היכרות עם המעי הגס

המעי הגס (Large intestine) הוא האיבר האחרון במערכת העיכול, שמטרתה היא לפרק מזון כדי להפיק ממנו אנרגיה ו"אבני בניין" החשובות לתפקודנו.

הבה ונכיר את האיברים העיקריים במערכת העיכול שלנו:

 •  פה: התחלת דרכו של המזון בגופנו היא כמובן בתוך הפה, שחותך וגורס את המזון, ובנוסף מפריש רוק המפרק  רב-סוכרים. מכאן המזון ממשיך דרך הלוע אל הושט ומשם לקיבה.
 • קיבה: הקיבה מאחסנת את המזון ומבצעת פירוק נוסף שלו על ידי שרירי הקיבה ועל ידי אנזימים מיוחדים. המזון מהקיבה ממשיך אל המעי הדק.
 • המעי הדק: צינור מפותל באורך כ-6.5 מטרים אחראי על רוב הספיגה של המזון אל מערכת הדם. המעי הדק מקבל לתוכו אנזימים מפרקים מן הלבלב ומכיס המרה, והם עוזרים לפרק את המזון. הם יעילים במיוחד בטיפול במזון השומני. המעי הדק מוקף בנימי דם רבים שקולטים את רכיבי המזון הדרושים לנו. כל אותם ורידים המנקזים את הדם מחלקי המעיים השונים, ולכן למעשה מכילים את כל חומרי המזון החשובים לגופנו, מתנקזים ישירות אל וריד ראשי וגדול, "וריד השער", הנכנס אל הכבד, איבר חיוני ביותר לנטרול רעלים, ייצור חלבונים, אחסון סוכרים ועוד.
  לאחר שהתבצעו גריסת המזון, פירוקו וספיגתו, השאריות מגיעות אל המעי הגס (large intestine).
 • המעי הגס: תפקידו הוא בעיקר ספיגתם של הנוזלים, המלחים ושאריות המזון והפיכת המזון שלא ניתן לעכל לצואה סמיכה, אשר יוצאת דרך פי הטבעת, ומשם, בתקווה, לאסלה הקרובה.
  כעת נתמקד באיבר שלשמו התכנסנו- המעי הגס. אורכו של צינור עבה זה, הממוקם בבטן, הינו כמטר וחצי. הוא מורכב מכמה חלקים שונים. לחיבור בין המעי הדק למעי הגס, הממוקם בצד הימני התחתון של הבטן, קוראים "המעי העיוור" (באנגלית Cecum, מבוטא צֵקוּם), שבו נכלל גם התוספתן. החלק הבא של המעי נקרא "כרכשת"    (Colon), והוא למעשה החלק הארוך ביותר שמתחיל במעי העיוור ומסתיים בחלחולת (שהיא המילה העברית ל"רקטום"- rectum).
  הכרכשת בעצמה מתחלקת לארבעה חלקים- המעי הגס העולה, המעי הגס הרוחבי, המעי הגס היורד ולבסוף המעי העקול (סיגמואיד- Sigmoid) הנקרא כך על שם התעקלותו בצורת האות S עד לחיבורו לחלחולת. החלק האחרון של המעי הגס, חלחולת, "המעי הישר" או פשוט ה"רקטום", נהייה צר יותר ויותר עד הגעתו לפתח פי הטבעת, דרכו נפלטת הצואה.

בשביל להבין טוב יותר את תפקידו של המעי הגס, נבצע חתך דמיוני לרוחבו, ונביט על השכבות השונות בדופן הצינור. 

הבטן המעי הגס והחלחולת עברית

השכבה הפנימית ביותר נקראת "רירית" (Mucosa), והיא מכילה חריצים רבים (קריפטות) שמסייעים בספיגה ובנוסף גם תאים רבים של מערכת החיסון שמגינים עלינו מפני חיידקים. השכבה הבאה היא ה"תת-רירית" (Sub Mucosa) המכילה תאי עצב ששולטים על בלוטות ההפרשה במעי שמסככות את דופן המעי למעבר חלק של המזון. השכבה השלישית היא ה"שרירית" (Muscolaris) המורכבת משלושה שרירים בלתי רצוניים היקפיים הנקראים "טֶנְיָה-קוֹלי" (Taeniae Coli), אשר לשים ומניעים את המזון מתחילת המעי הגס ועד לרקטום בתנועה הנקראת "פריסטלטיקה".

בין השרירים הללו נמצאות קבוצות של עצבים השולטים על מהירות הפריסטלטיקה. כאשר אנחנו נמצאים במצב של פעילות גופנית או של לחץ פיזי או נפשי, פועלת מערכת העצבים הסימפטטית ומורה לעצבים אלה להפחית את פעילות המעיים, דבר שפוגע בעיכול. לעומת זאת, כאשר אנחנו נחים, מבחינה פיסית וגם נפשית, פועלת מערכת העצבים הפארא-סימפטטית ומגבירה את פעילות השכבה השרירית, דבר המייעל מאוד את פעולת העיכול.
את שלוש השכבות שתיארנו מקיפה השכבה החיצונית, סרוזה (Serosa), שהיא למעשה קרום שמחבר את המעי למבנים אחרים בחלל הבטן.

העיכול של המזון שהגיע אל המעי הגס אורך באופן תקין כ-16 שעות. כאן יש לציין כי מלבד הספיגה של נוזלים, מלחים ושאריות מזון שלא נספגו במעי הדק, המעי הגס חשוב גם לספיגתם של ויטמינים חשובים אשר מיוצרים על ידי החיידקים הרבים השוכנים בו באופן טבעי – ויטמין K, ויטמין B12, תיאמין וריבופלבין. למעשה, במעי הגס האנושי מוצאים את ביתם 700 סוגים שונים של חיידקים, השייכים ל"פלורה הטבעית" – קבוצת החיידקים השוכנים בגופנו וחיוניים להישרדותנו. חיידקים אלה, המהווים כ-20% מהצואה היוצאת מגופנו, מועילים לנו בדרכים נוספות פרט להפרשת הויטמינים, כגון הורדת החומציות במעי, פירוק של רב-סוכרים וסיבים שאנו אוכלים, וגם מניעת גדילתם של חיידקים מסוכנים באמת.

גורמים שונים, כמו למשל גיל מתקדם, מצב תזונתי לקוי וטיפולים אנטיביוטיים רבים יכולים להקטין את אוכלוסיית הפלורה הטבעית ובכך לפגוע בבריאות. מצד שני, חיידקים אלה אחראים לעיתים לתופעות פחות נעימות, כמו יצירת גזים בשל התסיסה של הרב-סוכרים שהם מעכלים.
בהקשר לנושא זה, נספר כי לאחרונה נמצא קשר בין קבוצת החיידקים השכיחה ביותר במעי הגס, ה-Bacteriodes, לבין התפתחותו של סרטן המעי הגס. חיידקים אלו גורמים לתגובה דלקתית חריפה במעי הגס, ואף להפעלת אנזימים הפוגעים בגנים שלנו, דבר המגביר את היווצרות הסרטן. 

המעי הגס ואיברים פנימיים נוספים

המעי הגס ואיברים פנימיים נוספים

בהיותו איבר הבא במגע כל הזמן עם חומרים מהעולם החיצון, קרי גל מה שאנחנו בוחרים לאכול ולשתות, המעי הגס נוטה לצבור מחלות מוכרות יותר ומוכרות פחות, בעיקר אצל מבוגרים:

 • התוספתן, אותו צינור קטן וחסר תועלת היוצא מתחילתו של המעי הגס, נוטה להיחסם על ידי דלקות או אבני צואה ולגרום לאפנדיציטיס, דלקת כואבת לכל הדעות.
 • מחלת קרוהן, שהיא דווקא מחלה אוטואימונית המתבטאת כבר מילדות, היא מחלה בה הגוף מערכת החיסון תוקפת איזורים שונים במעי הגס ובסוף המעי הדק, וגורמת לשלשולים ולירידה במשקל.
 • מחלת הקוליטיס הכיבית, שהיא מחלה גנטית הנפוצה אצל אשכנזים, גורמת לשלשול מלווה בדם ויש לטפל בה על ידי תרופות המדכאות את מערכת החיסון.
 • אחת מהמחלות הנובעות מתזונה לקויה נקראת מחלה סעיפית של המעי הגס (דיברטיקוליטיס), בה בעקבות מזונות שומניים, נגרמת החלשות של דופן המעי ונוצרים "כיסים" העלולים להסתם על ידי אבני צואה או להוות מקום גידול לזיהומים לא נעימים.
 • אין ספק שמחלה הקשה מכל מחלות המעי הגס היא סרטן המעי הגס. שכיחותו של סוג סרטן זה הולכת ועולה בשנים האחרונות. קראו עוד בשביל להכיר מחלה זו לעומק.
יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

28 שאלות גולשים בהמשך העמוד

15/06/2018

מעי מורחב באופן קבוע

אני לאחר שלשה ניתוחי מעיים בחצי שנה האחרונה. הראשון אסכימיה של הסיגמה של המעי הגס. הרחבה של המעי וכריתה של 60 סמ בגלל נמק של המעי וסטומה. שלשה שבועות אחר כך ניתוח חירום נוסף של כריתת 20 סמ במעי הדק בגלל השתפלות של המעי. לפני חמישה שבועות עברתי ניתוח לסגירתת סטומה וכריתה של 9 סמ מהמעי הדק.
כל הזמן יש כאבי תופת בבטן ואני רק אוכלת בשכיבה ולא יכולה לשבת מרוב כאבים. הבטן גם התנפחה. איני מתייחסת לכאבים המטורפים השלשולים המדממים ותחושת החנק כי כל הבטן תפורה מכל הכיוונים.
הייתי במיון אתמול ונעשה גם בצילום רנטגן. בקיצור המעי מורחב באופן קבוע ואין מה לעשות עם זה. האם זה בסדר שהמעי מורחב ללא כל אבחנה? יש אנשים שהמבנה הקבוע אצלם הוא מעי מורחב? אני אוכלת כל המן ובולעת אויר במציצת סוכריות ומסטיקים. זה יכול להביא להרחבה? האם כמה חודשים ושנים לאחר ניתוחי מעיים המעי יכול להיות מורחב? תודה רבה.

פרופ' ניר וסרברג
את מציינת בעיה קשה שקשורה למעי אך הפורום עוסק בסרטן המעי הגס
ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
10/06/2018

תשובה פתלוגית לבדיקת קולונוסקופיה

שלום קיבלתי תושב לבדיקה שעשיתי בתשובה כתוב :
tubuiar adenoma with low grad dyapiasia/
אשמח לדעת מה המשמעות והאם צריך לחזור לבדיקה בקרוב

פרופ' ניר וסרברג
התשובה שפירה
התוויות למועד החזרה על הבדיקה תלויות בגורמי סכון גודל ומראה ופוליפ ומיקומו
פנה למי שביצע את הבדיקה להמלצות
ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
31/12/2017

קופון רוחבי עולה על הכבד

סובלת שנתיים מסוף הריון מכאביי בטן ימין עליומכאבים ביתחזה ימין
עשיתי מלא בדיקות סיטי חזה ובטן ולטראוסאונד גסטרוסקופיה ולא נמצא המקור לכאב
בדיקת קולונוסקופיה הופסקה באמצע בשל זוית קשה במעי הגב
האם יש אפשרות שהמעי הגס עולה על הכבד כתוצאה מהריון? ונשאר כך – עשו לי כמו כן לבדוק זו ובפיענוח לא התייחסו למיקום המעי
הכאבים כאבי לפיטה חזקים ומקרינים לבית שלי ולצלעות

פרופ' ניר וסרברג

הפורום עוסק בסרטן המעי 

אם יש שאלה כזו וקולונוסקופיה לא הושלמה כדאי להשלים קולונו וירטואלית


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
28/12/2017

חשד ל : SIGMOID KOLONAD KOLIT

שלום רב,
בת זוגתי סבלה לפני מספר ימים מכאבים חזקים ביותרבבטן התחתונה בצד שמאל ומדימום מהרקטום, וקיבלה כדורי אנטיביוטיקה שלמעשה עצרו בהדרגה את הדימום והכאבים נחלשו עד מאוד.
אתמול עשתה TOMOGRAFI ABDOMEN
היום עברה בדיקת SEMI KOLONOSKOPIA מהרקטום ונלקחה ביופציה לבדיקה פתלוגית שתהיה תוך כמה ימים, הרופא עשה רק חלק מהדרך מאחר ופחד להמשיך כי לא יכל לראות בהמשך עקב זיהום שהיה שם.
ליומיים הקרובים רק לאכול נוסלים, לאחר מכן 5 ימים אוכל מרוסק ואז בעוד שבוע היא הוזמנה לבקרה
אנחנו לא בארץ עקב עבודתי אבל אשמח לקבל תשובה עד כמה שאפשר לפי מה שרשמתי .
תודה מראש
דניאל

פרופ' ניר וסרברג

תארתה ממצאים של קליניקה ובדיקה 

חסר תוצאות של הסיטי

צריך להמתין לתשובת הביופסיה ולהתחיל טיפול בהתאם לממצאים


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
18/11/2017

דלקת במעי

אושפזתי בעקבות כאבים חזקים במותן ימין. צילום CT מעיד על סעיף בצד שמאל בסיגמואיד בגודל 4.5 ס"מ. החשש הוא לדלקת סעיף ואני מטופל באנטיביוטיקה לוריד. עם זאת הכאב הוא בצד ימין במותן ללא שום הקרנה לבטן.הצילום בוצע ללא חומר ניגודי. היה גם חשש שנפסל בצילום לאבנים בכליות. יש לי מספר שאלות: 1. האם ייתכן שזה לא סעיף אלא גידול ואם ניתן להבחין בכך בצילום? 2. האם יש צורך בצילום US לצורך שלילת קשר לכליות ? 3. האם יש יתרון בצילום עם חומר ניגודי? 4. מאחר ולא ניתן לבצע קולונסקופיה בשלב זה עקב הדלקת האם יש אמצעי אחר לשלילת גידול ? כמו MRI. תודה

פרופ' ניר וסרברג

האבחנות שאתה מעלה הן באבחנה מבדלת לתלונות הקליניות

נשמע שאבחנת העבודה היא דלקת בסעיפים ואין לי דרך לשלול או לחייב 

סיטי לכליות הוא ללא חומר ניגוד 

מאחד שגידול נמצא גם כן באבחנה המבדלת מבצעים קולונוסקופי אחרי שהדלקת חולפת


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
24/10/2017

מה ההסבר להרחבת קולון

בצילום חזה ממצא לוואי של הרחבת הקולון מעל הכבד ? הערה שנתקבלה עקב צילום חזה בעקבות התקררות. מה הכוונה

פרופ' ניר וסרברג

•בצילום חזה אין לראות אוויר מעל הכבד . ממצא כזה הוא חשוד לאוויר חופשי בבטן . אולם קיימת תופעה שבה ניתן לראות את המעי הגס מעל הכבד בשל סרעפת גבוהה ( נקרא כילידיטי) ולכן הכוונה שהאוויר מעל הכבד הוא במעי הגס שנמצא שם ולא האפשרות האחרת 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
28/09/2017

תוצאות פתולוגיה

שלום רב. ידידי המלומד אבא. עבר ניתוח. לכריתת. חלק. מהמעי הגס הימני. לפני. כ3 חודשים. לפני יומיים. ערך. בדיקה. פתולוגית. קולונוסקופיה. עם. המימצא. ״קפל. מעובה. בהשקה. ( Lnflamed. Colonic. Mucosa)

פרופ' ניר וסרברג

קולונוסקופיה 3 חודשים מניתוח אינה שגרתית ובטח יש לכך סיבה שלא צוינה 

ת פתולוגיה מדגימה דלקת בהשקה תופעה שכיחה בכלל ובפרט מעט זמן אחרי ביצוע ההשקה 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
06/02/2017

תוצאות בדיקה פתלוגית

בקטעי רירית מעי גס נראים PYLORIC METAPLSIA.למינה פרופריה רחבה עם תסנין דלקתי חריף וכרוני סמיך.
הקריפטיות אי רגולריות .לא מגיעות לשרירית המעי.מראות מוקדי METAPLSIA PANNETH CELL .וגם מוקדי קריפטיטיס.
אין לראות שינוים דיספלסטים.בחתכים קטעי רקמת גרעון מודלקת ומספר קריפטות היפרפלסטיות אין לראות שינוים דיספלסטים. קטעי רירית מעי גס עם תסנין דלקתי חריף וכרוני כבד.הקריפטות אורגולריות עם מוקדי קריפטיטיס.אין לראות שינוים דיספלסטיים.
לציין כי אני חולה קולטיס משנת 2006 עם רגיעה משנת 2007 עד לפני 4 שנים שבאופן רציף אני במעקב טיפולי ללא שינוי משמעותי כיום מטופל באימורן 150 וברמיקד במינון גבוה(עלה מ-300)ל-600. משקל 82 קג.חולה סכרת לא מאוזנת ומטופל .באינסולין בן 58.אבקש לדעת המשמעות של תוצאות הבדיקה. ומה זה PYLORIC METAPLSIA והאם זה מצריך בדיקה של הקיבה.כמו כן בבדיקת הקולונסקופיה נדגמים מספר פירורים מקטעי מעי האם הדבר מכסה באפן החלטי שאין שינוים דיספלטיים או שצריך לבצע בדיקה בצבע או במיכשור מתקדם יותר .

פרופ' ניר וסרברג

PYLORIC METAPLASIA יכולה להיות אמיתית או מדומה ובד מתארת תהליכי רגנרציה ץ

ברור שניתן לדון בדיספלזיה רק ברקמה שנלקחה . בדכ מבצעי כיסוי של בדיקות כל 10 סמ . ומאזורים חשודים . קימות היום טכניקות שכוללות צביעה יש יהתיעץ עם הגסטרואנטרולוג המטפל


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
24/01/2017

ממצא בקולונוסקופיה

עברתי אתמול בדיקת קולונוסקופיה והממצא היה כפל בודד מעובה בסיגמה. שלחו את זה לביופסיה ממאירות .כך כתב הרופא. האם יש חשש לסרטן המעי? אם לא אז מה זה? מה דרכי הטיפול במצב זה?

פרופ' ניר וסרברג

לרופא נראה אזור קצת שונה מהנורמה לכן דגם אותו בצדק 

עכשיו צריך להמתין בסבלנות לתשובה ולפעול לפיה אין מקום להשערות 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
04/12/2016

מעי גס צקום

לפני שבועיים בצעתי בדיקת קולונסקופיה ובסיומה מסר לי הרופא שהכל תקין למעט פוליפ קטן שנשלף על ידו במהלך הבדיקה.
בסיכום הבדיקה קראתי שיש לי מעי גס צקום. מה פירוש???

פרופ' ניר וסרברג

הצקום הוא חלק מהמעי הגס אזור בו מתחבר המעי הדק 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
28/11/2016

דו"ח סיכום קולונסקופיה

עשיתי בדיקה ועד הקולון היורד אין ממצא פתלוגי מעל יצא שההכנה לא הייתה טובה ולא איפשרה המשך בדיקה . שאלתי האם הקולון היורד הוא האזור המסוכן והנפוץ יותר לגידולי סרטן ?

פרופ' ניר וסרברג

לא בהכרח זה נכון לעבר אך כיום מוצאים יותר גידולים דוקא מימין

צריך להשלים את הבדיקה ניתן לשקול ויקטואלית


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
20/11/2016

ניתוח פרולפס

היי אני בת 34,לפני 9 חודשים עברתי ניתוח פרולפס rectopexy אחרי 7 שנים של פרולפס, הורידו לי 23סמ מהמעי הסיגמואיד. מאז הניתוח יש לי יציאות מרובות כל פעם קצת, עצירות, כאבים ברקטום לפעמים אני מרגישה צורך ללכת כשהצואה כבר בתוך פי הטבעת ואני לא מצליחה להשלים בפעם אחת את הפעולה.. עשיתי דפקוגרפיה וקולונוסקופיה וטיפול בביופידבק אך לא מצליחים לראות איפה הבעיה, האם המעי יכול להמתך עם הזמן ולהחזיק יותר צואה או שהפעילות שלו אמורה להשתפר עם הזמן ? שבוע הבא אני הולכת לקולונוסקופיה עם הרחבה של המעי אם יהיה צורך , האם הסימפטומים מוכרים והאם זה ישתנה אם הזמן ?
תודה

פרופ' ניר וסרברג

עקרונית הפורום עוסק בסרטן המעי 

ניתוחי פרולפס עם פנסיה יכולים לגרום להפרעות צריך לראות גם מה היתה הבעיה הראשונית שהביאה לפרולפס בגיל צעיר וכן כמו שנעשה לשלול הצרות בהשקה 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
04/10/2016

חיבור המעי הדק למעי הגס

לפני כשנה וחצי חתכו לי את המעי הדק והוציאו סטומה. נותרתי עם חצי מטר מעי דק
כמוכן חתכו קצת מהמעי הגס והוציאו לשקית
אני ניזון בעיקר מ tpn ומנוזלים – הזנה תוך ורידית
היום לאחר בדיקות ספיגה ממליצים לי על חיבור מחדש של הגס והדק
רוצה לשמוע על הניתוח על הסיכונים על היתרונות והחסרונות, על משך הנתוח והאשפוז
איך יהיו היציאות?
האם אצטרך להמשיך עם הזנה תוך ורידית
וכל מה שאפשר לדעת בנושא

פרופ' ניר וסרברג

הפורום לא מתאים והשאלה לא ניתנת לתשובה באינטרנט

כללית יש לקחת בחשבון את הניתוח בנוכחות ניתוחי בטן קודמים 

את מידת התפקוד לאחר מכן כלומר שלשול ויכולת שליטה ושלא ניתן להבטיח גמילה מלאה מtpn

עקרונית אם מבחני הספיגה טובים ההמלצה היא לסגור אך כל מקרה לגופו 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
07/08/2016

מעי הגס

אבא שלי בן 62 סובל מזה כחודש ימים מכאבים רק בלילה במערכת העיקול העליונה ירידה במשקל גרפסים שיהוקים
ויציאות לא סדירות לאחר בדיקת נשיפה נמצא חיידק אליקובקטר לאחר לקיחת הטיפול המשולש כ 10 ימים ללא שינוי משמעותי עדיין כאבים בשעות הלילה נשלח לבדיקת דם סמוי בצואה נמצא כי חיובי ממתין לגאסטרוסקופיה האם דם סמוי מציין דווקא כי מדובר בסרטן המעי או אלא יש מס מחלות המעידות על כך תודה ?

פרופ' ניר וסרברג

דם סמוי בצואה היא בדיקת סקר שיכולה להחשיד להמצאות ממצא במעי הגס שיכול להיות פוליפ או גידול ממאיר ולכן יש לבצע קולונוסקופיה 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
31/07/2016

קשר בין אורטיקריה והמעי הגס

אני סובלת ארבעים שנה מאורטיקריה. שלוש התקפות ממושכות (בהריון, אחרי מות אמי, ובשבעה השבועות האחרונים) מטופלת באריוס ובהשגחת מחלקת אלרגיה בבית חולים. בין ההתקפות היו לי עיקצוצים וסימני פריחה מועטים מיידי פעם. במשך כל השנים טענתי כי בתקופות הביניים מיד אחרי יציאה יש לי הטבה מיידית, מצב העיקצוצים וסימני הפריחה מופיעים לפני היציאה ונעלמים. גם בתקופות ההתקפה יש הטבה ניכרת אחרי כל יציאה. כל הרופאים טענו כי אין כל קשר בין אורטיקריה ויציאה. עברתי קולונסקופיה לפני שנתיים. אילו חומרים נספגים במעי הגס ויכולים לגרום לאלרגיה או לתגובה אוטואימיונית?

פרופ' ניר וסרברג

לא ידוע לי על קשר בין ואורטיקריה וסרטן המעי הגס ספורדי


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
14/07/2016

מה יכולה לגרום הצטברות של צואה בקולון משני צידי המעי הגס

אני סובלת מצניחה של דופן הרקטום.ומרגישה חוסר התרוקנות .וכזמן התרוקנות אין לי שליטה על הרקטום .אני לוחצת והצואה כאילו לא נשמעת לי הרקטום נסגר אני מקבל גל של עצבים במעי והרגשת התעלפות מהמאמץ .בעבר עשיתי נתוח עם רשת להרמת דרכי השתן ..

פרופ' ניר וסרברג

לא כל כך ברור מה השאלה בכל מקרה יתכן שניתן לתיאום ניתוחי ניתן לפנות למרפאתי 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
02/07/2016

פוליפ במעי

בבדיקת קולונוסקופיה נמצא אצלי במעי הימני באזור הפלקסורה ההפניות פוליפ ססילי כרובית בקוטר של 2.5 ס״מ
נלקחו ביופסיות
מבקשת מידע על פוליפ זה ועל דרך הסרתו
בתודה
ענת

פרופ' ניר וסרברג

אם הפוליפ אינו ניתן להסרה בקולונוסקופיה או שתשובת הביופסיה תראה ממצא סרטני או טרום סרטני יש צורך בכריתה בניתוח לאחר השלמת בירור 

במקרה של פוליפ שפיר שניתן לכרות אותו טכנית בצורה אנדוסקופית הרי שזו גם אפשרות 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
09/05/2016

עברתי בערב חג פסח התקף של כאבים חריפים בטן תחתונה התברר שקיבלתי דלקת דרגה 3 דיברטקוליטיתם בCTראו במעי הגס חור מיקרוסקופי

הציעו לי קולbקופיה בעוד חודש וחצי אני חרדה לעשות את הבדיקה א) ההרדמה אני עסמתית ב) האויר שמוכנס בבדיקה עלול לעשות חור גדול יותר לכן האם כדאי לעשות וירטואלית??

פרופ' ניר וסרברג

גם בוירטואלית מנפחים את המעי אם כי אין צורך בטשטוש העיקר שתבצעי בדיקה  

 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
12/04/2016

המעי הגס-אנזימים

אילו אנזימים מופעלים המעי הגס כאשר אנו מעכלים מזון ובכלל בתוך המעי הגס ?

פרופ' ניר וסרברג

המעי הגס אינו מעכל מזון תפקידו להחזיר לגוף את המים שנמצאים במעי הדק במהלך תהליך העיכול


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
27/12/2015

בדיקת קולונסקופיה

שלום, לפני שנתיים עברתי 2 התקפי דיברטיקוליטיס טופלתי בבי'ח שע'צ בעירי, אנטיביו' מרוכזת ואחכ' בבית ודיאטה וכל מה שמקובל. ב'ה הכל בסדר מאז. רופאה בכירה בבי'ח משגב לדך אמרה לי שקולונסקופיה היא תהליך מסוכן, יכול לפגוע ולפצוע את המעי, שלא אעשה שוב. האמנם??? והאם עלי לעשות כל שנתיים או כל 5? אני בת 75 וב'דכ בריאה . אודה על תשובה מפורטת מודה מאד עדנה

פרופ' ניר וסרברג

ההחלטה על הקולונסקופיה הבאה או על המרווח בין אחת לשנייה נקבע על פי הממצאים. באופן רגיל כדאי כל5 שנים

הסכון לפגיעה במעי הוא מעל 1:1000 מדובר בפעלה חודרנית שכוללת גם טשטוש שיש בה סיכונים  ויש לבצעה על פי האינדיקציות. הפעולה מאפשרת גילוי מוקדם וטיפול בסרטן המעי הגס או בפוליפים שעשויים להפוך לסרטן. אין הרבה מחלות גידוליות שניתן למנוע ואת זו כן!  החשבון הוא פשוט ......  


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
16/12/2015

קולונוסקופיה דרך הרקטום

עשיתי את הבדיקה מה זה cecum?

פרופ' ניר וסרברג

החלק הראשון של המעי הגס נקרא צקום

כאשר מבצעים קולונסקופיה יש לוודא שמגיעים אליו כדי לדעת שהבדיקה כוללת את כל המעי הגס


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
22/09/2015

מלנוסיס

שלום רב, עברתי בדיקת קולונסקופיה לפני יומיים המצב תקין ברוך השם , אבל נמצא שהמעי שחור עקב שימוש של 40 שנים כמעט בכדורים לסיוע בעיכול ויציאות , האם יש בעיה רפואית עם המלנוסיס , בעבר ניסיתי להמנע מעזרת הכדורים ללא הצלחה , רופא המשפחה אומר שיכול להיות נזק עתידי האם ידוע על כך ?

פרופ' ניר וסרברג

אין קשר בין מלנוזיס וסרטן המעי הגס


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
30/08/2015

Melanosis Coli

אבי אובחן לאחרונה בבדיקת קולונוסקופיה בצלמו סיס קולי לעיל.
האם דרוש טיפול? מה המשמעות של המצב הרפואי הקיים?
לפני כשנתיים עבר כריתה של 12 פוליפים טרום ממאירים וכעת בבדיקה חוזרת שנעשתה כעת הכנסו עד הצפק בשל הכנה לא מספקת. האבחנה היתה כמו שציינתי בכותרת .
הוא בן 80 עם מחלת אולקוס כרונית

פרופ' ניר וסרברג

מלנוסיס קולי היא תמונה שבה המעי הגס נראה שחור מבפנים זוהי תגובה לשמוש נרחב בלקסטיבים( משלשלים) ואין לה משמעות קלינית


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
20/06/2015

כאבים בבטן עים סוג של גזים פנמים והקאות

רק אבל רק בימי ערב שישי כאשר אני אוכל ארוחת ערב למחרת אני מקיא את כל האוכל ויש לי גרפסים מאוד מגעלים עד שאני לא מקיא שאני מרגיש שעוד מעט אני מתעלף זה לא נגמר ואז יש יש לי עד למחרת כאבי תופת בבטן ברמה מאוד גבוה אני מרגיש סכנים בבטן ועד יום ראשון בצהריים בערך הכל עובר לי … אני סובל מזה כבר בערך שנה מה עושים ? איזה פתרון קיים אשמח לקבל תשובה

פרופ' ניר וסרברג

לא ניתן לענות על שאלה כזו במסגרת הפורום


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
26/05/2015

לפני קולונוסקופיה

אמי מתלוננת על כאבי בטן כבר כמעט חודשיים, רופא המשפחה שלה נתן לה כל מיני כדורים שהקלו על הכאב אך לא הפסיקו אותו, אח"כ נשלחה לאולטראסאונד בטן שיצא תקין, נשלחה גם לרופאת נשים שלא גילתה משהו חשוד. מאחר והכאבים לא חלפו, (יש ימים שאין כאב כלל ויש ימים שהכאבים ממש חריפים), ונוספה להם יריד במשקל ושינוי ביציאות אמי פנתה לגסטרולוג פרטי ששלח אותה לבדיקת קולונוסקופיה. הבדיקה אמורה להיות ב10.6 וגם היא נקבעה באופן פרטי היות והתורים דרך הקופה רחוקים עוד יותר.
האם יש אפשרות לעשות משהו קודם?

פרופ' ניר וסרברג

פתרון דרך המערכת הפרטית או הבטוחית ( מושלם ) הוא פתרון מצויין לקידום התור לפעולות ובדיקות במצבים בהם המערכת הציבורית אינה עומדת בלחץ


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
01/04/2015

מה סיבת הדלקת במעי //מה עושים בכדי שהדלקת תיעלם //מה הטיפול במקרה כזה//האם הסיכום של הפרקטולוג יעזור ללא ניתוח נוסף

אשתי עברה ניתוח אלקטיבי עקב ממאירות ברקטום 1 מתוך 31 בלוטות לימפה עם גרורות עברה שני טיפולי כימיוטרפיה של xeloda +oxaliplatin אבל עקב כאבי בטן האונקולוג החליט על הפסקה זמנית עד שיהיו תוצאות סי טי סיכום סי טי ( שינויים פוסט ניתוחים ברקטום וברקמות סמוכות רושם הצרות בהשקה לא ניתן לשלול פרוקטיטיס /בלוטות מעט מוגדלות ברטרופריטונאום כנראה ריאקטיביות לאחר ניתוח ) האישה אושפזה עקב כאבי בטן קיבלה טיפול דלקתי בבית חולים בצפון ולאחר השחרור קיבלה כדורים נגד זיהום ואנטיביוטיקה לתקופה של 18 יום גם זה לא עזר האשה התאשפזה עוד פעם ונעשו של הרחבות אך ללא תוצאות נעשתה עוד הרחבה לפני שבוע אנדסקופית עם מוליך נעשתה הרחבה עם 10+12+14 savary לאחר מכן גסטרוסקופ גמבו עבר ללא קושי בהרחבה הרביעית לא נלקחה ביופסיה בהרחה השלישית נלקחה ביופסיה והתוצאות היו דלקתיות היום נבדקה אצל פרוקטולג הסיכום שלו היצרות קשה בגובה 10 סמ בקוטר 1 הרקטוסקופ לא עובר בנוסף רקמה נוקשה מסביב ביקש לבצע ביופסיות נוספות ונסיון נוסף להרחבה ולשקול הכנסת סטנט
biodegradeable 8 cm האבחנה colonic adenoca

פרופ' ניר וסרברג

למרות הפרטים הרבים לא הצלחתי להבין בסוף אם מדובר בADENO CA כתשובת הביופסייה או זו האבחנה הראשונית

אם יש גידול יש צורך בבירור ולפי התוצאות ניתוח נוסף אם ללא גידול מקור הדלקת לרוב מההשקה עצמה בהנחה שלא ניתן טיפול קרינתי


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
22/01/2014

מעי גס

יש לי מעי גס "שחור" לדברי הרופא עקב משלשלים שלקחתי במשך 40 שנה. אני לוקחת כדור אלוורה כל השנים האלה. כשאני מפסיקה, יש לי בעיות ביציאות. מה אפשר לעשות כדי לתת למעי להתאוש, והאם יש מצב בכלל של התאוששות המעי לאחר כל כך הרבה שנים?

פרופ' ניר וסרברג

התופעה נקראת מלנוזיס ומאפיינת לקיחת חומרים משלשלים כאשר חלקיקים מהחומר נבלעים בסוג של תאי מעי

התופעה אינה חולפת אך יחד עם זה אינה משפיעה על תפקוד המעי ואינה קשורים בהתפתחות גידולים במעי


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
02/09/2013

קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה

מה ההבדל בין המעי הגס למעי הדק? אני סובל מכאבי בטן חזקים וצריך לעבור גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה. הבנתי שכל אחד מהם עובר על סוג מעי אחר, למה אין בדיקה שעוברת על כל המעי בבת אחת?

פרופ' ניר וסרברג

המעי הדק משמש לספיגת מזון . בתהליך הספיגה מופרשים הרבה מים אשר נספגים חזרה במעי הגס. המעי הדק ארוך מאוד כ4 מטר ויחד עם זאת מיצר מעט מחלות יחסית לאורכו ורק לעתים רחוקות יש לבדוק אותו לכל אורכ . הקפסולה עם המצלמה היא טכניקה לסריקת המעי הדק לכל אורכו ויש גם אפשריות אחרות . קולונוסקופיה בודק את המעי הגס וגסטרוסקופיה את הושט הקיבה והתריסריון


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.

שאלות נוספות בנושא: היכרות עם המעי הגס

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים