סרטן המעי הגס ותזונה

האם ניתן למנוע את סרטן המעי הגס באמצעות התזונה? הקשר בין סרטן המעי הגס והשפעת התזונה נחקר רבות ובשנים האחרונות נכתבו אלפי מאמרים שניסו למצוא את השורה התחתונה שתמנע אחת ולתמיד את הופעת המחלה. מתברר שלא מדובר בגורם אחד ויחיד בתזונה שעשוי להשפיע על הקשר הזה, אלא כמה גורמים תזונתיים, ביניהם:

סיבים תזונתיים נחקרו רבות בהקשר לסיכון לסרטן. סיבים תזונתיים נמצאים בפירות וירקות, בדגנים מלאים (לחם, אורז ופסטה מקמח מלא), ובקטניות (שעועית לבנה, עדשים, פול, סויה ועוד). במחקר שפורסם ב-2011 נמצא כי צריכה של סה"כ 10 גרם סיבים תזונתיים ליום (מהמקורות הנ"ל) הפחיתה את הסיכון לסרטן המעי הגס ב-10%. מחקר אחר הראה ירידה של 38% בסיכון היחסי לחלות בסרטן המעי הגס, כאשר הייתה צריכה של סיבים תזונתיים בעיקר מקטניות, ובמחקר נוסף נמצא כי בצריכה של 3 מנות דגנים מלאים נצפתה ירידה של 17% בסיכון לחלות בסרטן המעי הגס.

איך לשלב את הסיבים בתפריט? 10 גרם של סיבים תזונתיים ניתן לקבל בתפריט המכיל 5 מנות של פירות, ירקות, דגנים מלאים וקטניות ביום.

מזון עשיר בסיבים תזונתיים

מזון עשיר בסיבים תזונתיים

שתיית אלכוהול: ארגון הבריאות העולמי משער שכ-2 מיליארד אנשים ברחבי העולם שותים אלכוהול אולם שתיית אלכוהול ידועה בין גורמי הסיכון החזקים ביותר לסוגי סרטנים שונים.
בסקירה מחקרים שונים מהעולם, חולקו צרכני האלכוהול לקבוצות, לפי כמות הצריכה היומית ונמצא כי בהשוואה לאנשים שאינם שותים אלכוהול כלל, אנשים ששותים אלכוהול בכמות מתונה (1-4 משקאות/יום, 12.6-49.9 גרם אלכוהול/יום) נמצאו עם עליה בסיכון לסרטן המעי הגס ב-21%, וכי אנשים ששותים אלכוהול בכמות גדולה (מעל 4 משקאות ליום=מעל 50 גרם אלכוהול ליום) נמצאו עם עליה של 52% בסיכון לסרטן זה. אנשים שתו מעט אלכוהול (פחות ממשקה 1 ליום, פחות מ-12.5 גרם אלכוהול ליום) לא נמצאו עם סיכון מוגבר בהשוואה לאנשים שאינם שותים אלכוהול.

מה לעשות? להימנע ככל האפשר משתיית אלכוהול. במידה ואתם מחליטים לשתות – נסו להפחית צריכת אלכוהול למינימום. הייתי ממליצה להגביל את הצריכה לכ-3 מנות אלכוהול בשבוע.
(מנת אלכוהול 1 = 330 מ"ל בירה לבנה= כוס יין 100 מ"ל = 30 מ"ל צ'ייסר משקה חריף)

בשר אדום ובשר מעובד מכילים חומרים הידועים בוודאות כגורמים לסרטן המעי הגס. אותם חומרים הנקראים "ניטריטים" ו-"ניטראטים" מצויים בבשר אדום ובכמות גדולה בבשר מעובד ותפקידם הוא שימור הבשר. לכן ההמלצה היא לצרוך בכמות מתונה בשר אדום ולהימנע ככל האפשר מבשר מעובד (נקניקיות ונקניקים – סלמי, קבנוס, ועוד).

בשר מעובד בתפריט? אני ממליצה להימנע ולהפחית למינימום. ככלל- אני ממליצה להימנע מכל סוג של בשר שאינו מצריך קירור, כיוון שבשרים מסוג זה מכילים חומרים משמרים בכמויות גדולות.

חלב ומוצריו: קיים קשר חיובי בין צריכת מוצרי חלב לבין הפחתת הסיכון לסרטן המעי הגס. במחקר שפורסם בשנת 2011, חוקרים מהולנד מצאו כי מוצרי חלב בכמות גדולה (מעל 400 גרם ליום) הפחיתו את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס, לעומת צריכה מועטה (פחות מ-100 גרם/יום). באותו מחקר נמצא כי חלב ניגר בכמות גדולה (מעל 200 גרם/יום) מפחית משמעותית את הסיכון לסרטן המעי הגס, לעומת צריכה פחותה מכמות זו. חשוב לדעת! גבינות שמנות (מעל 5%) מכילות ניטריטים וניטראטים בכמות גדולה יותר לעומת גבינות רזות.

איך לשלב חלב ומוצריו בתפריט? צרכו כ-3 מנות מוצרי חלב ביום כגון: ½ כוס חלב, 2-3 כפות גבינה למריחה 5% או גביע יוגורט.

לסיכום:
דיאטה מאוזנת, המכילה ירקות, פירות, דגנים מלאים, קטניות, מוצרי חלב, והמכילה בכמות מועטה בשר מעובד ואלכוהול- הינה מומלצת בכדי להפחית את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס.
ארוחות מנצחות:

  • ½ כוס חלב + דגני בוקר מלאים + פרי
  • פרוסת לחם מלא + גבינה למריחה 5% + ירק

המאמר נכתב ע"י דניאלה פיריאן, דיאטנית ב"דעת הגוף" www.daat-haguf.co.il

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

2 שאלות גולשים בהמשך העמוד

09/04/2018

עציריות

שלום
אני בת 33 כבר חודש אני סובלת מצוואה בחתיכות אציין כי אני כן מתרוקנת כל יום.
מאוד קשה. נתנו לי שמן אבל זה לא עוזר.

פרופ' ניר וסרברג

אשמח לענות לשאלות בנושא סרטן המעי


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
24/04/2015

תזונה לפני ניתוח כריתת מעי הגס

שלום יש לי ניתוח כריתת מעי גס עליי להיות בצום אני יודעת מה לא לאכול
אך ברצוני לדעת מה אני כן יכולה לאכול בצום שלפני ניתוח

פרופ' ניר וסרברג

צום זה אומר בלי אוכל כלל

בדכ מומלץ צום  6 שעות


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.

שאלות נוספות בנושא: סרטן המעי הגס ותזונה

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים