סרטן המעי הגס – איבחון

לבדיקות הסקר לגילוי סרטן המעי הגס ישנן שתי מטרות עיקריות: האחת, מניעת הסרטן על ידי איתור והסרה של גידולים טרום-סרטניים, כגון פוליפים אדנומטוטיים, והשנייה, אבחון של סרטן בשלביו המוקדמים, כאשר הוא נמצא בשלב שהוא יותר בר-טיפול.
בהתאם לכך, קיימים כיום שני סוגים של כלים אבחנתיים:

  • כלים המאתרים גידולים טרום-סרטניים, כמו קולונוסקופיה, סיגמוידוסקופיה, קולונוגרפיית CT ובדיקת חוקן בריום.
  • כלים המאתרים סרטן במעי הגס, ובראשם בדיקת הצואה. 

קיימות שתי דרכים בהן תגיעו לבצע את בדיקות הסקר. במקרה שהופיעו אצלכם התסמינים השונים (ראו פרק "סרטן המעי הגס – תסמינים"), סביר להניח כי בפגישה עם רופא המשפחה, הוא כבר יפנה אתכם לבדיקה אצל מומחה לדרכי העיכול, או בשמו המקצועי "גסטרואנטרולוג". רופא זה יהיה אחראי על תהליך האבחנה של הגורם לסימפטומים שלכם, וינחה אתכם בתהליך הבדיקות. 
אפשרות נוספת, היא לבצע את הבדיקות ביוזמתכם האישית, אולם גם לשם כך תזקקו להפנייה מרופא משפחה או מגסטרואנטרולוג. בדיקות דם בצואה מומלץ ורצוי לבצע באופן יזום פעם בשנה, ועל כך יורחב בהמשך.

אנטומיה המעי הגס

כלים אבחנתיים לגילוי פוליפים במעי הגס

סיגמואידוסקופיה גמישה (Flexible sigmoidoscopy)

החל מגיל 50, אחת ל-5 שנים, מומלץ לעבור את בדיקת הסיגמואידוסקופיה הגמישה, אלא אם עברתם את בדיקת הקולונוסקופיה
בהליך זה מכניס הרופא צינור דק וגמיש שבתוכו סיב אופטי, "סיגמואידוסקופ", דרך החלחולת (רקטום) אל איזור במעי הגס המכונה "סיגמואיד" (המעי העקול), וכך יכול לראות את חלל צינור המעי ולאתר את אותם פוליפים או גידולים סרטניים. אורך הצינור המקסימלי הינו 60 ס"מ, ולכן הוא מתאים למציאת גידולים הנמצאים באיזור הרקטום והסיגמואיד (המעי העקול) ואינו מתאים לבדיקת חלקיו הרחוקים יותר של המעי הגס. והבדיקה באמצעותו לא תכאיב לכם בדרך כלל, ולכן גם אינה מבוצעת תחת הרדמה.

כמה ימים לפני בדיקת הסיגמואידוסקופיה, ייתכן ותדרשו לשנות את הטיפול התרופתי שלכם, במקרה שאתם נוטלים תרופות. חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל על אודות כל התרופות שאתם לוקחים, כולל תוספי מזון למיניהם.
בערב לפני הבדיקה סביר כי יבקשו מכם לקחת כדורים משלשלים, וממש לפני הבדיקה תדרשו לעבור חוקן. לאחר מכן תגיעו לחדר הבדיקה, והרופא המטפל, לרוב גסטרואנטרולוג, יבקש מכם להוריד את כל הבגדים וללבוש חלוק בית חולים בלבד. תתבקשו לשכב על הצד עם ברכיים מקופלות לבית החזה, יוכנס הסיגמואידוסקופ דרך פי הטבעת ויתחיל לצלם.
בזמן בדיקה, שתגזול מזמנכם בסך הכל מספר דקות, יתכן שהרופא ימצא פוליפ קטן ויכרות אותו בו במקום, אולם אם גילה פוליפ אדנומטוטי או גידול סרטני, תופנו לבדיקת קולונוסקופיה, אשר תבדוק את הימצאותם של פוליפים וגידולים נוספים בהמשכו של המעי הגס.

מחקרים מראים כי בדיקת הסיגמואידוסקופיה הגמישה מסוגלת לזהות 70-80% ממקרי סרטן המעי הגס, ובשנים האחרונות מסתבר שבדיקה זו הורידה 60-80% מהתמותה מסרטן המעי הגס. בדיקת סיגמואידוסקופיה בודדת בתקופה שבין הגילאים 55-64 מורידה את הסיכון לסרטן המעי הגס ב-33% ואת התמותה מסרטן המעי הגס ב-43%.
בדיקת הסיגמואידוסקופיה מבוצעת בבתי חולים ומכוני דימות רבים ברחבי הארץ, ואינה ממומנת במסגרת סל הבריאות. במקרה שהופיעו אצלכם הסימפטומים השונים שיכולים להעיד על סרטן המעי הגס, או במקרה שאתם נמצאים בקבוצת הסיכון בשל היסטוריה משפחתית של סרטן המעי הגס, סביר כי הטיפול ימומן עבורכם מטעם קופת החולים ותתבקשו לשלם "השתתפות עצמית" בסך כמה עשרות שקלים בלבד. אולם אם בחרתם לבצע בדיקה זו כצעד מניעתי בלבד, עליכם יהיה לשלם את המחיר המלא, 600-1,000 ₪.

קולונוסקופיה (Colonoscopy)

בדיקת הקולונוסקופיה זהה באופן פעולתה ובמטרותיה לבדיקת הסיגמואידוסקופיה, אך מכוונת לבדוק את חלקי המעי הגס הפנימיים יותר יחסית לרקטום. הגסטרואנטרולוג אשר יבדוק אתכם יעשה שימוש במכשיר ארוך יותר, והבדיקה תארוך זמן רב יותר, כ-10-20 דקות.

כמה ימים לפני הבדיקה ייתכן שתתבקשו לשנות גם את הרגלי התזונה שלכם. נהוג להנחות את העתידים לעבור את הבדיקה להפסיק לצרוך מזונות עשירים בסיבים כמו פירות וירקות, לחם מלא או דגני בוקר בתקופה של 3 ימים לפני הבדיקה. תוכלו, לעומת זאת, לצרוך מזונות כמו תפוחי אדמה, לחם לבן, ריבה, מרקים ואיטריות. מבחינת שתייה, חשוב מאוד שתפסיקו עם שתיית חלב ומשקאות חריפים בשלב זה.

יום לפני הבדיקה, תתבקשו להפסיק לאכול מזון מוצק מכל סוג שהוא, בשביל להגיע לבדיקה במצב בו המעי הגס מרוקן כמה שיותר. תוכלו לאכול מרק צח, לשתות תה, וחשוב כי תקפידו על שתייה מרובה – כוס בכל שעה לפחות. לבסוף, 4 שעות לפני ביצוע הבדיקה עצמה, תיכנסו לצום מוחלט, אבל תורשו להמשיך לשתות מים. קודם לבדיקה זו תדרשו לעבור ניקוי מעי על ידי חומרים משלשלים ועל ידי חוקן.

בדיקת הקולונוסקופיה זו הינה פולשנית יותר מבדיקת הסיגמואידוסקופיה, משום שהקולונוסקופ חודר לכל אורכו של המעי הגס ממש עד תחילתו של המעי הדק. על כן מקובל לבצעה תחת הרדמה חלקית, שתינתן לכם על ידי צנתר שיוחדר אל הוריד. ייתכן כי תרגישו תחושת אי נוחות ולחץ, אולם חומרי ההרגעה שיינתנו לכם יקלו מאוד. גם במקרה זה, אם יימצא פוליפ, הוא ייכרת מיד על ידי הקולונוסקופ. ייתכן מאוד שבמקרה שהרופא יימצא ממצא חשוד, הוא ייקח באמצעות הקולונוסקופ דגימה מאיזור זה וישלח אותה לביופסיה. תוצאות הביופסיה יחזרו תוך כמה ימים.
לאחר בדיקת הקולונוסקופיה מקובל לנוח בחדר ההתאוששות עד התפוגגות השפעתם של חומרי ההרגעה, דבר הלוקח כחצי שעה. לאחר מכן ניתן לחזור הביתה בעזרת מלווה, אך אסור בשום פנים ואופן לנהוג. למרות שייתכן ותרגישו ערניים מספיק, חומרי ההרדמה עלולים לפגוע במהירות התגובה שלכם וכדאי מאוד שתנוחו למשך היממה הקרובה.

כריתה של פוליפ במעי הגס יכולה להעשות בזמן בדיקת קולונוסקופיה

כריתה של פוליפ במעי הגס יכולה להעשות בזמן בדיקת קולונוסקופיה

לעומת בדיקת הסיגמואידוסקופיה, לבדיקת הקולונוסקופיה יכולות להיות תופעות לוואי מעט קשות יותר, בעיקר בדמות דימום מדרכי העיכול- דבר זה עלול לקרות בעיקר אם הוסר פוליפ במהלך הבדיקה. סיבוך נוסף שקורה לעיתים הוא זיהום בדרכי העיכול- דבר המחייב קבלת אנטיביוטיקה. סיבוך נדיר ביותר הוא היווצרות של נקב בדרכי העיכול. על כן, יש להיות ערניים לאיתותים שמוסר לנו הגוף לאחר בדיקת הקולונוסקופיה, ובמיוחד לכאבי בטן קשים, חום גבוה או דימום רב מפי הטבעת.

למרות תופעות הלוואי אותן תיארנו, בדיקה זו הינה הבדיקה הרגישה ביותר למציאת פוליפים במעי הגס, ומלבד לכך גם מאפשרת מניעת התפתחות הסרטן על ידי כריתת הפוליפים הטרום-סרטניים. יש לבדיקה זו פוטנציאל למנוע יותר מ-65% ממקרי סרטן המעי הגס, ויתרונה הנוסף הוא שבמידה והתוצאות שליליות ולא נמצא ממצא מחשיד, יש לחזור על הבדיקה שוב רק לאחר 10 שנים.
בדומה לסיגמואידוסקופיה, גם בדיקה זו אינה כלולה בסל התרופות, ולכן אלא אם תופנו לקבלה בשל תסמינים היכולים להעיד על סרטן המעי הגס, או בשל השתייכותם לקבוצת סיכון, תשלמו עליה במלואה.

סרטון בנושא ההכנה לבדיקת קולונוסקופיה:

חוקן בריום (Barium enema with air contrast)

חוקן בריום משמש לצורך בדיקה אבחנתית בה מתבצע צילום רנטגן במטרה לאתר ממצאים חשודים בחלל המעי הגס. לפני יום הצילום תידרשו לקחת חומרים משלשלים ולשמור על דיאטה מיוחדת בהדרכת הרופא, ולפני הבדיקה עצמה, תבצעו את החוקן.

בתחילת הבדיקה, שנמשכת כחצי שעה, יחדיר הבודק לגופכם, דרך הרקטום, שפופרת של בריום-סולפט, נוזל לבן אשר יחסום את קרני הרנטגן אשר יוקרנו עליכם בעת הצילום, ובכך יאפשר לראות בפירוט את כל האיזורים השונים בחלל המעי. לאחר הוספת הבריום הרופא יחדיר דרך הרקטום אויר בלחץ, על מנת לנפח את חלל המעי (Air contrast) ולאפשר אבחנה יעילה יותר של פגמים קטנים, כגון פוליפים או גידולים ממאירים. כעת יתבצעו מספר צילומי רנטגן מזוויות שונות ובתנוחות שונות.

לפני הבדיקה לא תינתן הרדמה, וזאת משום שבדיקה זו אינה טומנת בחובה תופעות לוואי לא נעימות כמו הבדיקות הקודמות, פרט להרגשה אפשרית של צורך לתת צואה דבר שיתאפשר לכם מיד בסיומה. ייתכן גם כי הבריום-סולפט יגרום לעצירות במהלך כמה ימים לאחר הבדיקה, והיציאות תהיינה בצבע אפור, עד להתרוקנות הסופית של חומר הניגוד מגופכם.

בכל זאת, חשוב לציין כי בדיקה זו הינה פחות מדויקת מהבדיקות הקודמות שפורטו, ועל מנת לאשש את ממצאיה יש להמשיך ולבצע בדיקת קולונוסקופיה או סיגמואידוסקופיה. הבדיקה עלולה לפספס 20-50% מהפוליפים הקטנים יחסית, ובנוסף, אין אפשרות לכרות במהלכה פוליפים שנמצאו.

עקב חסרונותיה אלו היא אינה מומלצת כיום כבדיקה אבחנתית לאיתור סרטן המעי הגס ומבוצעת רק במקרים נדירים. לדוגמא, אם תרצו להימנע מבדיקות פולשניות כגון קולונוסקופיה או סיגמואידוסקופיה, אולם מסיבות טכניות/מכניות לא ניתן יהיה לבצע בדיקת "קולונוסקופיה וירטואלית", עליה יוסבר בהמשך, יתכן וההמלצה תהיה לבצע חוקן בריום. אחת מסיבות מכניות אלה היא הימצאות של "סטומה", למשל (הרחבה על "סטומה" תחת פרק "טיפול בסרטן המעי הגס והחלחולת – הליכים טיפוליים שונים").
בדיקת חוקן בריום מבוצעת בבתי חולים ומכונים ברחבי הארץ וכלולה בסל הבריאות.

קולונוסקופיה וירטואלית – (Computed tomographic colonography (CTC

שיטת הקולונוסקופיה הוירטואלית, או "קולונוסקופיה בטומוגרפיה ממוחשבת", הוכנסה בשנות ה-90 לשימוש והביאה לידי הצוות הרפואי צילום מפורט ותלת-מימדי של כל המעי הגס והרקטום, שמתבצע על ידי מכונת רנטגן ממוחשבת. כיום מבצעים בדיקה זו בעיקר מטופלים חלשים שאינם מסוגלים לעבור את בדיקת הפולשנית, הקולונוסקופיה

אם תזדקקו לעבור בדיקה מסוג זה, יהיה עליכם לעבור ריקון מעיים מלא על ידי חוקן, אך לא תזדקקו להרדמה מכל סוג. צינור קטן וגמיש יוחדר דרך הרקטום למעי הגס על מנת לנפחו, וכעת סורק ה-CT יעבור על כל חלק בגוף ויצלמו לכל האורך. הבדיקה תכלול ארבעה צילומים שונים, שניים בעת שכיבה על הגב ושניים נוספים בעת שכיבה על הבטן, על מנת להימנע מכך ששרידי צואה יסתירו ממצאים חשודים.

היתרונות כאן ברורים- אין תופעות לוואי ואין סיכונים, פרט למעט קרינה ממכשיר ה-CT, ואין צורך בזמן החלמה. כל ההליך אורך עד 15 דקות, והיעילות האבחנתית שלו זהה ליעילות של בדיקת קולונוסקופיה חודרנית.
חסרונותיה של בדיקת ה-CT הם באי-היכולת של הרופא להסיר במהלכה פוליפ או לקחת דגימה מדופן המעי לצורך ביצוע ביופסיה.

בתום הבדיקה, יבחן רופא רדיולוג את התמונות ואם אכן יימצאו פוליפים הגדולים מ-5 מילימטר, תופנו בדרך כלל באותו היום לקולונוסקופיה, וכך ללא צורך בריקון מעיים נוסף, יוכל הרופא להסיר את הפוליפ הסורר.
בדיקת הקולונוסקופיה הוירטואלית מתבצעת במכונים שונים ברחבי הארץ ואינה כלולה כיום בסל התרופות.

כלים אבחנתיים לגילוי סרטן קיים במעי הגס

בדיקות הצואה המבוצעות בבית הינן כלי המסוגל לאתר פוליפים במעי הגס, לפני שהתפתחו לסרטן. זו הסיבה שמשרד הבריאות ממליץ לבצע בדיקות אלה פעם בשנה לכל גבר ואישה מעל גיל 50. אולם עליכם לדעת כי רמת האבחנה של בדיקות הצואה הינה מוגבלת, והתוצאות יכולות להיות לא ממש אמינות. בכל מקרה, ערכות הדגימה נועדו להיות פשוטות לשימוש בבית ולשליחה בדואר, ומכילות אריזה השומרת על טמפרטורה קרירה של הדגימה.

נסביר אודות שני סוגים של בדיקות צואה:

בדיקת דם סמוי בצואה – (Fecal occult blood test (FOBT

גידולים סרטניים וגם פוליפים גדולים במיוחד נוטים לדמם לסירוגין לתוך חלל המעי הגס. קיים סיכוי גבוה לכך שעוד לפני שיתחילו התסמינים, הגידול יפצע את דופן המעי וישתחררו כמויות קטנות של דם לתוך הצואה, ולכן מומלץ לבצע בדיקה זו פעם בשנה כשהגעתם לגיל 50, גם אם אינכם מרגישים בסימפטומים.

בדיקת הדם הסמוי, FOBT, מסוגלת לזהות רמות מזעריות של דם בצואה, גם אלה שלא ניתן לראות בעין. 
היתרון בבדיקה זו הינה שאין חובה להגיע אל המרפאה וניתן לבצעה בבית, אולם החיסרון הוא, כאמור, היעילות הנמוכה יחסית באיתור פוליפים. זו הסיבה שיש לבצעה בתדירות גבוהה יחסית – לפחות פעם בשנה. במקרה שתקבלו תוצאה חיובית בבדיקה זו, תופנו בכל מקרה לבצע בדיקת קולונוסקופיה במרפאה הקרובה.

כיצד מבוצעת הבדיקה?
על האריזה של ערכת הבדיקה תהיינה הוראות מדויקות. ייתכן ותונחו להימנע מאכילת מזונות מסוימים כמה ימים לפני הבדיקה, כגון בשר בקר וסוגים מסוימים של פירות וירקות, וכמו כן להימנע מנטילת תרופות כגון אספירין ותרופות נוגדות דלקת וכדורי ברזל. במהלך הבדיקה תתבקשו לשים, בעזרת מקלון עץ, שכבה דקה מהצואה על כרטיס הבדיקה, ולאחר מכן לסגור את הכרטיס ולשלוח אותו למעבדה.

היעילות של בדיקת איתור הדם הסמוי בצואה במניעת מוות מסרטן המעי הגס נעה בין 15-33%, והסיכוי לאתר באמצעותה פוליפים טרום-סרטניים הינו 20% בלבד. הגברת היעילות של בדיקה זו תלויה בכמות הפעמים שתחזרו אליה, ולכן יש לבצע אותה במשך שלוש פעמים רצופות, כלומר לאחר שלוש יציאות שונות. לשם כך קיימים על אותו כרטיס שלושה מקומות שונים עליהם יש להניח את הדגימות השונות משלוש היציאות השונות.
כיום סקרים מראים שרבים מהמבוגרים אינם עומדים בשגרת בדיקות צואה מספקת, קרי פעם בשנה, למרות שהבדיקה ממומנת לחלוטין על ידי קופות החולים.

בדיקת DNA בצואה – Stool DNA (sDNA) test

מחקר הולך וגובר על התכונות המולקולריות של ההתפתחות הסרטנית הביא לשימוש את בדיקת ה-DNA בצואה. התברר כי גידולים סרטניים ופוליפים גדולים נוטים להשיר תאים לתוך חלל המעי, אשר מכילים בתוכם רצף גנטי משובש. בדיקת ה-sDNA מסוגלת לזהות את השינויים ברצף הגנטי, וגם במקרה זה ניתן לבצעה מהבית.

בניגוד לבדיקת הדם הסמוי בצואה, כאן נדרש איסוף של בדיקה בודדת, אולם של כמות גדולה של צואה. על כן יישלח לביתכם מיכל לתוכו יש להפיל את הצואה בעת ההתרוקנות, לסגור אותה ביחד עם קוביית קרח ולשלוח למעבדה בתוך 24 שעות.

בדיקה זו הינה חדשה יותר, ועל כן לא קיימות הנחיות ברורות בנוגע לתדירות ביצוע הבדיקה המומלצת. הבדיקה יקרה יותר מבדיקת הדם הסמוי בצואה, אולם לא נדרשת כל הכנה תזונתית לפני ביצועה. אין כיום נתונים ברורים לגבי אמינותה של הבדיקה, והחסרון הגדול הוא שבכל מקרה בו התוצאה תהיה חיובית, כלומר התגלה רצף גנטי המתאים לגידולים, יהיה צורך לבצע לאחר מכן את בדיקת הקולונוסקופיה.

 לאחר שסיימנו לפרט אודות הבדיקות האבחנתיות השונות לגילוי מוקדם של פוליפים אדנומטוטיים או של סרטן המעי הגס, נציין כי לכל אחת מהבדיקות קיימת יעילות שונה, תופעות לוואי שונות ועלות כספית שונה.

בכל מקרה, הבדיקה הסופית והמאשרת תהיה בדיקת הקולונוסקופיה. מומלץ מאוד להיוועץ עם איש מקצוע בכדי לבחור בבדיקה המתאימה לכם, בכדי לקבל החלטה מקצועית המבוססת על בריאותכם, ההיסטוריה המשפחתית והאישית שלכם.

אבחנה של סרטן המעי הגס אצל אנשים עם סיכון גבוה

מיהם אותם חולים בעלי סיכון גבוה לסרטן המעי הגס? בארץ, נראה שישנם יותר חולים מבין ילידי ארצות אירופה, ופחות מבין ילידי ארצות אסיה ואפריקה, כאשר ילידי הארץ נמצאים בין שתי קבוצות אלה מבחינת רמת הסיכון. הסיכון עולה עם הגיל, במיוחד לאחר מעבר גיל 65, עם היסטוריה משפחתית של מחלה זו, או של מחלות ממארות אחרות. מומלץ לקרוא יותר על כך בפרק "גורמי סיכון להתפתחות סרטן המעי הגס".

באם אתם נמנים על אותם אנשים שנמצאים בסיכון גבוה לפיתוח של סרטן המעי הגס, בין אם בעקבות היסטוריה משפחתית של המחלה ובין אם בעקבות מצב בריאותי אישי, עליכם להתחיל לבצע את בדיקות הסקר לפני גיל 50. הבדיקה המומלצת ביותר הינה, כאמור, הקולונוסקופיה, ומומלץ לעבור אותה מוקדם ככל האפשר.

כאשר אתם קוראים על אודות הבדיקות השונות, זכרו את הנתונים הבאים- יישום נרחב של בדיקות הסקר בישראל, המלוות בכריתה מקדימה של פוליפים במעי הגס, הצליח להוריד את שכיחות סרטן המעי הגס ב-76%, ואת שיעור התמותה מסרטן המעי הגס ב-30%. אף על פי כן, כיום רק כ-15% מהאוכלוסיה הישראלית שבסיכון מבצעת את הבדיקות המקדימות ורק כשליש מחולי סרטן המעי הגס או סרטן הרקטום מאובחנים כאשר המחלה נמצאת בשלב ההתחלתי שלה.

אם כן, מה הם המחסומים העומדים בפני האוכלוסיה בישראל בביצוע מתמיד ויעיל של בדיקות הסקר האלו, שללא כל ספק מצילות חיים?
בדרך כלל, מצבו הבריאותי של המבוגר הממוצע מעל גיל 50 הינו טוב למדי וללא תסמינים, ותפיסת הסיכון האישי נמוכה. מערכת הבריאות מנסה רבות להטמיע באוכלוסייה את חשיבותן של בדיקות הסקר, אולם תהליך זה הינו מורכב ואיטי. סיבה נוספת להיענות הנמוכה לטיפול, היא ללא ספק התשלום הכרוך בדבר. הקולונוסקופיה והקולונוסקופיה הוירטואלית, הבדיקות המוצלחות ביותר למניעת סרטן המעי הגס, אינן נמצאת בסל התרופות, ועולות לנו כל אחת 600-1,000 ₪.

לעומת זאת, אם אתם שייכים לקבוצת סיכון, כלומר לוקים בתסמונת גנטית, או נמצאים בקרבה ראשונה לאדם שלקה בסרטן המעי הגס, או שקיימים אצלכם תסמינים היכולים להצביע על סרטן המעי הגס, תדרשו לשלם רק "השתתפות עצמית". אולם ידוע שהבדיקות מורידות בעד 90% את הסיכוי לסרטן המעי הגס אצל האוכלוסיה הבריאה, ונשאלת השאלה מדוע אינן כלולות בסל הבריאות עבור כל אדם מעל גיל 50?

היינו יכולים לטעות ולחשוב שאי-הכנסת בדיקות אלה לסל נובעת ממניע של חיסכון כלכלי של משרד הבריאות, אולם העלות של המדינה בטיפול בחולה סרטן המעי הגס עלולה להגיע עד לכדי 400,000 ₪ ועל כן מפתיע שבדיקה חשובה זו אינה מקבלת את תשומת הלב הממשלתית הראויה. בדיקת הדם הסמוי בצואה, היעילה הרבה פחות, דווקא כן ממומנת בסל התרופות ומוצעת בחינם לכל המבקש, אולם רבים מהאנשים מוותרים עליה בשל ההליך הטכני המסובך של לקיחה עצמית של דגימת הצואה. מתוך אלו שכן מבצעים את בדיקת הדם הסמוי בצואה ומקבלים תשובה חיובית, רק כ-30% אכן מטפלים בבעיה זו על ידי פנייה לבדיקת הקולונוסקופיה.

סיבה שלישית להיענות הנמוכה לבדיקות, הינה הסיבוכים הנלווים, כגון דימום במערכת העיכול, התפתחות של זיהום חיידקי, ואפילו נקב בדופן המעי. סיבוכים אלה הינם נדירים ביותר, אולם משום שהאוכלוסייה העוברת את הבדיקות הינה גדולה ביותר, קרי "כל בני גיל חמישים ומעלה", אין זה נדיר לשמוע מדי פעם על תופעות מצערות אלה.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

49 שאלות גולשים בהמשך העמוד

23/11/2019

לאחר בדיקת קולונסקופיה

תוצאות הקולונסקופיה: מסה ברקטו סיגמה בעומק 15 ס"מ מסה פולפואידית גדולה, נוקשה מדממת במקום. נלקחו פיופסיות במבחנה 1. בוצעה סימון פרוקסימלי. שאר מעי הגס תקין.
עדיין לא קיבלתי תשובת פיופסיה, אבל האם זה מעיד על סרטן במעי הגס ? ולגבי המיקום 15 ס"מ ברקו סיגמה מה זה אומר ? והאם יש גישה לניתוח באיזור הזה? כי קראתי בכמה מקומות שאי אפשר כריתה ברקטום ובניתוחים מהסוג הזה מחברים שקית מחוץ לגוף עם צינור. האם במקרה שלי ברקטו סיגמה עושים את זה או יש אפשרות לניתוח? ומה הסיכוי לסרטן בתוצאה הזאת עם גידול גדול ומדמם?
תודה

פרופ' ניר וסרברג

שלום רב 

גידול ברקטום כמתואר יש לצערי סבירות גדולה שמדובר בגדול סרטני אם כי לא ניתן לדעת בודאות עד תשובת הביופסיה 

בכל מקרה הטיפול הוא ניתוחי לאחר בירור מלא 

הסכוי לכך שלא ניתן יהיה לחבר מחדש את המעי והצורך בשקית סטומה אינו גבוה . בגידול ב15 סמ אם הכל כשורה כמעט 100% שלא יהיה צורך בשקית .

ניתן לפנות לבדיקה ויעוץ במרפאתי

 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
14/11/2019

כאב בטן חלש יחסית בצד ימין למטה תקופה ארוכה

שלום, בן 33, מעל שנה היו לי כאבי בטן קלים ממוקדים בצד ימין של הפופיק הולכים ובאים, לפעמים מורגשים טיפה בלחיצה.
היה נראה שהוחמרו עם קפה ואלכוהול. ביצעתי כל מיני בדיקות כמו בד אורולוגיה, כירורג, אולטראסאונד וסיטי בטן (לא היה מוצלח במעי כי לא היה נקי מספיק) ועוד ללא ממצאים חריגים.

לאחרונה ביום אחד הכאב השתנה מעט אחרי ארוחה במסעדה ןנשאר יחסית קבוע אבל חלש.

אין שילשול, אין עצירות, אין דימום, crp קטן מ 0.5.
תמיד הייתי רזה מאוד אבל בשנה הזו ירידת משקל נוספת.
אני אמור לעבור קולונוסקופיה (מחכה לתור)

אני מאוד חושש, האם יש סיכוי שיש לי סרטן או שכנראה שזה משהו אחר?

פרופ' ניר וסרברג

אשמח לענות לשאלות בנושא סרטן המעי 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
15/08/2019

סרטן מעי גס

אצל בן הזוג שלי בן 52 גילו גידול בדצמבר 2017 בשם
T3N8/53 mod diff adenoca RAS-mut
בפט סיטי לאחר הניתוח נמצאו נגעים באגן וטופל במשך 68 חודשים ב Folfox.. ואחר הניתוח בששה חודשים סדרת הקרנות.
בדצמבר 2018 עבר ניתוח HIPC ויצא עם אלו סטומה
במרץ האחרון עבר ניתוח סגירת סטומה
והתגלה אצלו עוד נגעים באגן ואזור ההשקה
וב MRI התגלה החמרה בנגעים והסממן CEA עלה ל- 6.6 והיום עלה ל- 9
אתמול התחלנו בטיפול כימותרפי FOLFERE ביחד עם אבסטין..
מה דרגת המחלה?
האם העלייה הזו מראה על החמרה רבה?
האם הטיפול האחרון יותר טוב מהשני?
האם ניתן לקבוע אלייך תור להתייעצות?
אודה לתשובתך המהירה

פרופ' ניר וסרברג

נשמע כמו מקרה שמתאים לטיפול אונקולוגי בכדי לשקול כירורגיה ובכלל צריך לעבור על כל הבדיקות


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
24/10/2018

בן 21 עם דימום רקטלי

היי דוקטור לפני חודשים החל לי דימום רקטלי אחרי צואה הבדיקות דם תקינות ונשלל על ידי פרוקטולוג טחורים או פיסורה אני בן 21 ואני מרגיש מין כאבי בטן לא מוסברים בבטן התחתונה נקבע לי תור לקולונסקופיה.
מזה יכול להיות?

פרופ' ניר וסרברג

יש סיבות שונות כמו דלקת שגם היא יכולה להיות על רקע זהומי או מסבות אחרות שינויים אנטומיים ופוליפים שדי נדירים בגיל זה ללא סיפור משפחתי או גנטי 

לכן מבצעים את הבדיקה 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
19/05/2018

צואה צפה בקביעות אצל ילד בן 7

שלום זאת שאלה קצת מוזרה אבל הנושא מטריד. הילד שליי בן 7 וכבר תקופה ארוכה שעושה קקי שצף באסלה וקשה לבפטר ממנו רק אחרי כמיות אדירות שאנחחנו שופכים עם דלי. נציין שזה קורה רק אצלו כך שזאת לא בעיה בנייגרה . האם זה תסמין למשהו? למה זה קורה ?

פרופ' ניר וסרברג

איני מטפל בילדים 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
21/11/2017

פוליפ בולט מהרקטום

היי
לפני כשנתיים הרגשתי משהו בולט מפי הטבעת נגשתי לבדיקה וגם ניסתי לעבור קולונסקופיה אך הבדיקה לא הצליחה היום כשנתיים ללא טיפול אני סובלת מכאבי תופת איני יכולה לא לשבת ולא לעמוד יש דימום רב מפי הטבעת אני ממש מדממת הרבה .האמת אני כלכך פוחדת שאשמח לקבל קצת עזרה בנוגע לתסמינים ולהמשך טיפול היום אני נכנעת איני יכולה יותר לשאת הצריבה הדימום ממש חזק בעיקר כאשר מתעייפת דהיינו עובדת עומדת לפחות 12 שעות ביום אנא אשמח להמלצות וגם הבהרות הנוגע לתסמינים אנא אני כבר בפאניקה .תודה מראש
שלי שמחי 0508580242

פרופ' ניר וסרברג

קימות מספר אסיבות אפשריות כולל פיסורה וטחורים 

לא ניתן לאבחן ולהמליץ על טיפול ללא בדיקה 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
20/11/2017

חשדות שמשהו בבטן לא מתנהל כשורה

אהלן, קודם כל תודה על השירות.

אז בחודשים האחרונים החלו להופיע לי תופעות לא מוסברות בצורה כמו ריר ודם .
כאבי בטן לעיתים מגיעים , כיווצים ותחושה של צואה גם כשאין.
אני שומרת על אורח חיים די בריא, מזון טבעי בלבד ֿ.

מה יכולה להיות הסיבה?
לאימי היה בעבר קוליטיס.
ואני בת 24 , בריאה מאוד בדר׳כ.

תודה רבה
עדי

פרופ' ניר וסרברג

תלונות של שינויים ביציאה והפרשות מצריכות בירור בעיקר עם רקע משפחתי 

כדאי לפנות לרופא שיכוון בירור כולל בדיקת גסטרואנטרולוג ואפשרות לקולונסקופיה לפי הצורך 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
12/11/2017

שלשולים בלתי פוסקים

שלום, אבא שלי עבר כריתה של סרטן המעי הגס לפני כ5 שנים כולל הקרנות וכימו. הוא עם חיתולים מאז מאחר וסטומה עשה לא גירויים בעור והפך להיות זיהום סביב הדבק בעור. לאבא שלי גם יש סכרת גבוה שלא תמיד הכי מאוזנת. אבא שלי מאז ומתמיד סובל משלשולים ואין לא שליטה על הסוגר האחורי מאז הניתוח להסרת הגידול. מה אפשר לעשות לעצור את השלשולים? הוא הגיע למצב שהוא נמצא כל היום במקלחת כי המקום כבר התלקח לו לכוויה. הוא מטופל כעת עם משחות וכד לאחר ביקורים חוזרים למיון. אבל איך ניתן למנוע מראש את השלשולים?

פרופ' ניר וסרברג

מדובבר בבעיה קשה אחרי ניתוחים אלו כאשר גם קרינה היא חלק מהטיפולים

קשה לטפל ניתן לשקול חוקני מים או מעכבי יצאות

סטומה היא לפעמים אפשרות טובה יותר מהמצב הקיים

עקרונית צריך לבדוק ולראות אם יש בעיה מכאנית באזור ההשקה ש המעי


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
05/10/2017

האם צריכה בדיקת קולונוסקופיה

היי, אני בת 18 יש לי צליאק ובשבוע האחרון התחלתי עם דיאטה נטולת גלוטן, השבוע יש לי כל הזמן שינויים ביציאות, לפעמים שלשולים ולפעמים צואה רגילה זה כל הזמן משתנה. בנוסף זה מלווה בכאבי בטן חזקים כאלה שמעירים אותי בלילה. יש חשש לסרטן המעי הגס לפי התסמינים?

פרופ' ניר וסרברג

בגיל כה צעיר ובהעדר גורמי סכון (נתונים שחסרים ) הסבירות נמוכה 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
20/08/2017

עידו

שלום אני צריך לעבור קולספקעוםיה עקב עצירות שלא עוברת האם אפשר לעבור את הבדיקה ללא טשטוש ?קונלסרופיה מלאה …

פרופ' ניר וסרברג

בד"כ רצוי טשטוש מלא

ממליץ להוועץ בגסטרואנטרולוג


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
13/06/2017

פט סיטי לפני טיפול כימו אם בכלל

לאחר ניתוח הסרת מעי גס נמצא באחת מהבלוטות גרורה .
האם בדיקת פט סיטי תקינה היא תשובה טובה על מנת להימנע מטיפולי כימו(אשר ידוע שפוגעים גם בתאים בריאים).

פרופ' ניר וסרברג

בלוטה נגועה היא אינדיקציה לטיפול

המטרה לטפל בפוטנציאל של תאים ממאירים 

תתאים אלו אינם ברזולוציה של הפט ובדיקה תקינה אינה שוללת אותם 

מטרת הפט היא לראות אם יש מחלה גרורתית מקרוסקופית שבמקרה כזה הטיפול הוא אחר 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
07/06/2017

האם קיים צורך לבדיקת קולונוסקופ

אני בת 48. עברתי ברור גנטי ונמצאה מוטציה בגן apc. סבא מצד אמא אובחן עם סרטן מעי גס בגיל 60 ואח של אמא עם סרטן מעי גס בגיל 50+. לאחרונה שינויים בהרגלי היציאה . פחות תכופה, לעיתים ללא הרגשת התרוקנות מלאה. חוששת מקולונוסקופיה, בעיקר בשל טשטוש. ברקע אסטמה. מטופלת בסרטייד. האם מומלץ לבצע את הבדיקה בגילי, לאור הנתונים?

פרופ' ניר וסרברג

בהחלט כאן

אני חושב שהתשובה ברורה זה לא אומר בהכרח שיש ממצא אבל לברר צריך


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
02/04/2017

ניתוח תוצאות בדיקה פתולוגית

שלום רב.

