוח . מבקש לדעת האם זו דרך הטיפול המיטבית בהתחשב במצב
תודה רבה

פרופ' ניר וסרברג

אני מניח שמדובר בשני גידולים במעי הגס האחד ברקטום והשני במקום אחר במעי הגס באזור שנקרא כפף הכבד

מקובל לטפל בסרטן הרקטום מתקדם בכמו טרפיה וקרינה למשך חודש ולנתח לאחר חודשיים נוספים כלומר 3 חודשים מגילוי המחלה . קיים פרוטוקול טיפולי נוסף של קרינה קצרה ל5 ימים ללא כמוטרפיה . בפרטוקול זה ניתן לנתח לאחר המתנה של חודשיים אך ניתן גם לנתח אחרי המתנה קצרה משבועיים. אם בןחרים באפשרות של קרינה ארוכה והמתנה ארוכה או קרינה קצרה והמתנה ארוכה משאירים את הגידול באזור כפף הכבד ללא טיפול לתקופה של כ 3 חודשים , מצב שאינו רצוי ולכן בהתחשב במצב הבחירה בקרינה קצרה והמתנה קצרה הוא אכן מיטבי


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
23/12/2014

הפניה לרופאים מומחים

שלום, התבשרנו לצערנו שאמי חולה בסרטן המעי הגס, בוודאות יש גוש ואמרו גם שיש ליד הכבד ונקודה בראות. השאלות שלי הם: מה זה ליד הכבד? הכוונה לחלל הבטן? , אני מבינה שזה נחשב בשפה המקצועית גרורות אז מה זה אומר שהיא שלב 3 או 4? ושאלה נוספת, האם יש חולים במצב דרגה 4 שהחלימו?

פרופ' ניר וסרברג

בהתיחס למיקום הגרורה אני מניח שהכוונה לחלל הבטן ( אולי קשרית למפה אולי בשומן המעי אולי על קרום הבטן)  ולא לכבד אבל זה מסתמך על מה שנכתב . מחלה גרורתית היא שלב IV . קימים מצבים בהם יתן על ידי טיפול משולב של כירורגיה וכמוטרפיה להגיע למצב של ריפוי המחלה זה תלוי בהקף המחלה ובתגובה לטיפול


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
22/12/2014

טיפול מונע-כימוטרפיה

שלום,
בעלי עבר ניתוח להסרת גידול קרצינומה במעי הגס באיזור כיפוף תחולי,Sub Total Colectomy,ללא סטומה, לפני כחודש וחצי,הוגדר כי רמה 2, כי עבר עד שכבה שומנים,ללא פיזור,ללא סתימות,אין גרורות לא קרובים ולא נשלחו עברו בירור סיטי,מרקרים חזרו נקיים,בדיקות CEA 1.3, CA19-9 7.1,כלכלה תקינה לגמרה עד 2 יצאיות ליום תקינות כמעט לא קורה יציאות רכות,לא לוקח שום תרופות נגד כאיבים ..האונקולוג המליצה "כעקרון אפשר להיות רק המעקב או לעשות טיפול מונע" אבל השאילה טיפול המליצה Xaloda 500mg תשע 9 כדורים ביום ל14 יום ושבוע הפסקה ועוד 14 יום וככה 8 מחזורי טיפול. יחד עם זה 6 אריזות Stopit ו 4 אריזות פרמין ל14 יום גם כן.
בבקשה אני רציתי לדעת העם זה "טיפול מונע" עד כמה הוא ערסני והעם אפשר אחרת?
תודה מראש נטלי!

פרופ' ניר וסרברג

לכמוטרפיה יש תופעות לוואי שיכולות להיות קשות ולכן התמורה שבטיפול צריכה להשקל למול תופעות הלוואי  שבו

הטיפול שהוצע הוא טיפול מונע אך ידוע כי התועלת שבו בשלב 2 ( כלומר ללא מעורבות קשריות למפה ) אינה עולה על תופעות הלוואי . ניתן לשקול טיפול במצבים מסויימים של T3 ( הגידול עובר את כל הדופן ומגיע לשכבת השומן) כאשר יש פרמטרים שמרמזים על אגרסיביות של הגידול או בדיקת אונקוטסט שמראה על סכון בינוני או גבוה להשנות המחלה . לא ברור מהנתונים אם אכן קריטריטנים אלו קיימים


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
17/10/2014

אפשרויות לטיפול תרופתי/ חלופי בסרטן המעי הגס ברמה 3.

שלום,
לאבי בן 68, התגלה סרטן במעי הגס לפני מספר חודשים. הוא עבר ניתוח להסרת גידול ברמה 3, אך זה לא הוסר בשלמותו. לפני מספר ימים ולאחר שהתדרדר מצבו, עבר ניתוח נוסף, במהלכו גילו שהמחלה (עדיין מוגדרת ברמה 3) התפשטה לחלל הבטן.
אבי חולה לב וסובל מסכרת ועל כן אינו מקבל טיפול כימותרפי. מצבו לצערינו, מוגדר סופני.
אנו זועקים לכל טיפול אשר יכול לשפר מצבו, בין אם הוא שילוב תרופתי, תרופתי בשלב הניסויים או אלטרנטיבי.
חשוב לציין כי אבי הוא אדם חזק בצורה יוצאת דופן וכי יותר מפעם אחת (כולל לאחרונה), שרד מצבים אשר הדהימו גם את טובי הרופאים. אנו מודעים למצב הקשה, אך מוכנים לעשות ככל שידרש על מנת להצילו. בכבוד רב, אלון.

פרופ' ניר וסרברג
ברפואה הקונבנציונלית קימות שתי דרכם לטיפול במצב המתואר שבו יש התפשטות של המחלה לחלל הבטן עם גרורות צפקיות . דרך אחת היא כמוטרפיה מערכתית שבה יש סוגי תרופות שונים בהרכבים ובמינונים שונים . ודרך שנייה היא כריתה ניתוחית של כל הגרורות והאיברים המעורבים בגידול יחד עם טיפול כימי לחלל הבטן . בשני המקרים צריך כמובן לראות אם מצבו של המטופל מתאים לטיפול הן מבחינת פיזור המחלה והן מבחינת יכולתו לעמוד בטיפול כזה
ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
26/09/2014

ניתוח

בינואר האחרון עברתי ניתוח סטאר. התפשלות רירית ורקטוצלה. אחרי הניתוח בבדיקת בריום אי סדרות גבול בסיגמא דיסטאלית והיצרות בצילומי התרוקנות.
אני בת 46. מגדלת בגפי את בנותיי שעדיין זקוקות לי, אבל חוצה גיהנום לאורכו ולרוחבו. האם יש דרך להקל עליי?
אין מחלות רקע. בדיקות תקינות…

פרופ' ניר וסרברג
הפורום עוסק בסרטן המעי הגס ולא בניתוחים הקשורים ברצפת האגן . בקצרה, אי סדירות והצרות באזור שאת מתארת מצריך אנדוסקופיה לראות את האיזור ואם יש הצרות משמעות שהיא שפירה ניתן להרחיב אותה. לניתוח STARR , כלכל ניתוח יש סיבוכים תופעות לוואי והפרעות תפקודיות , כאבים כרונים והצרות מתוארים לאחר ניתוחים אלו.
ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
18/08/2014

סרטן המעי הגס

חליתי בסרטן המעי הגס,עברתי ניתוח ונימצא בלוטת לימפה אחת נגועה מיתוך עשרים.
לאחר התלבטות קשה.החלטתי לקבל רק את הטיפול באקסלודה.
בכדורים.ללא הטיפול המשלים דרך הוריד.
רציתי לדעת האם אני פועל בכוחמה?
וגם שמעתי על הטיפול בפלאורו-אורציל

פרופ' ניר וסרברג
קסלודה היא תרופה שמבוססת על פלאואו אורציל ולמעשה תוצאות הטיפול בה שוות לאלו של הטיפול הדומה בוריד . בטיפולים כימיים קימים כל מיני ניאנסים טיפוליים שעל מנת לתת המלצה נכונה צריך להכיר פרטים מדויקים על המקרה .
ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
14/08/2014

מה קורה אם יש את כול התופעות בגוף ולא מטפלים?

לבן הזוג שלי אביו נפטר מסרטן מעי הגס, יש לו את כול התופעות שכתובים .. כמו דם בעת נתינת צואה, כאבים בצד ימין, גזים.. ואנו מוכן לבדוק מתוך פחד. בזמן האחרון יש לו תופעות כמו: נתפס לו הצוואר נימול בידיים, ברגלים כאבים מוזרים בכול הגוף.. האם יש קשר?

פרופ' ניר וסרברג
על פניו נשמע כו מספר רב של תופעות שלא כולן קשורות בסרטן מעי גס . הכי טוב זה להבדק על ידי רופא ולבצע בדיקות מאבחנות לפי הצורך
ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
13/08/2014

חשד להישנות מחלה-סרטן מעי הגס

שלום רב,אבא שלי חלה בסרטן מעי הגס ועבר ניתוח נרחב לפני כשנה ותשעה חודשים,לאחר ניתוח קיבל טיפול כימו עם אוקסליפלטין +פלואורקסיל5 בכדורים למשך 6 חודשים,לפני 3 ימים וכשנה ו3 חודשים עבר סי טי בטן ובסי טי הודגמה "הסננת שומן בסמוך להשקה אנטרו-קולית ובשורש המזנטריום" הומלץ לעבור PET CT וכתוב שהממצאים חשודים להישנות המחלה.
אם אכן זה שוב סרטן מה צריך לעשות הפעם ,האם זה מקום שאפשר או צריך לנתח ומה טיפולים הנדרשים…

תודה מראש

פרופ' ניר וסרברג
אם מדובר בהשנות סרטן שלאחר הבדיקות הנוספות נשארה ממוקמת רק לאזור המתואר ניתן לבצע שוב ניתוח לכריתה כאשר לפי הצורך מוסיפים טיפול כימי אם לפני או אחרי הניתוח .
ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
24/06/2014

אבא שלי חולה בסרטן הרקטום

שלום אבי בן 49 וסובל מהמחלה כבר 4 שנים עבר כבר כמה ניתוחים להסרת הגידול מהחלק הקודם לרקטם בערך 20 ס״מ והוא לאחר ניתוח הסרת גרורה בכבד וכרגע עם מעט גרורות בריאות ללא גדילה משמעותית נמצא במעקב כרגע עם סטומה וישנה הישנות של הגידול בחלק הפרא רקטלי. לאחר התייעצות עם פרופסור נחשב הומלץ טיפול קרינתי ממוקד לאחר והכימותרפיה לא השפיע רבות (טופל ע״י קסלודה) וכמו כן הפרופ׳ אמר לנו שהמחלה מאוד איטית למרות החזרה של הגידולים. עכשיו לשאלותיי, אחד איפה ניתן לעבור בדיקת DNA לשם התאמה גנטית לכימו׳?
מה עדיף הקרנה חיצונית או פנימית? הרופאים הגדירו את הגידול כקרצינומה שלב 2 (לפי מה שאני יודעת) מה הם סיכויי ההחלמה מוחלטת ? חשוב לציין שאבי מרגיש מצוין במשך המחלה ואינו מרגיש חולה

פרופ' ניר וסרברג

אם לא קיבל קרינה בעבר יש בהחלט מקום לשקול קרינה חיצונית למחלה המקומית באגן במידה ולא צריך כמוטרפיה לטיפול במחלה גרורתית.

טיפולים מותאמים גנטיים נעשים בדרך כלל דרך חברות פרטיות וניתן להתעניין דרך מרכזים אונקולגים בבתי החולים  .

בשתי השאלות כדי לפנות לאונקולוג המטפל


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
24/05/2014

חצי שנה לאחר ניתוח הסרת גידול במעי הגס ללא כימו להקרנות

שלום רב,
כאמור אני לאחר 6 חדושים של ניתוח בטן להוצאת גידול ממוקד בחלק התחתון של המעי ולכן הוצא גם רבע מהרקטום. אני עדיין סובלת מלחץ חזק ברוב ימות השבוע, ימים בהם אני רצה לשירותים 20 פעם, ימם בהם איני יכולה להרים יד לעומת אחרים חזקים יותר, גאזים מטוית ולא רפים לא משנה מה אני אוכלת. (אני טבעונית ולא אוכלת עכשיו הרבה דברים).
לא הצלחתי לקבל תשובה מאף אחד מה קורה שם. מדוע כל כךהרבה זמן והאם זה בכלל יעבור או שזו, זאת איכות חיי (הירודה)
תודה
אירית

פרופ' ניר וסרברג

כריתת הרקטום או חלקו יכולה לגרום פעמים רבות לשינויים בהרגלי היציאה. שינויים אלו הם פעמים רבולת כרונים אך ידוע שקיים שיפור במהלך החודשים אחרי הניתוח , שיפור שיכול לקחת אפילו שנתיים. יחד עם זאת יש לשלול בעיה דלקתית או אנטומית( כמו למשל היצרות באזור חיבור המעי )  אשר גורמת באופן חריג לבעייה וניתנת לטיפול.


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
22/11/2013

צליאק גלוטן סרטן המעי הגס

שלום רב,

אני בן 50, וסובל מצליאק, טרם עברתי בחיי בדיקת קולונוסקופיה.

האם מי שסובל מצליאק נמצא בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן המעי הגס? אם כן, האם הקפדה על הימנעות מגלוטן יכולה לסייע בהקטנת הסיכון הזה?

פרופ' ניר וסרברג

מחלת צליאק של המבוגרים יכולה להיות קשורה בשעור מוגבר מעט של מחלות ממאירות בעיקר לימפומה . עבודות שנעשו עד היום לא הראו עליה בשיעור סרטן מעי גס בקרב חולי צליאק ולא הראו קשר למידת השמירה על דיאטת הגלוטן .יש אפילו עבודות שהראו שעור נמוך של סרטן מעי גס בקרב חולי צליאק ואף העלו תאוריה שלצליאק לא מטופל יש אפקט מגן . בלי קשר הגעתה לגיל 50 הגיע הזמן לקולונסקופיה .


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
22/08/2013

כאבי בטן

היי, אני סובל מכאבים חזקים בבטן התחתונה ויש לי שלשולים כל הזמן. בעצם אני רואה שאני בכלל לא מעכל הרבה מהמזונות שאני מכניס לפה.. האם יכול להיות שזה סרטן המעי הגס? אם לא, מה זה יכול להיות?

פרופ' ניר וסרברג

ברור שכאשר יש כאבי בטן כל הזמן ושלשולים צריך להיבדק לנסות להגיע לאבחנה ולשלול בעיות כמו בין השאר  סרטן המעי הגס


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
15/08/2013

סרטן המעי הגס וקרוהן

אני סובל מקרוהן. גיליתי את זה לפני שנה בעזרת בדיקת קולונוסקופיה ואני מטופל כדי למנוע התקפים. אני יודע שחולי קרוהן נמצאים בסיכון גבוה מאוד להתפתחות סרטן המעי הגס. אני בן 28. רציתי לדעת מה הסיכויים שלי לפתח סרטן המעי הגס וכיצד אוכל למנוע את זה?

פרופ' ניר וסרברג

הסכון לחלות בסרטן מעי גם בחולי מחלת מעי דלקתית גבוה עד פי 10 מהאוכלוסיה

הדבר תלוי במידת הדלקת ובמיקומה ובעיקר בזמן המחלה

נפוץ יותר בחולי אולצרטיב קוליטיס ובחולי קרוהן עם קוליטיס - דלקת במעי הגס


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
10/08/2013

חולה סרטן המעי הגס שלא יכול לעשות כימותרפיה

אבי בן 85 חולה סרטן המעי הגס לא מפושט. יש לנו במשפחה עבר כבד של מחלות לב ולכן אסור לו לעשות כימותרפיה. מהן דרכי הטיפול החלופיות? האם בגלל זה הוא נחשב להיות חולה סרטן המעי הגס סופני?

פרופ' ניר וסרברג

הטיפול בסרטן מעי גס לא מפושט הוא ניתוח . תפקיד הכמוטרפיה היא להוות טיפול משלים או טיפול מונע למקרה של השנות המחלה


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.

שאלות נוספות בנושא: טיפול בסרטן המעי הגס והחלחולת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים