על מחלת הקרוהן ועל סרטן המעי

מחלת קרוהן, או בקיצורה האנגלי – IBD, הינה מחלה המתפרצת במעיים בצורת דלקת. דלקת זו מתחילה ברירית הנמצאת במערכת העיכול ועם הזמן היא מתפשטת לתוך רקמת המעיים ופוגעת בהם. קרוהן הינה מחלה כואבת מאוד, הפוגעת ברמה משמעותית באיכות החיים. תסמינים בולטים של התקף קרוהן הינם כאבי בטן, שלשולים ותת תזונה. עדיין לא נמצאה תרופה שנקשרה לטיפול בקרוהן, אולם יש טיפולים מעולים המפחיתים את הסימפטומים ומורידים משמעותית את הופעת ההתקפים.

מחקרים רבים בוצעו בנושא, אך אף אחד מהם עדיין לא עלה על המסלול שיתאר לנו מהו הגורם למחלה. אך מצד שני, מומחים רבים סוברים כי היסטוריה משפחתית רפואית ובעיות במערכת החיסון הם הגורמים העיקריים להתפרצות מחלת הקרוהן בגוף האדם.

מחלת הקרוהן מעלה באופן דרסטי את הסיכוי לפתח סרטן המעי. לכן, על החולים במחלה זו לבצע בדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן המעי בכל תקופה המוגדרת מראש באמצעות בדיקת קולונוסקופיה.

על תופעות מחלת הקרוהן ניתן לשלוט על ידי שימוש בתרופות מסוימות כמו תרופות אנטי דלקתיות, סטרואידים, אנטיביוטיקה ומדכאים של מערכת החיסון. לרוב, כאשר הטיפול התרופתי מפסיק לעזור, הרופא ממליץ לחולה על כריתה חלקית של המעי להקלה ואף מניעה של התסמינים.

אך הסיבוכים היותר נפוצים של מחלת הקרוהן, אחרי סרטן המעי, הינו חסימת מעי. מחלת הקרוהן בעצם פוצעת את המעי וגורמת לעיבוי של רקמות המעי וכתוצאה מכך מרחב התנועה של תוכן המעי מצטמצם.

בנוסף לחסימת המעי, תת תזונה הינו סיבוך לא פחות שכיח. תת התזונה לרוב נובע מספיגה לקויה של ויטמינים, קלוריות וחלבונים האחראים על בניית התאים בגוף ובהתאם לכך יש מחסור בצריכה התזונתית. כמו כן, ישנם הסיבוכים של דלקות פרקים, דלקות בעיניים, אבנים בכליות, אבנים בכיס המרה, כשל של הכבד ובעיות עוריות.

אין להזניח את הטיפול במחלת הקרוהן. חשוב להקפיד על בדיקת האופציה של סרטן המעי הגס ושל סרטן המעי בכלל ולעבור בכל תקופה בדיקת קולונוסקופיה. זאת, כדי למנוע סיבוכים מסוכנים וסבל מיותר.