אבי כבן80 עבר לפני 3שבועותכריתה לפרוסקופית של קולון שמאלי, הניתוח וההחלמה עברו בהצלחה.

אני רוצה להבין מה המשמעות של פתולוגיה t3, קשריות 0/12? הרופא המנתח שלח אותנו לביקורת במחלקה האונקולוגית. האם זה אומר שיש גרורות?

פרופ' ניר וסרברג

מדובר במחלה בשלב 2 

הגידול חדר את כל שכבות המעי ו12 בלוטות שנמצאו ונדקו הן שליליות לפיזור מקומי של המחלה. בסיטאוציות מסוימות של סכון גבוה יש לשקול טיפול מניעתי כימי לגידול כזה . גם אם לא מאחר ומדובר בסרטן הרי שיש להיות במעקב אונקולוגי 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
02/04/2017

שלום רב

בבדיקה משולשת של דם סמוי (3 ערכות) – אחת הייתה חיובית. אכלתי מעט בשר בקר ביום ה' בערב והבדיקות נלקחו בשבת ובראשון בבוקר. ביקשתי 3 ערכות נוספות. אני בן 61 וחצי. מה דעתך?

פרופ' ניר וסרברג

אם יש ספק אז אין ספק כלומר עדיף משנה זהירות ולא לנסות להסביר למה הבדיקה חיובית


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
06/03/2017

דם סמוי בצורה

1. האם ניתן לבצע בישראל באופן פרטי בדיקות DNA לגילוי דם סמוי בצואה ואם כן היכן ומה עלותן?
2. אח שלי סובל שנים מטחורים ודיברטיקוליטיס והוא מתנגד לביצוע בדיקת דם סמוי בצואה בטענה שהמצבים האלה יגרמו להימצאות דם סמוי בצואה בכל מקרה גם בהיעדר סרטן. האם הנך סבור שהצדק עמו?

פרופ' ניר וסרברג

טחורים ודיברטיקוליטיס יכולים בהחלט לגרום לכך קולונסקופיה היא אבחנתי וטיפולים 

זו גם התשובה לשאלה הראשונה איני יודע על מקום לבדיקת דנא בצואה 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
15/02/2017

תוצאות בדיקה פתולוגית

מה משמעות:pTNM:pT2,No,Mx
T67000
M81403

פרופ' ניר וסרברג

אם מדובר בפתולוגיה של מעי גס

T2= גידול שחודר לשכבת השריר

N0 אין קשרי למפה מעורבים

M0= אין גרורת מרוחקות

שלב 1 של המחלה פרוגנוזה טובה


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
10/11/2016

יש מצב לבדיקה נוספת?

אני סובל מכאבים כבר כמה חודשים.
עברתי קולונוסקופיה – תשובה ארוזיות קטנות
עברתי גסטרואדוסקופיה – תקין
citi -תקין
בדיקת צואה מראה על calprotectin 259 מה זה אומר??
כאבים חזקים מאוד בצד השמאלי של הבטן _(עליון +תחתון.)
כדור ממוחשב פסל לי מחלת קרון…
מה אני צריך לבדוק בכדי לברר מה זה הכאבים החזקים אצלי.
5 פעמיים התייצבתי במיון –הל תקין.

פרופ' ניר וסרברג

האתר עוסק בסרטן המעי הגס  ואם קולונוסקופיה תקינ אז זו לא הבעיה

קלפרטקטין היא בדיקה לא ספציפית היא מחשידה לקורבן ו250 זהו ערך גבוה ניתן לבצע סיטי אם לא נעשה ולהמשיך עםמגסטרואנטרולוג 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
23/07/2016

דם בצואה

היי אני בת 39 יש לי דם בצואה (כל פעם שאני בשירותים) כבר 4-6 חודשיים בערך בכמות לא קטנה כל פעם אחרי שאני אוכלת יש לי גזים ואני חייבת ללכת לשירותים ואז לא יוצאת לי צואה יוצא לי כמו מיצי קיבה ריריות כאלה (כשאני מוציאה אויר) סליחה על התיאור
עשיתי קונוסקופיה לא ראו כלום (גם לא טחורים) עשיתי אולטרסאונד בטן לא ראו כלום בבדיקות דם כתוב צואה דמית אבל כל הבדיקות האחרות תקינות (ברזל טיפה נמוך לוקחת כדורים)
זה משבש לי את החיים שכל הזמן אני צריכה להיות באזור של שירותים
יש לך אולי מושג מה יש לי או איזה בדיקה עוד אני צריכה לעשות ? אשמח לתשובה

פרופ' ניר וסרברג

הפורום עוסק בסרטן המעי הגס הוא בנוכחות קולונוסקופיה תקינה זו כנראה לא הבעיה 

העובדה שלא ראו טחורים בקולונוסקפיה אינה שוללת אותם צריך להיבדק על ידי פרוקטולוג ולחזור לגסטרואנטרולוג 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
23/06/2016

דימום חזק

אחת לשלושה ארבעה חודשים בעת שאני בשרותים אני מדמם דרך פי הת בעת כאילו שפכתי כמות גדולה של דם וזה כל פעם שאני נכנס לשרותים. אחרי פעם פעמיים זה נעלם

פרופ' ניר וסרברג

כדאי להיבדק  סביב ארוע פעיל. מאחר ואין שום פרטים נוספים כמו גיל וגורמי סכון אני ממליץ להיבדק


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
14/06/2016

פוליפ וסרטן המעי הגס

האם יתכן שבבדיקות קולופוסטיה לא יתגלה פוליפ. ויופיע גידול סרטני גדול תוך 4 וחצי שנים

פרופ' ניר וסרברג

אין בדיקות שבהן הדיוק הוא 100 אחוז לפעמים פוליפ מתחבא אחרי קפל לפעמים ההכנה אינה טובה מספיק לפעמים הבדיקה קשה וכדומה ישנם מצבים של סרטני מעי בהם ההתפתחות מפוליפ לגידול היא בקצב מהיר יותר ולכן התשובה לשאלה היא שבהחלט יתכן אם קורה זה קורה מעט 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
30/05/2016

דם בצואה

שלום.בת 37,לפני כחצי שנה סיימתי טיפולי סרטן של צוואר הרחם:32 הקרנות חיצוניות,5ברכיתרפיה ו5טיפולי כימו(ציספלטין).עד לפני חודש הרגשתי טוב עד שהתחילו לי שלשולים מלווים בכאבי בטן,ואז עצירות ואז שוב פעם שלשולים שבשבוע האחרון מלווים בדימום רקטלי.עברתי בדיקות דם וצילום לבטן ושללו משהו חשוד,עדיין יש לי שלשולים עם דימום וכאביבטן עזים.השאלה שלי אם יש איזשהו גידול במעיים או איפשהו בחלל הבטן האם בדיקת pet סיטי תאבחן.או שלעשות קולונסקופיה,פשוט יש לי כבר תור לpet סיטי.ולפני שהתחלתי טיפולים עשיתי petסיטי ולא היה משהו מרמז על המעיים,האם תוך כדי טיפולים יכול להתפתח משהו במקביל?בתודה מראש

פרופ' ניר וסרברג

במקרים כאלו יש לשלול גם ממצאים או נגעים במעי ולכן בדיקת הבחירה היא קולונסקופיה 

סבירות גבוהה שמדובר בפרוקטופטפי שהיא סוג של דלקת במעי על רקע הקרנות גם את זה רואים באנדוסקופיה


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
20/04/2016

דם בצואה

אם יש קשר לכדורי אנטיביוטיקה לדם בצואה היתה לי אספקה של הדימום וזה חזר לאחר לקוחת הכדורים

פרופ' ניר וסרברג

אין קשר ברור. 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
04/04/2016

מעיים רדומים אחרי ניתוח

שלום רב. ברצוני לשאול כמה זמן לאחר ניתוח להסרת גידול סרטני במעי הגס. עם סטומה. חוזרים המעיים לתפקוד רגיל? ואם לא. מה עושים? איזה פעולה יאלצו לעשות?

פרופ' ניר וסרברג

המעי חוזר לתפקוד לאחר מספר ימים. השאלה מהי סיבת הסטומה. אם קשורה בניתוח קשה שבוצע בתנאים דחופים או שיש זהום כתוצאה מהניתוח זה יקח יותר זמן ואז זה תלוי במצב 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
03/04/2016

כאב באשך ימין כאב בבטן תחתונה צד ימין כאב גב ודם בצואה

בעלי סובל מזה כחודש ימים
מכאבים באשך ימין , בטן וגב צד ימין
והיום התגלה דם בהטלת הצואה
ביצענו אולטרה סאונד לאשך יצא תקין
בדיקות הדם תקינות הוא נטל אנטיביוטיקה אך ללא הועיל .
האם הנתונים הנ"ל מעוררים חשד לסרטן המעי הגס???

פרופ' ניר וסרברג

קשה לאמא מה מאחד את התסמינים יחד ברור שצריך לברר. דם ביציאה יכול להיות גם תסמין של גידול במעי 


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
22/01/2016

שלום רב

לפני כיומיים עשיתי בדיקת קולונסקופיה כמובן אחרי כדורי הלקסדין ואחרי המשלשלים.
בבדיקה עצמה לא הרגשתי משהו מיוחד ובאמת הופתעתי מהזמן הקצר שבוצעה הבדיקה.
אלא מה שמאז הבדיקה אין לי יציאות כבר יומיים וחצי
ואני ממש מוטרד מכך
תודה רבה על תשובה מהירה.

פרופ' ניר וסרברג

קולונסקופיה לא גורמת לעצירות אם הבעיה ממשיכה פנה לרופא


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
16/08/2015

דם סמוי בצואה – מה זה תוצאה 1/6

קיבלתי את התוצאה הזו מה זה אומר?

פרופ' ניר וסרברג

זה אומר דם סמוי חיובי בצואה ומומלצת קולונסקופיה


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
13/08/2015

גוש בר'טום

במהלך החדרת נר הרגשתי במרחק של כ 3 ס:מ מהפתח בבליטה קשה (כמו פוליף) היא אינה כואבת או מדממת וקימת שם קרוב לשנה.
למעט ממצא זה אין דברים נוספים.
הינני בן 49 וסרטן המעי הגס במשפחה יש רק מקרבה שניה סבא…
האם יש מקום לדאגה..? למי עלי לפנות..?

פרופ' ניר וסרברג

קרוב לודאי שמדובר בממצא שפיר אך כדאי להיבדק אצל פרוקטולוג


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
07/08/2015

סרטן במעי הגס/פי הטבעת

שלום רב,
מזה שנים אני סובלת מפיסרוה וטחורים. לאחרונה (למעלה מחודשיים) אני סובלת מכאבים עזים באזור פי הטבעת, דימום כמעט יום יומי בכמות לא קטנה, עצירות, הרגשה שהבטן מלאה גם כשהיא לא, חולשה, עייפות ואי נוחות בהרגשה הכללית. לציין שאבי חלה בסרטן המעי בגיל 56 . בכל ביקוריי אצל כירוגים/פרוטולוגים לא שלחו אותי לבדיקת קולונוסקופיה. האם עלי לחשוש? לדרוש את הבדיקה? כמו כן האם ישנה בדיקת דם כאבחון נוסף לזיהוי המחלה?
אודה לתשובתך

פרופ' ניר וסרברג
כאשר יש דימום מפי הטבעת עם סיפור משפחתי בגיל צעיר אני חושב שיש הצדקה לקולונסקופיה
ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
28/04/2015

פט סיטי

האם בבדיקת פט סיטי ניתן לגלות גידול סרטני במעי?

פרופ' ניר וסרברג

בדיקת הבחירה לגילוי נגעים במעי היא קולנוסקופיה

CTPET יכול לגלות גידול אך העדר ממצא בבדיקה אינו שולל


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
24/03/2015

תוצאות ביופסיה

שלום רב,
ממצאי בדיקת הקולונוסקופיה:
Polypectomy of Flat Polyp of Scending Colon after Injection of 7 cc Salline
תוצאות תשובה פתלוגית:
Tubular Adenoma, Low Grade Dysplasia
ברצוני לדעת מה אומרת תשובת הפתלוגיה? ומתי צריך לחזור על הבדיקה?
תודה מראש

פרופ' ניר וסרברג

מדובר בפוליפ שפיר . לפי התאור נראה שמדובר בפוליפ שהיה צורך להרימו לכריתה אך גודלו לא מצויין . ממליץ להוועץ ברופא שביצע את הבדיקה לגבי מעקב אם מדובר בסכון מוצע או סכון גבוה יותר גם בהתחשב בגורמי סכון אחרים


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
25/12/2014

ממצאי קולונוסקופיה

לאמא מצאו גידול גדול 20 סמ מפי הטבעת , לא יכלו יותר.. בסיגמה . סובלת משחמת… יש קשר?
היכן הכי טוב לנתח אותה היא נכה , בת 74 ואינה יודעת שזה סרטני

פרופ' ניר וסרברג

בד"כ אין קשר בין הופעת גידול סרטני במעי הגס ושחמת הכבד (אבל לא ברור עדיין מהו הגידול )

חולי שחמת בעיקר מתקדמת הם בסכון גבוה יותר לפתח סיבוכים סביב ניתוח ולכן כדאי לבצע את הניתוח במסגרת שיכולה לתמוך בכל ההתפתחיות , יש יתרון לבית החולים לו היא מוכרת מבחינת מחלת הכבד


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
16/12/2014

שיעור סיכון לנקב ב % בבדיקת קולונוסקפיה. מספרית.בערך.

בן 60.בדיקת שגרתית ללא סיבה מיוחדת

פרופ' ניר וסרברג

?


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
11/12/2014

בדיקה קולונוסקפיה

כללית מושלם בגיל 55.ממרכז הארץ. רוצה לעשות בדיקה . רצוי לא וירטואלית. איך איפה וכמה זמן המתנה כנראה. פרטי ולא פרטי. יש אחות עם סרטן שד.

פרופ' ניר וסרברג

פנה לגסטרואנטרלוג בהצלחה


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
28/10/2014

כאב בטן

שלום רב,
אני בן 26 ובמשך כ-5 חודשים בערך התחילה לי לכאוב הבטן התחתונה בצד שמאל, לא כאב חזק אלה יותר אי נוחות. חשבתי שזה יעבור לבד ועד היום זה לא עבר, רמת האי נוחות נשארה אותו דבר.
התחלתי להיכנס ללחץ וצריך הכוונה.

פרופ' ניר וסרברג
ישנן הרבה סיבות שיכולות לגרום לכך רובן בנליות
אם נמשך 5 חודשים פנה לרופא המשפחה
ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
24/09/2013

בדיקת קולונוסקופיה

אני מעוניין לדעת כיצד מבצעים כריתה של פוליפים בזמן קולונוסקופיה? האם זה נעשה באמצעות צריבה בחשמל, או איך?

תודה.

פרופ' ניר וסרברג

יש מספר טכניקות ומכשירים לכריתת פוליפים. כעיקרון כולם מבוססים על העברת זרם חשמלי שעוזר בכריתה וצורב את הרקמה הנותרת כל שלא ייוצר דימום.


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
27/08/2013

סרטן המעי בעקבות מחלת קרוהן

אני סובלת מצואה שומנית ודמית ויש לי כאבי בטן בלתי פוסקים וגזים. ממחקר קצר שערכתי באינטרנט אני משערת שיש לי קרוהן. הבנתי שקרוהן יכול לגרום למחלת סרטן המעי. האם זה נכון? איך מטפלים בזה?

פרופ' ניר וסרברג

חולי קרוהן וIBD הם בסכון גבוה לסרטן המעי הגס


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
26/08/2013

קולונוסקופיה הכנה וסיכונים

אני צריך לעבור בשבוע הבא בדיקת קולונוסקופיה בעקבות כאבי בטן חזקים. איך מתכוננים לבדיקת קולונוסקופיה? הבנתי שיש הכנה מפריכה של שלושה ימים. מה עושים בהם? בנוסף, רציתי לדעת אם בדיקת קולונוסקופיה היא בעלת סיכונים.

פרופ' ניר וסרברג

ההכנה לקולנוסקוםיה כולל בעיקר ניקוי מעיים והפסקת תזונה מס ימים של ירקות ופרות ולפעמים חוקן . ההצעה הטובה ביותר היא לשאול במקום בו תתבצע הפעולה כייש וריאציות בין המקומות. הסכון המשמעותיהוא התנקבות המעי 1.1000 מקרים בערך


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
21/07/2013

סיכויים לסרטן המעי הגס תורשתי

אמא שלי היתה חולה בסרטן המעי הגס וניצחה את המחלה. סבתא שלי (אמא של אמא) נפטרה מסרטן המעי הגס. אני מבין שזה תורשתי, אבל רציתי לדעת מה אחוזי הסיכוי שגם אני אחלה בסרטן המעי הגס? האם יש משהו שאוכל לעשות על מנת להוריד את הסיכוי שלי להופעת המחלה?

פרופ' ניר וסרברג

חשוב לדעת לא רק את מידת המעורבות המשפחתית אלא אף את גיל הופעת המחלה

ניתן לבצעבדיקות גנטיות ולדעת מהו הגן המערב בתורשה במקרה שיש כזה לפי נתונים אלו ניתן לשער את רמת הסכון לחלות . כדאי לפנות ליעוץ בנושא סרטן מעי גס משפחתי . כיום יש גסטרואנטרולוגים שעוסקים בכך לעומק בכל בתי החולים הגדולים


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
20/07/2013

קולונסקופיה סרטן המעי הגס

בגלל כאבים בטן לא מוסברים אני צריך לעבור בקרוב בדיקת קולונסקופיה. הרופא חושד שיש לי קרוהן, אבל הוא רוצה לבדוק גם את האופציה של סרטן המעי הגס. רציתי לדעת, עד כמה הבדיקה אמינה לגילוי סרטן המעי הגס? האם ביצוע הבדיקה יכול להעלות את הסיכוי שלי להתפתחות סרטן המעי הגס?

פרופ' ניר וסרברג

הבדיקה מאוד אמינה ולא רק מגלה מחלה אלא אף יכולה להסיר פוליפים שיכולים להפוך לסרטן המעי. הבדיקה עצמה אינה גורמת לסרטן המעי הגס.


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
15/07/2013

מניעת סרטן המעי הגס

היי, אני בן 18 ויש לי קרצינופוביה (פחד ממחלת הסרטן). אני ממש נכנס לחרדות בכל פעם שאני חושב שאני חולה בסרטן. את האמת, אני ממש מפחד שיש לי דווקא סרטן המעי הגס כי אני לא באמת שומר על אורח חיים בריא. אני לא רוצה להיות מאובחן בזה או חלילה למות. איך אני יכול למנוע התפתחות של המחלה בקרבי?

פרופ' ניר וסרברג

מניעת סרטן המעי הגס נעשית על ידי בדיקת קולונסקופיה תקופתית שמתחילים לעשותה בד"כ בגיל 50 אלא אם יש גורמי סכון אחרים .


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
07/07/2013

סרטן המעי הגס חומרים משלשלים

בחודשיים האחרונים אני לוקח כל שבוע חומרים משלשלים בגלל שאני סובל מעצירות חזקה. הבנתי שאם משתמשים הרבה זמן בחומרים האלו אז מתמכרים ופוגעים במערכת העיכול ובמעי בכלל. רציתי לדעת אם בגלל שהשתמשתי די הרבה זמן בחומרים האלו העלתי לעצמי את הסיכון לסרטן המעי הגס?

פרופ' ניר וסרברג

שימוש בתכשירים משלשלים גורם להתרגלות וצורך בהעלאת המינונים לשמוש . שמוש ממושך צובע את המעי מבפנים בצבע שחור אולם אינו מעלה סכון לסרטן המעי הגס


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
04/07/2013

דם מפי הטבעת

כבר כמעט 5 חודשים שכל פעם שאני הולך לשירותים או אפילו משחרר גזים, יורד לי דם מפי הטבעת. הדם נראה כהה וקרוש. האם זה יכול להצביע על כך שיש לי סרטן במעי הגס?

פרופ' ניר וסרברג

דימום מפי הטבעת הוא אחד הסימנים לסרטן מעי גס אולם מאפיין גם בעיות אחרות כמו טחורים , פיסורה , פיסטולה, מחלת כלי דם של המעי ועוד. כאשר יש תסמינים של דימום אשר נמשכים לאורך זמן צריך לבדוק את פי הטבעת ואת המעי הגס


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
28/06/2013

פוליפ במעי הגס במבוגרים

עשיתי קולונסקופיה והרופא מצא לי 4 פוליפים במעי הגס. הצליחו להסיר רק פוליפ אחד במעי הגס כי לחץ הדם שלי עלה ל-175. הרופא קבע לי קולונסקופיה חוזרת. אני ממש מפחד, האם יש סיכוי שיש לי סרטן במעי הגס?

פרופ' ניר וסרברג

אם הפוליפים קטנים והמראה שלהם שפיר הסכוי לסרטן הוא נמוך , יחד עם זאת לא ניתן לדעת בודאות עד שהם נכרתים ונבדקים במיקרוסקופ


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.
18/06/2013

אבחון סרטן המעי ע"י קולונסקופיה

לפני שלוש ימים עשיתי בדיקת קולונסקופיה בעקבות אי סדירות ביציאות. הרופא מצא לי שלוש פוליפים במעי והסיר אותם. שאלתי אותו אם יש לי סרטן המעי והוא אמר שלא אבל בכל זאת שולח את הפוליפים לביופסיה. איך הוא יכול לדעת בודאות שאין לי סרטן המעי רק מהסתכלות בפוליפים? האם שליחתם לביופסיה היא אמצעי זהירות בלבד?

פרופ' ניר וסרברג

הוא באמת לא יכול לדעת בודאות ולכן שולח לביופסיה . יחד עם זאת לפוליפים שפירים קיים מראה אופיני לעומת גידולים ממאירים שגם להם מראה אופיני. אחד המאפינים קשור בגודל שהסכוי לסרטן נמוך בפוליפים קטנטנים


ד"ר ניר וסרברג,
מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית בבית חולים בילינסון
וכירורג בכיר ואחראי מחלקת אשפוז כירורגית במערך הכירורגי של ביה"ח בילינסון.

שאלות נוספות בנושא: סרטן המעי הגס – איבחון

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים