סרטן ברקטום

14/06/2015

סרטן ברקטום

אני בגגיל 48 התגלה אצלו סרטן ממאיר ברקטום בגובה 3 ס"מ
ב- 12.3.15 סיים טיפולי הקרנות עם כדורי כימותרפיה..
פרקתולוגית הפנתה אותי לעשות בדיקות פת סי טי ובדיקות דם .. ולאחר שהפת סיטי הראה שהכל נקי ותקין היא נתנה לי 2 אופצויות האחת לעשות ניתוח ולעשות את כל המאמצים לשמור על הסורגים ובמידה והאופציה השניה לא לעשות ניתוח ולהיות במעקב צמוד ..נכון להיום חודש יוני לא עשיתי ניתוח ואני עדיין עושה בדיקות מעמיקות..
שאלתי היא האם זה שלא עשיתי ניתוח יכול לסבך אותי ?
אני חושש לעשות את הניתוח ולהיות עם שקית לכל החיים ..

לתשובתך אודה

פרופ' ניר וסרברג

הטיפול הסטנדרטי במקרה המתואר הוא ניתוח מתוך מחשבה שאונקולוגית זהו הטיפול המוכח הטוב ביותר שמטרתו להציל חיים גם אם קיים מחיר תפקודי ( גם לניתוח משמר סוגר במצב המתואר יש מחיר תפקודי )

הדרך שבה בחרתה מכוונת להמתנה וצפייה תוך מעקב צמוד . המצב המחייב כולל תגובה קלינית מלאה לטיפול בקרינה כלומר העלמות הגידול בCT וב| PET ו/או MRI והעלמות הגידול בבדיקה ידנית ואנדוסקופית ( לפעמים נשארת צלקת בלבד שמקובל לכרות אותו בשאלה של שארית גידול). מאחר וגם לכריתה המקובלת כיום יש שעורי השנות של מחלה מקומית ( 4-5%) נשאלת השאלה בכמה מקרים יחזור הגידול תוך כדי המעקב כאשר לא מנתחים והשאלה השנייה היא האם החזרה תתגלה בשלב שניתן לנתח אותה ( אנו יודעים שבכ10% מהחולים שעברו ניתוח מלא לאחר תגובה קלינית מלאה יש שארית גידול בקשריות הלימפה) . התשובה לשאלות הללו היא ששעור חזרת הגידול הוא כ6% וברוב החולים ניתן היה לנתח .

להערכתי הקושי הגדול לגביך ספציפית הוא גילך הצעיר שמכוון יותר לטיפול הסטנדרטי הרדיקאלי שמשסתמך על ספרות מבוססת יותר המנחה את הטיפול המוצע כיום.


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.