השתלת כבד לחולים גרורתיים

07/03/2017

השתלת כבד לחולים גרורתיים

בשנים האחרונות מתפרסמים בספרות עוד ועוד מחקרים שמעידים על תוצאות שנדמה לי שקשה להגדיר אותן כפחות מ-"פנטסטיות" (למשל, OS של 56% מול 9% אחרי 5 שנים) של השתלות כבד בקרב חולים גרורתיים. מצד שני, התוצאות עדיין פחות טובות בהשוואה למושתלים בעלי גידול ראשוני בכבד, מה שמביא אותנו למציאות האכזרית: בעצם אין כיום לחולים כאלה סיכוי לקבל כבד מרשימת ההמתנה הישראלית.

האם בנסיבות כאלה אתה חושב שמוטלת חובה מקצועית ואתית על הרופא המטפל בכל זאת להציג בפני החולה הגרורתי הישראלי שלו את האופציה להשתלת כבד, בידיעה שלמעשה מבחינה לוגיסטית (לא רפואית!) יהיה קשה מאוד לממש את האופציה הזאת בישראל ורק חולים בעלי אמצעים או קשרים יצליחו לממש אותה בחו"ל?

כמו כן, עד כמה בנסיבות כאלה ראוי לקדם בצורה אגרסיבית את הסוגיה של השתלות אונת כבד מבני משפחה, בשים לב לתופעות הלוואי הלא פשוטות של תרומה כזאת ולמיעוט המחקרים בנושא?

פרופ' ניר וסרברג

אהשאלה שאתה מעלה היא גם רפואית גם אתית וגם פילוסופית

במשך שנים נודעו תוצאות לא טובות בחולים אלו בשל השמוש בתרופות מדכאות חיסון אשר הובילו להשנות מהירה של מחלה גרורתית ( מוכר המקרה של סטיב גובס שאמנם הגידול היה ממקור שונה אבל התוצאה לא טובה )

כן התפרסמו בשנים האחרונות תוצאות שמראות שההשרדות הכללית לאחר השתלת כבד גבוהה משל כמוטרפיה למרות שמושתלים חלו מחדש במחלה מטסטטית בד"כ בראות

צריך לבחון את הספרות בעין בוחנת רוב העבודות למרות שהתפרסמו בעיתונים טובים , הן תאורי מקרה או סדרות מאוד קטנות . לוקח זמן רב עד שניתן להוכיח שינוי משמעותיי שהופך טיפול מסויים לסטנדרטי . כרגע מדובר בנושא אנקדוטלי שאין בו מספיק כדי לשנות קונספט טיפולי

 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות נוספות בנושא: השתלת כבד לחולים גרורתיים

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים