סרטן פי הטבעת

סרטן של פי הטבעת הוא מחלה נדירה למדי – רק 2.4% מכלל הגידולים הסרטניים של מערכת העיכול הם גידולים סרטניים של פי הטבעת. עם זאת, ישנם כמה גורמי סיכון שמעלים בצורה משמעותית את הסיכוי לחלות בסרטן זה. לפיכך, חשוב שתהיו מודעים למחלה זו, ושתקפידו על צעדי מניעה ואבחון מוקדם, במיוחד במידה שאתם נמצאים בקבוצת סיכון למחלה. לכן, אם אתם חווים דימום מפי הטבעת, או כאבים בזמן יציאה, חשוב שתיגשו להיבדק אצל רופא גסטרואנטרולוג בהקדם. אבחון מוקדם של סרטן פי הטבעת יכול להציל את חייכם!

 סרטן פי הטבעת


פוליפים במעי

סרטן פי הטבעת – גורמים

לאחר שעברתם את גיל 50, אתם נמצאים בסיכון מוגבר לחלות בסרטן פי הטבעת. כמו כן, קיום יחסי מין אנאליים עם פרטנרים רבים בהם אתם הנחדרים, מעמיד אתכם בסיכון מוגבר ללקות במחלה. יתרה מכך, קיום יחסי מין אנאליים לא מוגנים, עם פרטנרים רבים, מעמיד אתכם בסיכון מוגבר להידבקות בוירוס הפפילומה ( Human Papiloma Virus – HPV). הידבקות ב-HPV מעלה בצורה משמעותית את הסיכוי לחלות בסרטן פי הטבעת. כמו בסוגי סרטן אחרים, גם שכיחותו של סרטן פי הטבעת עולה אצל אנשים המעשנים סיגריות באופן קבוע.

סרטן פי הטבעת – מניעה

מכיוון שמקרים רבים של סרטן פי הטבעת נגרמים בעקבות הידבקות בוירוס הפפילומה, חיסון כלפיו יספק לכם הגנה מפני הידבקות ויקטין משמעותית את הסיכון שלכם לחלות במחלה. במידה ואתם מקיימים יחסי מין אנאליים באופן תכוף, גשו להתייעצות עם רופא המשפחה שלכם בנוגע לקבלת חיסון כנגד וירוס הפפילומה. מתן החיסון הוא פשוט וניתן לקבלו כמעט בכל מרפאה בארץ.

סרטן פי הטבעת – סימפטומים

הסימפטומים הבאים נפוצים במקרים של סרטן פי הטבעת, עם זאת, חשוב להבין שאותם סימפטומים יכולים להופיע גם במצבים אחרים לחלוטין, שאינם קשורים לסרטן פי הטבעת. בכל מקרה, חשוב לגשת בהקדם להתייעצות עם רופא גסטרואנטרולוג במידה ואתם חווים את אחד מהסימנים הבאים:

 • אתם סובלים מדימום מפי הטבעת
 • אתם סובלים מכאב או תחושת לחץ באזור סביב פי הטבעת
 • אתם חווים תחושת גירוד באזור פי הטבעת שיכולה להיות מלווה בהפרשה מהאזור
 • שמתם לב לגוש או בליטה לא אופיינית באזור פי הטבעת
 • אתם חווים שינויים בהרגלי היציאות שלכם היכולים לכלול שלשולים מרובים או עצירות

סרטן פי הטבעת – אבחון

על מנת לאבחן סרטן פי הטבעת, ייתכן שהרופא יבקש מכם לבצע אחת או כמה מהבדיקות הבאות:

בדיקה רקטלית ידנית – בבדיקה זו, יבדוק הרופא את פי הטבעת ואת הרקטום שלכם באופן ידני. הרופא יחדיר אצבע מכוסה בכפפה לפי הטבעת ויבדוק האם קיימים סימנים חשודים בעומק פי הטבעת כמו גושים או בליטות לא תקינות. בדיקה זו הינה אמצעי פשוט ומהיר לאבחון ראשוני לסרטן פי הטבעת. אתם לא צפויים לחוש כאבים כלשהם בזמן הבדיקה, אם כי ייתכן ותחושו אי נוחות ותחושת לחץ באזור במהלך הבדיקה.

אנוסקופיה – בבדיקה זו יבדוק הרופא את פי הטבעת ואת הרקטום באמצעות אנוסקופ, שהוא מעין צינור דק וחלול המשמש כמעין פנס המאפשר לרופא להסתכל בצורה נוחה בפי הטבעת וברקטום.


בדיקת אנדוסקופיה

אולטרא-סאונד של פי הטבעת – בבדיקה זו ישתמש הרופא במכשיר אולטרא-סאונד על מנת לאבחן נגעים חשודים בפי הטבעת וברקטום. צינור דק יוחדר לפי הטבעת וישמש ליצירת תמונה המבוססת על גלי קול של פי הטבעת והרקטום.

ביופסיה – במידה והרופא ישים לב לסימנים מחשידים לסרטן פי הטבעת לאחר הבדיקות הנ"ל הוא ימליץ על ביצוע ביופסיה, שלרוב תבוצע מיד. בבדיקה זו יסיר הרופא שכבת דקה מהאזור החשוד ויעביר אותה לבדיקה אצל רופא פתולוג שיאבחן האם הנגע החשוד מהווה גידול סרטני ממאיר. הביופסיה תאפשר גם לקבוע במידה ואכן קיים גידול ממאיר, באיזה שלב של המחלה הוא נמצא.

סרטן פי הטבעת – טיפול

ישנו מגוון רב של טיפולים לסרטן פי הטבעת שיותאמו לכם על פי מאפייני המחלה, שלבי ההתקדמות שלה וההיסטוריה הרפואית שלכם. טיפול בסרטן הוא מורכב וכרוך לרוב בתופעות לוואי רבות. כמו כן, הטיפול בסרטן פי הטבעת מערב רופאים בעלי תחומי התמחות שונים: אונקולוגים, גסטרואנטרולוגים וכירורגים של מערכת העיכול. חשוב מאוד שתיגשו למרכז רפואי בעל ניסיון בטיפול בסרטן פי הטבעת, במיוחד מכיוון שזו מחלה לא שכיחה. שילוב של צוות רופאים מיומן ומנוסה מעלה משמעותית את הסיכויים להצלחת הטיפול ולהקטנת הסיבוכים ותופעות הלוואי. הטיפולים המתוארים הם הנפוצים והמוכרים ביותר לטיפול בסרטן פי הטבעת. בנוסף להם, קיימים טיפוליים חדשניים וניסיוניים שייתכן והרופא המטפל שלכם ימליץ עליהם.

טיפול בסרטן פי הטבעת באמצעות בקרינה

בטיפול זה משתמשים בקרינה רבת עוצמה על מנת להרוג את התאים הסרטניים בפי הטבעת. ישנם שני סוגים של טיפול בקרינה לסרטן פי הטבעת:
הקרנות חיצוניות – בטיפול זה ההקרנה מבוצעת מחוץ לגוף ומכוונת לאזור הגידול.
הקרנות פנימיות – בטיפול זה ההקרנה ניתנת באופן פנימי, כלומר בתוך פי הטבעת באזור הגידול. הבחירה בשיטת ההקרנה תלויה במאפייני המחלה שלכם ובשלב ההתקדמות שלה. תופעות הלוואי של הטיפול בקרינה מתחילות לרוב במהלך סבב ההקרנות ונמשכות כשבוע לאחר סיומו. בין תופעות הלוואי הנפוצות אותן אתם עלולים לחוות:

 • עייפות – זוהי תופעת לוואי נפוצה של טיפול בקרינה. אל תחששו לקחת מנוחות ארוכות והקפידו לא להגזים בפעילות גופנית מאומצת מדי.
 • כאבים וצריבה בעור באזור פי הטבעת – טיפול בקרינה עלול לגרום לתחושת צריבה וכאב בעור באזור פי הטבעת, המפשעה ואיברי המין. היות והעור באזורים אלו רגיש במיוחד, זוהי תופעת לוואי נפוצה. עם זאת, מכשירי הקרינה החדשים בהם משתמשים כיום מורידים משמעותית תופעת לוואי זו. במידה והכאבים חזקים, פנו לרופא המטפל שלכם שיוכל לתת לכם מרשם למשככי כאבים. לבשו תחתונים משוחררים ונוחים בזמן הטיפול על מנת להקל על תחושת הכאב, ולאפשר החלמה מהירה של העור באזור.
 • גירוי של שלפוחית השתן – שלפוחית השתן ממוקמת בסמיכות לפי הטבעת, ולכן טיפול בקרינה עלול לגרום לגירוי שלה וכתוצאה מכך לתחושת צריבה בעת מתן שתן. בנוסף, אתם עלולים לחוש צורך במתן שתן באופן תכוף, למרות שלמעשה אין לכם שתן להטיל. נסו לשתות כמה שיותר נוזלים. הגירוי בשלפוחית השתן צפוי לחלוף עם סיום הטיפול בקרינה, אך במידה והוא מתמשך מעבר לכך, פנו לרופא המטפל שלכם, היות שייתכן שיש לכם זיהום במערכת השתן המצריך טיפול אנטיביוטי.
 • כאבים בזמן מתן צואה – הטיפול בקרינה יכול לגרום לגירוי ודלקת בפי הטבעת והרקטום. כתוצאה מכך, אתם עלולים לחוות כאבים בזמן מתן צואה. כמו כן, ייתכן ותצטרכו לגשת בתכיפות גבוהה לשירותים, בגלל הגירוי שנגרם לשרירים בפי הטבעת. התייעצו עם הרופא המטפל שלכם במידה ואתם חווים כאבים זמן היציאה. קיימים מגוון של משככי כאבים שהוא יכול לרשום לכם שיקלו את הכאבים משמעותית. הכאבים והגירוי בפי הטבעת צפויים לחלוף כשלושה שבועות לאחר סיום הטיפול בקרינה.
 • תופעות לוואי בטווח הארוך בעקבות טיפול בקרינה – בנוסף לתופעות הלוואי הנגרמות בטווח הקצר, טיפול בקרינה עלול לגרום לתופעות לוואי בטווח הארוך. הרופא המטפל שלכם יעשה כל מאמץ על מנת להפחית למינימום האפשרי את תופעות הלוואי, עם זאת, חשוב לזכור שכל מטופל מגיב בצורה שונה לטיפול הקרינתי, כך שישנם מטופלים רגישים יותר ממטופלים אחרים ולכן יחוו תופעות לוואי קשות יותר. תופעות לוואי בטווח הארוך נפוצות יותר במינונים גבוהים של קרינה, כך שטיפול קצר מועד בקרינה לא צפוי לגרום לתופעות לוואי מסוג זה. תופעות הלוואי בטווח הארוך מתחילות בדרך כלל בין מספר חודשים למספר שנים לאחר סיום הטיפול בקרינה, והן יכולות לכלול: יציאות מרובות, מתן שתן לעיתים תכופות, דימום בעת מתן צואה או שתן והיחלשות של שרירי פי הטבעת. כתוצאה מכך עלולה להיגרם פגיעה ביכולת לשלוט במתן צואה.

  חשוב מאוד שתדווחו לרופא המטפל על תופעות לוואי המתפתחות בטווח הארוך. ייתכן שתופעות לוואי אלה נובעות מסיבה אחרת כמו זיהום של שלפוחית השתן או של המעי, הניתנת לפתרון מהיר באמצעות אנטיביוטיקה. כמו כן, חלק מתופעות הלוואי המשפיעות על שלפוחית השתן או על המעי יכולות להשתפר על ידי חיזוק של שרירי רצפת האגן. הרופא המטפל שלכם יוכל להפנות אתכם לפיסיותרפיסט בנוגע לטיפול זה. כמו כן, במידה ואתם מעשנים, יהיה זה רעיון טוב להפסיק לפני תחילת הטיפול בקרינה. הפסקה של העישון יכולה להקל על תופעות הלוואי אותם תחוו ובנוסף לשפר את בריאותכם הכללית.

טיפול כימותרפי לסרטן פי הטבעת

בטיפול כימותרפי נעשה שימוש במגוון של תרופות במטרה לעצור את הגדילה וההתחלקות של הגידול. גם בשיטת טיפול זו, קיימים מספר סוגי טיפול הניתנים בהתאם למאפייני המחלה שלכם – גודל הגידול, קיומן או אי קיומן של גרורות וההיסטוריה הרפואית שלכם. התרופות הכימותרפיות יכולות להיות מוזרקות לזרם הדם דרך הוריד, או שהן יכולות להילקח דרך הפה. היתרון בלקיחת התרופות דרך הפה הוא שאתם יכולים לעשות זאת בביתכם. תופעות הלוואי הנפוצות בעקבות טיפול כימותרפי הן עייפות, הקאות ובחילות, שלשולים, יובש וכאב בפה ובגרון ואובדן השיער. עם זאת, קיימים כיום טיפולים רבים היכולים להקל על תופעות הלוואי הנגרמות כתוצאה מהטיפול הכימותרפי. במידה ואתם סובלים מתופעות לוואי, התייעצו עם הרופא המטפל שיוכל לשנות את הטיפול או להוסיף לכם תרופות שיקלו עליכם.
סרטן פי הטבעת נפוץ אצל חולי איידס יותר מאשר באוכלוסייה הכללית. הטיפול הכימותרפי אצל חולים אלה מהווה אתגר, מכיוון שהטיפולים הכימותרפיים מחלישים את מערכת החיסון של חולי האיידס שהיא גם ככה פגועה ומוחלשת. לכן, יש צורך בצוות רפואי מנוסה ומיומן על מנת למצוא את השילוב התרופתי המתאים במקרה של סרטן פי הטבעת בחולי איידס.

טיפול ניתוחי לסרטן המעי הגס:

קיימות מספר אופציות ניתוחיות אליהם תופנו במידת הצורך:
הסרה מקומית של הגידול – בהליך זה, יסיר המנתח את הגידול ומעט מהרקמה הבריאה שסביבו. זהו הליך שמרני יחסית, הנועד לגידולים קטנים שלא התפשטו עדיין לרקמות מרוחקות יותר והתגלו בשלב מוקדם של המחלה. היתרון בהליך זה הוא שניתן יהיה להימנע באמצעותו מפגיעה בשרירי הסוגר (sphincters). פגיעה בשרירי הסוגר עלולה לפגוע ביכולת שלכם לשלוט במתן צואה, ולכן הליך זה הוא מומלץ ובטוח יותר.
הסרה של פי הטבעת והרקטום – במידה שהגידול צמח למימדים גדולים והתפשט לרקמות סמוכות, ייתכן והרופא המנתח יאלץ להשתמש באופציה הניתוחית הקיצונית יותר שהיא הסרה של פי הטבעת ושל הרקטום. לאחר ההסרה של החלקים הנגועים, יתפור הרופא המנתח את קצה המעי לפתח חיצוני, המכונה סטומה (stoma) שימוקם על פני השטח של הבטן. פתח זה יאפשר לכם להטיל צואה לשקית חיצונית שתחובר אליו.

מעקב לאחר טיפול סרטן פי הטבעת

סיכויי ההחלמה מסרטן פי הטבעת תלויים במשתנים רבים, בעיקר באיזה שלב התגלתה המחלה והאם קיימות גרורות כתוצאה ממנה. באופן כללי, אם המחלה התגלתה בשלב מוקדם, הסיכוי להחלמה מלאה הוא די גבוה ועומד על כ-70%. על מנת לוודא שאין חזרה של הגידול תצטרכו להיות במעקב רפואי לאחר ההחלמה. המעקב יכלול את הבדיקות שעברתם בשלבי האבחון וישמש כאמצעי לגילוי מוקדם במקרה של חזרה של המחלה. הקפידו על המעקב על מנת להימנע מסיבוכים.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

37 שאלות גולשים בהמשך העמוד

16/01/2019

כאבים ולחץ בפי הטבעת במשך למעלה משנה

שלום רב,
אני סובלת כבר למעלה משנה מכאבים ולחץ בפי הטבעת, ותחושה של חוסר התרוקנות. כל פעם שאני עומדת מעל 10 או 20 דקות אני מרגישה לחץ בפי הטבעת ואני חייבת לשבת, כאשר אני יושבת כאבים עוברים.
לאחר יציאות אני חייבת מנוחה בשכיבה או ישיבה כדי להמשיך לתפקד. כמו כן אני לא יכולה ללכת הרבה זמן. דבר מונע מימני תיפקוד רגיל.
אני בת 40, עברתי לפני מספר שנים 2 ניתוחים לפיסורה, לפני כשנה עברתי גם טיפול באולטרסאוד לטחורים.
אינני יודעת לאיזה רופא לפנות?
האם יש סיכוי שמדובר בסרטן פי הטבעת?

פרופ' ניר וסרברג

אשמח לענות לשאלות בנושא סרטן המעי הגס 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
30/09/2018

גוש באזור פי הטבעת

יש לי גוש באזור פי הטבעת ומעליו יש שלפוחית מוגלה
אני מפוצצת את המוגלה ומנקה את המקום ותוך כמה ימים המוגלה חוזר

פרופ' ניר וסרברג

קרוב לוודאי מדובר בפיסטולה

הטיפול הוא בניקוז וסגירה ומצריך לרוב ניתוח

ניתן לפנות ליעוץ


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
09/06/2018

לאחר ניתוח סרטן הרקטום

לפני כשנה עברתי ניתוח להורדת גידול סרטני ברקטום הניתוח עבר בהצלחה . נכון להיום אני מרגיש טוב פרט לעובדה שמידי פעם אני נתקף בכאבי בטן וביציאות מרובות במהלך היום עד כדי כאב וצריבה בפי הטבעת . האם זה נורמלי ? והאם יש איזה שהוא טיפול מונע או מקל לתופעה זו???

פרופ' ניר וסרברג

תופעה ידועה

קשה לטפל האופן מוצלח והדג משתפר עם הזמן

חוקני מים פיזיותרפיה של רצפת האגן הם הדרך להתחיל משם אפשר להתקדם לטיפולים אחרים 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
06/06/2018

בלוטה באזור פי הטבעת

בת 30, בכמה חודשים האחרונים שמתי לב לבלוטה שצמחה (חשבתי שזה טחור) והיא ממשיכה לצמוח באיטיות והיא מגרדת בשבועיים האחרונים ממש כואב באזור ויש קושי לתת צואה. מידי פעם יש שלשולים ומידי פעם עצירות ולפעמים יש דימום.
הלכתי לכמה רופאים אך כל אחד מעביר אותי למקום אחר.. אולי אתה תדע לאיזה רופא כדאי לגשת?
דרך אגב לסבא שלי היה סרטן מעי הגס ובעבר סבלתי מקונדילומה שהוסרה בלייזר.
תודה רבה

פרופ' ניר וסרברג

נראה שפרוקטולוג


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
08/05/2018

צריבה בפי הטבעת בעור מסביב ברקטום

סובלת כמעט שנה מצריבה בפי הטבעת בעור הרקטום אין טחורים משצעותיים שום משחה לא עוזרת מגבירה הצריבה
למי לפנות רופא עור לא יודע לעזור גם לא ר נשים וגם לא פרוקטולוג סובלת מאד מה לעשות?
העור יבש מאד כי רזיתי 32 קג לא מרצון

פרופ' ניר וסרברג

אשמח לענות לשאלות בנושא סרטן המעי 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
17/02/2018

סרטן פי הטבעת

אבי בן 67 , התגלה סרטן לפני כשבועיים בדרגה 3 גידול של 3 ס"מ , בלוטה אחת נגועה . היצעו בהקדם להתחיל טיפולי הקרנות יומיים בשילוב של כימו. מספר שאלות:
1. מה סיכוי השרידות בדרגה זו ? האם הטיפול יכול להביא אותו ל 100% החלמה אם כן מה סיכוי לזה?
2. למה מבצעים כימו והקרנות לפני הניתוח ומביאים את החולה מותש לניתוח הכריתה? האם מקובל?
3. איזה טיפול ממולץ במצב כזה? איזה סוג של כימוטרפיה לדוגמא? ואיזה ניתוח (רובוטי וכו) ?
תודה מראש

פרופ' ניר וסרברג

אני מניח שהכוונה לסרטן הרקטום ולא פי הטבעת

הסחבה לטיפול המקדים היא הקטנה ב50 אחוז בסכון ל השנות מקומית לאחר ניתוח בלבד יש לטיפול גם תוצאות אחרות כולל התרשמות מתגובה לטיפול והקטנת דרוג וגודל הגדול שאולי אף יעלה סכוי לשמור שריר פי הטבעת 

הטכניקה הניתוחית פחות חשובה אם ניתן יש יתרון לגישה רובוטית או לפרוסקופית בהחלמה


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
02/02/2018

בלוטה ליד פמ הטבעת

שלום רב אני בן 22 לפני כשנה התחיל לי בלוטה מעל פי הטבעת קצת שמאלה לפני כמה ימים היא גדלה משמעותית ואני כבר במצב שאני לא יכול לשבת
אשמח לדעת אם זה משו שצריך טיפול/בדיקה או שזה יעבור עם הזמן כמו כן התחילו הרבה גזים פנימים ויש לי תורשה של סרטן במעי הגס במשפחה אבא וסבא

פרופ' ניר וסרברג

מתרשם יותר שמדובר בטחור 

אשמח לענות לשאלות הקשורות הסרטן המעי 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
02/02/2018

בלוטה ליד פמ הטבעת

שלום רב אני בן 22 לפני כשנה התחיל לי בלוטה מעל פי הטבעת קצת שמאלה לפני כמה ימים היא גדלה משמעותית ואני כבר במצב שאני לא יכול לשבת
אשמח לדעת אם זה משו שצריך טיפול/בדיקה או שזה יעבור עם הזמן

פרופ' ניר וסרברג

אני מניח שאם יש משהו שמפריע חל לשבת צריך לראות איך לטפל בו ולא להשאירו


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
08/01/2018

בלוטה ליד פי הטבעת

שלום רב היום שהתקלחתי הרגשתי בלוטה ליד פי הטבעת היא לא כואבת לא מדממת לא מגרדת היציאות שלי בסדר לא מפרישה פשוט פתאומית אשמח לקבל תשובה בנושא תודה מראש

פרופ' ניר וסרברג

אשמח לענות לשאלות בנושא סרטן המעי הגס

אם יש ממצא מפריע באיזור פי הטבעת כדאי לפנות לבדיקת פרוקטולוג 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
13/10/2017

כאבים בבטן.

אני סובלת במשך השנתיים האחרונות מכאבים בבטן ובפי הטבעת. בבדיקה שנעשתה לי אובחן דבירקוליטיס, שבשיאו לווה בדלקת חמורה, לפני מעל שנה. מאז נבדקתי מספר פעמים אצל פרוקטולוג, כי הכאבים והלחץ בפי הטבעת לא פוסקים והאבחון האחרון מראה, שאין לי אפילו טחורים. סה"כ איני סובלת מעצירויות והיציאות שלי סדירות.

פרופ' ניר וסרברג

האם יש שאלה?


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
27/07/2017

הרגשה שמשו התפוצץ בפי הטבעת

שלום אתמול הרגשתי דקירה חזקה בפי הטבעת וכיאלי משו התפוצץ לי שם וניהיה לי כאבים שם מאז מזה יכןל להיות..

פרופ' ניר וסרברג

הפורום עוסק בסרן המעי הגס אשמח לענות לשאלות בנושא


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
27/06/2017

גידול ממאיר ברקטום והמון פוליפים במעי הגס

בס"ד

בשתי קולונוסקופיות שעשיתי נתגלו המון פוליפים לאורך מעי הגס ופוליפ נוקשה בגובה של כ 3 סמ בדופן רקטום קדמי.
הביופסיות שפירות.

נעשה CT והוא תקין.

בהתייעצויות עם כירורגים הוצע לי להוציא את כל המעי ולא לקחת סיכונים בעתיד
כמו כן לכרות חלק של הרקטום.

לעומת זאת דעתם של הפראקטולוגים הציעו להוציא את הפוליפ מהרקטום בצורה אנדוסקופית ואחר כך נראה מה יעשה עם המעי.

אני מאוד מבולבל ולא יודע באיזה שיטה להחליט?

פרופ' ניר וסרברג

פוליפים עשויים להפוך לסרטן במצב של ריבוי פוליפים שהוא כזה שלא ניתן לשליטה בכריתות בקולונוסקופיה או כשיש פולים רבים שיש חשד שהם כבר סרטניים על פי מראה או ביופסיה או כאשר יש גנטיקה מוכחת למחלת פוליפים בסכון לסרטן יש מקום לשקול ניתוח מניעתי לכריתת המעי הגס 

זו תשובה כללית איני בקיא הפרטי המקרה אשמח ליעץ בצורה מסודרת 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
24/06/2017

צריבה בפי הטבעת

יש לי כמעט שנתיים צריבה בפי הטבעת לא גרד שום משחה לא עוזרת
הפרוקטולוג טוען שזאת דלקת חריפה בעור כל משחה שניסיתי לא עוזרת מה לעשסובלת גם מדיספפסיה פונקציונלי ומצרבות שלא מגחב לסותררי חומתנ

פרופ' ניר וסרברג

אשמח לענות לשאלות בנושא סרטן המעי הגס


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
11/06/2017

חתך דרגה 3b לאחר לידה

שלום רב
בת 35 עברתי לפני כחןדשיים לידה טבעית עם הבחנה של חתך 3b . מיד לאחר הלידה נלקחתי לניתוח לתפרים ומאז הכל תקין היציאות, הגזים אין הרגשת דליפה הןצשתן והן צואה ויש שליטה על היציאות .
הבנתי שלא אוכל ללדת יותר טבעי (דבר שמראש לא רציתי). האם יש צורך לעשות עוד בדיקות?
יש לי בדיקת רופא נשים לאחר לידה ..

פרופ' ניר וסרברג

הפורום עוסק בסרטן המעי הגס לכן לא אחיב

עקרונית ללא תסמינים ועם בדיקות תקינות לשריר פי הטבעת אותן מומלץ לבצע באמצע ההריון הבא, ניתן לשקול לידה טיבעית


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
15/05/2017

צריבה בעור של פי הטבעת

יש לי טלורים פנימיים לא מדממים ולא כואבים אבל העור סביב פי הטבעת התייבש מאד וגורם לצריבה ואי נוחות אחרי אגילה יציאות וסתם כך
שום משחה לא עוזרת מגבירה הסבל הצריבה
אני סובלת ממעי רגיז דיספפסיה טחורים צרבות סותריי חומצה לא עוזרים אז יש לי כאבים ברום הבטן מכל זה אני קבלתי חרדות ודכאון

פרופ' ניר וסרברג

הפורום עוסק בסרטן המעי הגס אשמח לענות על שאלות רלבנטיות


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
30/12/2016

זרמים בפי הטבעת

הנני בן 67 סובל ממחלה כרונית בריאות חשד לסרקואודיזיס לוקח פרדנינזון 10מ"ג קרוב ל4 שנים, כמו כן לוקח כדור אחד ללחץ דם ולאחרונה גילו לי סכרת A1C 6.8 , בינתיים לא לוקח כדור לסכרת אני במעקב וטיפול אישי להורדת הסכרת.
לאחרונה יש לי תופעה מוזרה של זרמים באיזור פי הטבעת שמגיע עד איבר המין לאחר התרוקנות בשירותים.זה מתחיל עם כאבי בטן ואחכ בשרותים זה עם זרמים.לאחר כמה זמן זה עובר . התופעה חוזרת על עצמה פעם בחודש חודשיים.
לאחרונה התגלה דם סמוי בצואה והמולץ לעשות קולונקספיה וגסטרוסקופיה בגלל שזה בהרדמה כללית בגלל מצבי.התור נקבע לי רק ב13/2/2017 בינתיים אני ממש חושש, באם תוכל לשלוח לי תשובת הרגעה.

פרופ' ניר וסרברג

תלונת הזרמים ותדירותם אינה אופיינית לסרטן 

המתנה של חודש לבדיקת קולונוסקופי בשאלה של פוליפ או אפילו גידול היא בעלת משמעות נמוכה מבחינה אונקולוגית 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
26/12/2016

שריפה בפי הטבעת שום דבר לא עוזר, איך אפשר לדעת סיבה ולרפא (PROCTITUSׂ

האם אפשר לבדוק גנטיקה לסרטן פי הטבעת
במשפחה הי סרטן מעי גס.
האם בדיקה קולונוסקופיה אומרת שאין סרטןבפי הטבעת או בחלק אחר של מעי גס.

פרופ' ניר וסרברג

אני מניח שהכוונה לסרטן הרקטום כי סרטן בפי הטבעת אינו קשור לסרטן במעי

כן יש בדיקות גנטיות

קולונסקופיה היא הבדיקה המדויקת ביותר בשאלה זו


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
19/11/2016

שריפה בפי הטבעת

יש לי שריפה בפי הטבעת שום מדחה לא עוזרת
סובלץ מדיספפסיה פונקציונלי בעיות תנועתיות במערכת העיכו
מה ניתן לעשות נגד השריפה? פרוקטולוג נתן משחה לא עוזרת שורפת יותר יש טחורים חיצוניים פנימיים כל רופא אומא אחרת סובלת כבר שנה ללא פתרון
מה לעשות? גם המשחות של רופאי עור לא עוזרות
העור של מאד יבש

פרופ' ניר וסרברג

הפורום עוסק בסרטן המעי הגס 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
14/10/2016

צריבה האזור פי הטבעת

יש לי כבר כמעט שנה צריבה באזור פי הטבעת העור התייבש לי מאד והסבל רב יש לי דם טחורים חיצוניים ופנימי הפרקטולוגים טןענים שזה מהעוא היבש ורופאי היור מפנים לפרוקוןלוגים
שום משחה לא עוזרת לא קצף פרוקטו ולא משחות לעור
מה לעשות מיואשת סובלת מאד בעיקר השריפה אחרחי כל אכילה יש לי מעי רגיז וצרבות שלא מגיבות לסותריי חומצה
מה הפתרון הסבל רב

פרופ' ניר וסרברג

באמת בעיה קשה לטיפול 

בהקשר לאתר הנוכחי ובלי לטעת פחד כדאי בשלב מסויים גם לקחת ביופסיה מהעור 

 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
03/09/2016

כאבים עזים בפי הטבעת

אני מרגישה גושים פנמיים וכאבים עזים מלווים בחריפות ודקירות רוב הזמן בבפי הטבעת שמתפשט פנימה וכאבי בטן ,הצואה רכה ועם כך הכאבים מתגברים ותרופות לשיכוך כאבים לא עוזרים

פרופ' ניר וסרברג

לא ברור מהי השאלה אבל נראה שיש צורך בבדיקת רופא 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
08/08/2016

לחץ בפי הטבעת

יש לי לחץ בפי הטבעת , הפסקתי דברי חלב כחודש והיציאות מאז אינם סבירות .הרגשתי כמו בלוטה חיצונית שאני נוגעת באיזור החלטתי לעשות בדיקה עם האצבע מעט דחסתי לפנים והרגשתי כמו בלוטות רכות שאפשר לדחפם, יומיים אחרי שוב עשית בדיקה והם נעלמו . האם יש לחשוש לסרטן פי הטבעת או שזה יכול להיות משהו אחר כמו טחורים. אני בת 48 יש בעיות של רפלקס ושבר קטן בבטן . מה כדאי לעשות ואילו בדיקות לפי הסדר כדאי ? תודה רבה מעבר לים ביו יורק

פרופ' ניר וסרברג

חסרים נתוני לגבי גורמי סכון לסרטן מעבר לגיל 

תיל פניוו ממליץ להתחיל פשוט מבדיקת פרוקטולוג 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
25/07/2016

גרי בפי הטבעת והוגינה

בבית משעוזר לי היא מריחה של יוגורט על האיזור.האם מותר או מזיק

פרופ' ניר וסרברג

איני רואה סיבה לא למרוח יוגורט אבל צריך לנסות לאתר את סיבת הגדר 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
07/05/2016

סרטן אנוס

אני חולת סרטן פי הטבעת בזמן הטיפול בקרינה וכימוטרפי היה לי הפרשות כמו ריר {כמו נזלת }
מה זה ?

פרופ' ניר וסרברג

הפרשה רירת יכולה להיות נורמלית לחלוטין לפעמים הטיפול גורם להפרעה ביכולת אטום של פי הטבעת ולכן יש הפרשה 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
12/12/2015

בליטה בפי הטבעת

שלום!!
בזמן האחרון אני מרגיש מין ביטה כזאת הפי הטבעת,, כשהתקלחתי הבחנתי שזה מין בליטה די גדולה!! ובזמן האחרון יש לי גם עצירות רוב הזמן אז רציתי לדעת מהזה יכול להיות!! ואני חייל ואני לא יודע לאיזה רופא אני צריך להיבדק?

פרופ' ניר וסרברג

פרוקטולוג

בדכ מדובר בטחור יש עודכמהאפשריותו לכן כדאי להיבדק


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
25/09/2015

פצע גרורתי

לאימי יש גידול ברקטום מזה שלוש וחצי שנים.
אימי קבלה הקרנות מרובות לאזור הרקטום, שם יש לה גידול. בשבוע האחרון התפתחה אדמומיות בצורת ספוג על העכוז הימני כאשר קראתי לרופא לבדיקה טען שמדובר בדלקת בעקבות הקרנות רשם לה אנאיביוטיקה אוגמנטין ובקש שבמידה ותעלה חום נפנה אותה לבית החטלים. גם בהתייעצות עם אחות אונקולוגית ממוקד כללית נאמר שרצוי להזמין רופא הביתה ולא לפנות למיון כדי שלא תדבק בחיידקים מהמיון. אימי נטלה אנטיביוטיקה והיתה במיטה מחולשה שלושה ימים . במהלך הימים הללו השתנה הצבע מאדום לשחור ומיד הזעקנו אותה לבית החולים.
נאמר לנו שמדובר בשילוב פצע לחץ ופגיעה ברקמות בעקבות ההקרנות שאימי קבלה לאזור.
האם ניתן היה למנוע את התפתחות הפצע עוד כשהכתם היה אדום וכך לא היתה הדרדרות במצבה? האם יש טיפטל מונע לנצב כזה?

פרופ' ניר וסרברג

יתכן שמדובר בתגובה לקרינה או פריצה לעור לדעתי יש מקום לפנות לבית החולים . אני מניח שאם המחלה טופלה בדרך המתוארת הרי שמדובר במחלה מתקדמת מקומית (ואו סיסטמית.) או שהמטופלת במצב כללי שאינו מאפשר טיפול מעבר לכך והכוונה הטיפולית היא להקלה על תסמינים בלבד


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
03/09/2015

כאבים בפי הטבעת

שלום רב
מזה כמה חודשים סובלת מכאבים חזקים מאוד בפי הטבעת עם הקרנה לשפתי הפות ולירכיים
ביולי שנה שעברה עשיתי ניתוח טחורים. הכאבים גורמים לי לא לתפקד במהלך היום לחוסר שינה בלילה. אין דימום ביציאה. שותה באופן קבוע מאז הניתוח בנפייבר. אוכלת המון פירות וירקות דגנים מלאים.
מה הבעיה? ולאיזה רופא אליי לפנות? מה התחום?

פרופ' ניר וסרברג

יש כמה אפשריות כולל פיסורה למשל 

פני לפרוקטולוג


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
08/05/2015

פי הטבעת

ד"ר לפני כמה ימים עשית בדיקת רקטוסקופיה לא העלו כלום בעבר עשיתי ניתוח להסרת קונדילומה מפי הטבעת עשיתי 2012 קולונסקופיה יצאה תקינה סובל מטחורים ברקטוסקופיה לא היה כלום לפעמים יש עצירות קשה ופעימים דימום יש כמו בליטה קשה אני אוב דעצות אני חושש מסרטן פי הטבעת למי לפנות

פרופ' ניר וסרברג

אם יש נגע חשוד ניתן לשקול ביופסיה . כדאי לפנות לפרוקטולוג  שיתרשם


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
03/05/2015

דימום מפי הטבעת

בתקופה האחרונה אחרי שאני מתפנה ומנגב לא נשאר לכלוך בכלל על הנייר כאילו הצואה מחליקה ללא השארת שאריות על פי הטבעת. ממה יכול להיות?

פרופ' ניר וסרברג

זה לא נשמע כמו פתולוגיה ובהחלט אין לי רעיון במה מדובר


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
17/04/2015

יש לי סרטן במעי הגס והמליצו לי על הקרנות וכדורים

יש לי סרטן בפי הטבעת והרופא המליץ לי על סדרה של 25 הקרנות בתוספת ארבה כדורים ביום.
בשפת רופאים ורוקחים נרשם JLAT DOSE
האם רשמתי נכון את שם התרופה?
מהו השם הנכון?
מה בדיוק עושה תרופה זאת?
תודה וכל טוב
מורן

פרופ' ניר וסרברג

xeloda?


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
16/10/2014

בלוטה כמו בתמונה הראשונה

כשאני מנגב אני מרגיש כמו בלוטה כזאת אני מרגיש שהיא כמו הלבנה בתמונה הראשונה ואני יכול להזיז אותה
יש סיבה לדאגה ?

פרופ' ניר וסרברג
לא רואה סיבה לדאגה אבל בכל מקרה רצוי להבדק
ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
07/10/2014

יש לי בלוטה על פי הטבעת

אני נוהגת לנקות את האיזור ביסודיות ובאובססיביות ולפעמים גם יותר מידי, עד להגרמות של פצעים ודימום קל ביותר, האם יכול להיות שהבלוטה נגרמה בעקבות כך?

פרופ' ניר וסרברג
ניקוי אובססיבי יכול לגורום לפצעים וגרד. באשר לבליטה צריך לבדוק ולהתרשם
ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
07/10/2014

יש לי בלוטה על פי הטבעת

אני נוהגת לנקות את האיזור ביסודיות ובאובססיביות ולפעמים גם יותר מידי, עד להגרמות של פצעים ודימום קל ביותר, האם יכול להיות שהבלוטה נגרמה בעקבות כך?

פרופ' ניר וסרברג

השאלה אינה ברורה. בכל מקרה לא נראה שעוסקת בסרטן המעי הגס שבו עוסק הפורום


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
12/08/2014

מה זה?

יש לי גוש קטן בווריד
שבפי התבעת
בגודל של גרעין של
תפוז

פרופ' ניר וסרברג
הממצא המתואר הוא בד"כ קריש דם בטחור חיצוני יתכנו דברים אחרים אם נמשך כדאי להבדק
ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
25/12/2013

האם לבצע ניתוח כריתה ?

לבעלי יש גידול אגני ענק שפרץ לשלפוחית השתן לאחר קולוסטומיה מלפני 10 חודשים וקטטר שתן קבוע בהסתכלות על ההדמיות ישנם פליינים אחורי וצדדיים הומלץ אקזנטרציה קדמית. סובל מכאבים פריאנליים הגידול כבר פרץ לפרינאום מלפני מס חודשים הומלץ על ניתוח כריתה ישנה אופציה של סגירת פרינאום ברשת ביולוגית. הרופאה המטפלת המליצה לא לבצע את הניתוח אלא להמשיך בטיפול כימי למרות שנאמר לפיה כי הטיפול הכימי לא יעזור אבקש את יעוצך.

פרופ' ניר וסרברג

מדובר בשאלה מורכבת על מקרה ספציפי ולא אוכל ליעץ מבלי לראות את החולה ואת ההדמיות המתאימות


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
09/12/2013

סרטן המעי הגס סימפטומים

שלום רב,

כיצד נראה סרטן פי הטבעת? האם בבדיקה עצמית או של בן הזוג ניתן לאבחן את התופעה?
האם ניתן לחוש בו במישוש, או החדרה של אצבע?
תודה,

מיקי (בת 50)

פרופ' ניר וסרברג

סרטן פי הטבעת עצמו יכול ללבוש צורות רבות כמו גוש , כיב , גרגור או אי סדירות בעור ולפעמים אף רק סימנים קלינים ללא מצא משמעותי בולט

אם נראה כגוש או כיב אז בהחלט ניתן למשש אותו

אבחנה של סרטן פי הטבעת דורשת דרגת חשד גבוהה כדי להתקדם לאבחנה

בכל מקרה של סימן שאלה כדאי לפנות לרופא מומחה בתחום


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
17/11/2013

סרטן פי הטבעת – הומוסקסואלים

שלום רב,

אני הומוסקסואל בן 30. קראתי במגוון מקורות שתפוצת סרטן פי הטבעת בקרב הומוסקסואלים היא גדולה מאשר התפוצה באוכלוסיה הכללית. רציתי לדעת האם הדבר נובע מכך שוירוס ה-HPV נפוץ בקרב הקהילה, או מסיבה אחרת.
האם עליי להיות במעקב מגיל צעיר יותר מהמקובל, בשל היותי הומוסקסואל.

תודה,

קובי

פרופ' ניר וסרברג

וירוס הפפילומה הנו גורם שכיח לסרטן פי הטבעת ואכן נפוץ יותר בקרב גברים המקימים יחסים עם גברים . המחלה נפוצה עוד יותר בקרב נשאי HIV . כדאי להבדק ולשקול חיסון


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
10/11/2013

סרטן המעי הגס שחוזר בשנית

שלום, שמי ירדנה ואני בת 55. לפני 5 שנים חליתי בסרטן המעי הגס לאחר תקופת אבחון ארוכה ומפרכת. לפני שנה באורך נס הבראתי מהמחלה וכעת אני בתקופת החלמה והתחזקות. רציתי לדעת מה הסיכויים שסרטן המעי יחזור לי בשנית? מה אוכל לעשות כדי למנוע את זה?

פרופ' ניר וסרברג

ירדנה שלום

השנות סרטן המעי הגס תלויה במספר גורמים . הראשון והחשוב שבהם הוא השלב שבו התגלתה המחלה ( האם היתה ממוקמת למעי בלבד , האם היו בלוטות למפה מעורבות , האם היו גרורות מרוחקות)  לכל שלב ישנה סטטיסטיקה אשר מתארת בממוצע מה סיכוי השנות המחלה במשך 5 שנים . גם בתוך 5 שנים רב השניות המחלה מתרחשות ב3 השנים הראשונות וככל שמתרחקים מזמן גילוי המחלה הסכוי להשנותה יורד. גורמים אחרים שחשוב לדעת הם מקום הגידול , מה היתה בדיוק התמונה ההיסטולוגית - מיקרוסקופית - של הגידול . מה הניתוח שנעשה והאם ניתן טיפול נוסף כמו כמוטרפיה או קרינה . מכאן את יכולה להבין שבכדי לענות על שאלתך יש צורך בנתונים נוספים.

מניעת חזרת המחלה נעשית על ידי טיפול מונע כמו כמוטרפיה הניתן בהתוויות מסוימות כאשר הסכון לחזרת המחלה הוא גבוה . כמובן יש צורך להיות במעקב כדי לאתר בזמן חזרת מחלה ולטפל בהתאם

 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.

שאלות נוספות בנושא: סרטן פי הטבעת

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים